روستای ماخونیک روستای لی لی پوت های ایران

روستای ماخونیک روستای لی لی پوت های ایران گردشگری

در این مطلب به معرفی روستای ماخونیک پرداخته ایم.

روستای ماخونیک یکی از روستاهای شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی است.این روستا یکی از روستاهای شگفت انگیز جهان است که به شهر لی لی پوت ها معروف است بد نیست در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا درباره این روستا بیشتر بخوانید.

روستای ماخونیک

روستای «ماخونیک» یکی از روستاهای شگفت‌انگیز جهان است و به لحاظ شهرت آن به شهر لی‌لی‌پوت‌ها، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد. از روستای ماخونیک تا افغانستان نیم ساعت فاصله وجود دارد و مردم ماخونیک اصالتاً افغانستانی هستند که در چند قرن پیش از افغانستان کوچ کرده‌اند و ماخونیک را جهت زندگی برگزیده‌اند. این روستا در فاصله‌ی ۷۸ کیلومتری شرقی شهر سربیشه در استان خراسان جنوبی و در مسیر جاده‌ی سربیشه به روستای دُرُح قرار دارد

روستای ماخونیک

ماخونیک

قد مردم ماخونیک بیرجند

متوسط قد مردم روستا حدود ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است.
روستای لی لی پوت ایران

قد کوتاه مردمان این روستا سبب شده که لی لی پوت لقب گیرند.
روستای ماخونیک بیرجند

از دیگر ویژگی های روستای ماخونیک، معماری خانه هایی است که بر خلاف خانه های عادی، در زیر زمین ساخته شده و گاه سقف آنها هم سطح زمین است. خانه هایی که متناسب با قد خود اهالی ساخته شده اند و تقریبا یک متر داخل زمین قرار دارد. خانه هایی خشتی که سقف آن ها از خار و خاشاک و یا گل تشکیل شده است. این خانه ها شکل مشخصی ندارند و متناسب با ناهمواریهای منطقه ایجاد شده اند.

روستا

ماخونیک

وجه تسمیه روستای ماخونیک

برای انتخاب نام ماخونیک برای این روستا دو ماجرا نقل شده است. عده ای می گویند که در سال های دور، چند نفر از مامورین دولتی به روستای ماخونیک آمده اما اهالی روستا با آن ها برخورد صمیمانه ای نداشته اند و همین دلیلی شد که آن ها نام مادخنیک را برای این روستا انتخاب کردند. این نام با گذشت زمان به ماخونیک تغییر پیدا کرده است.

نقل قولی دیگر بیان می کند که انتخاب نام ماخونیک به دلیل شکافی است که در کوه مجاور روستا وجود دارد. بعدها با گذشت سالیان در نام این روستا نیز تغییراتی ایجاد شد و نامش به ماخونیک تغییر یافت.

جاذبه

ماخونیک

فرهنگ مردم ماخونیک

نکته بسیار جالبی که می توان در مورد مردم این روستا به آن اشاره کرد، روشی است که مردم برای زندگی خود انتخاب کرده بودند. شما در این روستا کسی را مشاهده نخواهید کرد که چای بنوشد، سیگار مصرف کند، حیوانی را شکار کند و گوشت بخورد. آن ها این کارها را گناه می دانستند و به همین دلیل نسبت به انجام آن هیچ میلی و رغبتی نداشتند. البته در مورد صحت این نکته هم نظرات مختلفی وجود دارد.

مورد دیگر که آن هم از اعتقادات مردم این سرزمین ریشه گرفته بود، تصوری بود که نسبت به تلویزیون داشتند. مردم این روستا معتقد بودند که ورود تلویزیون به منازل آن ها به مانند ورورد شیطان است و به همین دلیل به کودکانشان اصلا اجازه نمی دادند که در مقابل تلویزیون نشسته و فیلمی را تماشا کنند.

خانه های ماخونیک

یکی از موارد قابل توجه در روستای ماخونیک، مسکن و خانه هایی است که در این روستا وجود دارد. خانه های ماخونیک، در دامنه تپه و در فاصله بسیار کم با یکدیگر ساخته شده اند. درب های خانه ها در ماخونیک چوبی هستند و ارتفاع کم و کوتاهی دارند و شما برای آنکه بتوانید به داخل خانه وارد شوید، باید سر خود را خم کنید.

کف خانه ها در این روستا، از سطح زمین پایین تر است. در روستای ماخونیک، خانه های دارای ارتفاع کمی هستند. علت این ارتفاع کم، سهولت در گرم کردن خانه در فصول سرد سال است.

همه خانه های ماخونیک دارای فضاهای مشترکی هستند که در همه جا شما می توانید آن را مشاهده کنید. یکی از این فضاها، کندیک است که برای نگهداری گندم و جو از آن استفاده می شود. فضای دیگر کرشک است که در واقع یک اجاق گاز گلی است و برای گرم کردن و آماده کردن غذا مورد استفاده قرار می گرفته است. طاق و طاقچه نیز از دیگر موارد مشترک بین خانه های ماخونیکان است. مصالحی که برای ساختن خانه های ماخونیک استفاده شده است، سنگ و چوب است.

روستا

ماخونیک

چگونه به ماخونیک برویم؟

نزدیکترین شهر به این روستا شهر بیرجند است. بنابراین، برای رفتن به روستا ابتدا باید به بیرجند بروید. از تهران پروازهای روزانه به بیرجند انجام می‌شود و همچنین می‌توانید با اتوبوس نیز به آنجا بروید. در حال حاضر، پروازهای هفتگی مشهد-بیرجند روزهای چهارشنبه انجام می شود، البته قبل از سفر می‌توانید پروازهای چارتری یا سایر پروازها را بررسی کنید سپس با خرید اینترنتی بلیط هواپیما به بیرجند سفر کنید. از بیرجند نیز تنها راه رفتن به روستای ماخونک با اتومبیل‌های شخصی است. برای رسیدن با روستای ماخونیک حدود ۲ ساعت از بیرجند نیاز به رانندگی است. برای رفتن به روستای ماخونیک به راحتی می توانید در بیرجند ماشین اجاره کنید.

جاذبه

ماخونیک

بهترین فصل سفر به روستا ماخونیک

بهترین فصل سفر به ماخونیک فصول معتدل است چون این منطقه زمستان‌های بسیار سردی دارد.
زمان و هزینه پیشنهادی برای بازدید از روستای ماخونیک
برای بازدید از این روستا و دیدن معماری خانه‌های آن به حدود ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز دارید. بازدید از این روستا رایگان است

لست سکند-سفرمارکت-لحظه اخر-رنتی جا-گردشگری ۷۲۴

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2021-09-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :