دین و اندیشه- نیک صالحی

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

آداب افطار کردن و افطاری دادن

از انجا که افطاری دادن ثواب زیادی داردو باعث بخشودگی گناهان نیز میشود و آداب مختلفی برای باز کردن روزه داری است ، ما دراین بخش به چند تای ان اشاره کرده ایم .

برای داشتن «حضور قلب در نماز» چه کنیم؟

نماز خواندن شرایط خودش را دارد .یکی از این شرایط این است که با نیت پاک به سوی خدا برویم و خود را از هر چی که مانع ایجاد حضور به در پیشگاه خداوند می شود دور کنیم. حضور قلب در نماز و راه های تحصیل آن را در این ادامه ببینید.

برکات و شأن دعای جوشن کبیر

شب های قدر شب سرنوشت است و در این شب افراد سعی میکنند با خواندن دعاهای زیاد خودشان را به خداوند نزدیک کنند. یکی از دعاهای مجرب در شب های قدر جوشن کبیر است. خواندن دعای جوشن کبیر برکات زیادی دارد و به خواندن آن سفارش شده است .

چند نکته مهم درباره نمازهای قضا شده

بهترین زمان برای خواندن نماز بعد از اذان است. اگر نمازی را سرموقع خودش نخوانید این نماز برای شما قضا میشود و بر شما واجب است حتما قضای ان را به جا اوردید و بهتر است که بانظم و آداب نماز قضا به جا بیاورید.

روح بعد از مرگ کجا برده می شود؟

همانطورکه میدانید روح افراد بوسیله فرشته ی مرگ از بدن خارج میشود و به جهان دیگر برده میشود. برای خیلی ها سواله که این روح به کجا برده میشود که ما در این مجموعه به ان اشاره کرده ایم.

ثواب صدقه دادن در آیات و روایات

صدقه فضلیت و ثواب زیادی دارد و باید با نیت پاک و اخلاص داده شود . صدقه دادن عمر را زیاد کرده و بلا را از خانواده دور میکند. باید پاک ترین اموال باید باشد. یادمان باشد کمک به دیگران نباید باعث غرور و منت گذاشتن ما شود.

دلیل برتری شب قدر از هزار ماه

شب قدر که بزرگ ترین شب سال است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است تقدیر افراد دران نوشته شده و پیش بینی میشود و به دست امام زمان امضا میشود .پس باید نهایت استفاده را در این شب بکنید .

درمان حواس پرتی در نماز

نماز اصول دین ماست و بسیار به خواندن آن تاکید شده است. در نماز نیاز داریم که روح و جسم ما متمرکز بر راز و نیاز با پروردگار باشد. اما اکثر اوقات تمام فکر ما به مسائل خارج از نماز پرت می شود و تنها اذکار حفظ شده نماز را تکرار می کنیم.

اهمیت صلوات فرستادن در نماز

نماز خواندن یک واجب شرعی است و بر همه مسلمانان واجب است که در طول روز ۵ وعده نماز بخوانند. آداب خواندن نماز در دین ما به طور کامل شرح داده شده است و البته برخی اذکار و مستحبات به نماز افزوده شده است.

چطور بفهمیم ، خداوند از ما راضیست

خالص بودن اعمال انسان ها باعث رضایت خداوند می شود و مفهوم این جمله ایناست که برای خدا دوست بدارید و برای خدا با دشمان خدا دشمن باشید, این ها عواملی برای جلب رضایت خداوند است و رضایت پروردگار بالاترین لذت در عبودیت است.

ذکری بسیار مجرب جهت رفع کدورت بین زن وشوهر

در حالتی که زن و شوهر با هم دعوا کرده اند و روی دیدن همدیگر را ندارند و هر دو بر موضع خود لج بازی و پافشاری میکنند ودر این مواقع باید شخص سومی واسطه شود و این دستور را جهت رفع کدورت بین زن وشوهر انجام داده و به خوردشان دهد .

پاداش شاد کردن دل دیگران در روز قیامت

کمک کردن به دیگران و شاد کردن آن ها موجب تعالی روح و روان انسان می شود زیرا در این اعمال گذشت و ایثار وجود دارد.در اسلام نیز به شاد کردن دیگران توصیه های زیادی شده است در این مطلب به این آثار و فواید شاد کردن دل دیگران در قیامت پرداخته ایم.

فتوای جدید آیت‌الله سیستانی درباره‌ی ازدواج موقت دختر

ازدواج موقت ،ازدواجی است که در آن برای مدت محدودی زن و مرد به یکدیگر محرم شده و پس از پایان مدت،عقد باطل می شود.درباره صیغه موقت دختر سوال هایی زیادی مطرح است در این مطلب به فتوای جدید آیت الله سیستانی درباره ازدواج موقت دختر پرداخته ایم.

خداوند در قیامت به چهره اینها نگاه نمیکند!

در قیامت اعمال نیک و بد انسان مورد محاسبه قرار می گیرند و وقایع شگفت انگیزی در زمین و زمان رخ می دهد اما طبق روایات برخی افراد در قیامت از نگاه و لطف خداوند بی بهره می شوند در این مطلب به این موضوع پرداخته ایم.

ازدواج موفق از نظر قرآن

در دین اسلام برای موفقیت در بخش های مختلف زندگی دستوراتی وجود دارد.در قرآن درباره ازدواج با هم کفو توصیه های بسیاری شده است در این مطلب به موضوع ازدواج موفق در قرآن و ملاک های انتخاب همسر در اسلام پرداخته ایم.

شش گروه که امیرالمؤمنین(ع) بهشت رفتن آنها را ضمانت می‌کند

بهشت منزلگاهی متعالی برای نیکوکاران و افراد درستکار می باشد و درباره درجات آن در آیات و روایات بسیار گفته شده است یکی از روایات معروف درباره سخن امام علی درباره گروه های بهشتی می باشد در این مطلب همراه شوید زیرا به ویژگی های گروه بهشتی و همنشینان آن ها پرداخته ایم.

تاثیر ازدواج در روزی و اخلاق آدمی!

بسیاری از افراد به دلیل مشکلات اقتصادی از ازدواج سرباز می زنند اما در روایات به تاثیر ازدواج در روزی و افزایش آن تاکید زیادی شده است در این مطلب به این موضوع پرداخته ایم.

شرایط ازدواج موقت

در ازدواج موقت بعد از تمام شدن مدت عقد زن و مرد می توانند از هم جدا شوند در این مطلب به موضوع شرایط ازدواج موقت و احکام مربوط به آن پرداخته ایم.

کمترین دعا با بیشترین تأثیر

برای به حاجت رسیدن و افزایش تاثیر دعا لازم است مهمترین آداب دعا رعایت شود در این مطلب به این موضوع در روایات و آیات پرداخته ایم.

ذکرهایی برای رفع فقر و تنگدستی

اگر دچار تنگدستی شده اید می توانید با تکرار برخی اذکار به افزایش رزق و روزی خود کمک کنید در این مطلب به موضوع ذکر رفع فقر پرداخته ایم.

شرطی برای اجابت دعا

برای دعا کردن باید آداب مشخصی را رعایت نمود تا هرچه سریع تر به اجابت برسد در این مطلب به موضوع شرط اجابت دعا پرداخته ایم.