دین و اندیشه- نیک صالحی

حضرت میکائیل چه ماموریتی دارد؟

فرشته ی میکائیل از فرشتگان در بار الهی میباشد . این فرشته به فرشته ثروت معروف است و ان هم به این دلیل می باشد که ماموریت ایشان از طرف خداوند رساندن رزق و روزی بندگان است .

احادیث بزرگان درباره آداب معاشرت

همه ی ما یاد گرفتیم که از کودکی در برخورد با دیگران چگونه رفتار کنیم و با یک سری اصول و قواعد کاملا مشخص اداب معاشرت را رعایت کنیم .احادیث بزرگان درباره آداب معاشرت را دراین بخش ببینید.

جعلی بودن حدیث معروفی از امام علی (ع)

بار ها در تاریخ شنیده یا خوانده اید که افرادی بوده اند که سخرانی ا و احادیث امام ها را تحریف میکردند .ما دراین مجموعه راه‌ شناخت احادیث جعلی را به شما نشان داده ایم مطالب ما را دنبال کنید .

حدیثی از امام باقر(ع) به ۴ زبان

احادیث و واعظ زیادی از امام محمد باقر وارد شده است .ایشان امام پنجم ما شیعیان می باشد و ایشان الگوی ما هستند .حدیثی از امام باقر(ع) به چهار زبان به نمایش گذاشته ایم .

فضیلت و برکات سوره ابراهیم

سوره ی ابراهیم پنجاه و دو ایه دارد و خواندن این سوره بسیار خواص دارد و میتوانید با دنبال کردن مطالب ما از خواص این سوره برخوردار شوید .فضائل سوره ابراهیم را دراین بخش ببینید.

آداب و فضیلت نماز جماعت

خواندن نماز جماعت باعث امرزیدن گناهان و استجابت دعاها میشود . نماز جماعت در آیات قرآن بسیار تاکید شده است . هر چه تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بیشتر باشد، پاداش آن بیشتر است. از ان غافل نشوید.

«صفر» به چه معناست و اعمال این ماه چیست

دومین ماه قمری که بعداز ماه محرم است ماه صفر می باشد. حوادث تاریخی فراوانی در ماه صفر رخ داده است . ماه صفر از نظر عامه مردم یکی از ماه های منحوس می باشد زیرا که در این ماه پیامبر فوت شدند.

صدقه اول ماه صفر را فراموش نکنیم

در ماه صفر اعمال مستحبی زیادی بیان شده است ولی یکی از کار های که در این مورد بیان شده است صدقه دادن است . صدقه دادن برای در امان ماندن در برابر بلایا می باشد مخصوصا در این ماه که صدقه دادن بسیار توصیه شده است.

تیپ پیامبر عظیم الشان اسلام چگونه بود؟

پیامبر ما آخرین پیامبر الهی است و دین او دین اسلام کامل ترین دین الهی است. درباره زندگی شخصی پیامبر اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد و مشتاقان آن حضرت درباره او نقل های فراوانی دارند.

ترتیب و چینش سوره های قرآن بر چه اساسی است؟

قرآن معجزه اخرین پیامبر خداست. ترتیب سوره های قران توسط پیامبر صورت گرفته است .و جایگاه قرار دادن سوره ها به دستور خدا انجام گرفته است . نسبت ترتیب فعلی قرآن با ترتیب نزول را دراین بخش ببینید.

پیامدهای دنیوی و اخروی غیبت!

در قران کریم از غیبت به عنوان یکی از بزرگترین گناهان یاد شده است. . غیبت کننده بداند که غیبت حسنات او را از میان می برد و گناه کبیره هم انجام میدهد . اثار آن در زندگی بسیار زیاد است و بهتر است هر چه زودتر این عادت ناپسند را از خود دور کنیم.

نام هر شب محرم بنام کدام شهید کربلاست؟

نام هر شهید کربلا در این دهه محرم که مداحان و روضه خوانان ان را پایدار کرده اند برای زنده نگه داشتن هدف امام حسین و نشان دادن مظلومیت ایشان می باشد .نامگذاری روز و شبهای دهه اول محرم را در این بخش ببینید.

سر حسین(ع)چگونه بریده شد و چرا؟

روز عاشورا آنقدر اتفاقات تلخ افتاد که از آن به عنوان بزرگ ترین مصیبت تاریخ بشر یاد شده است. امام حسین و یاران وفادارش به طرز ناجوان مردانه ای گرفتار شدند و به دست شقی ترین مردمام کشته شدند.

اهل بیت امام حسین (ع) چگونه توانستند اسلام و تشیع را زنده نگه دارند؟

با ایجاد واقعه ی کربلا یزیدیان سعی داشتند هدف امام حسین را نابود کنند و به همه اعلام کنند که ایشان فقط برای منافع دنیوی این کار را کردند ولی رسالت اهل بیت امام در مقابل همه این مخالفت ها ایستادند و عاشورا را زنده نگه داشتند .

چگونه مستجاب الدعوه شویم؟

یکی از راه های تقرب الهی خواندن دعا است و در ادیان مختلف به اشکال مختلف مردم دعا می کنند. دعا کردن از جمله مواردی است که افراد را به خدا نزدیک میکند و اذکار و راه های زیادی وجود دارد که فرد میتواند به مرحله مستجاب الدعوه برسد.

ضحاک ، یار امام حسین که تا آخر نماند و فرار کرد

ضحاک بن عبدالله مشرقی در روز عاشورا و شجاعت‌های بسیاری از خود به نمایش گذاشت و نماز ظهر را همراه امام به جای آورد. ولی درلحظه ی اخر پا به فرا گذاشت .بررسی شخصیت و عاقبت ضحاک را دراین قسمت ببینید.

تست سنجش ایمان

از مهم ترین مساله ای که هر انسانی به ان اعتقاد دارد ایمان داشتن است. ایمان به باورهایی که می تواند نجات بخش باشد. ملاک و معیار سنجش میزان ایمان در افراد متفاوت است. معیار سنجش ایمان را در این بخش دنبال کنید .

۵خیری که در سکوت نهفته است

سکوت کردن بسیار منافع و خوبی هایی برای خود دارد . احادیث و سخن رانی های زیادی در باب سکوت گفته شده است . ما در این بخش در مورد ارزش سکوت از دیدگاه اسلام سخن گفته ایم .

شخصیت حضرت ابوالفضل سلام الله علیه

در این بخش میخواهیم در مورد شخصت قمر بنی هاشم حضرت ابوالفضل اشاره کنیم. ایشان برادر فداکار امام حسین و می باشد که در کربلا به شهادت رسید و شخصیت والا و معنوی به جوانمردی و زهد و تقوای الهیدر تاریخ شهره است.

جوانیکه توسط امام رضا خوشبخت شد!

امام رضا از امام هشتم ما شیعیان می باشد . ایشان به ضامن اهو معروف اند و در این مجموعه داستانی در مورد امام رضا برای شما بیان کرده ایم. حکایت ازدواج جوانی با عنایت امام رضا (ع) در این بخش ببینید.

ترازوی اعمال در روز قیامت چگونه است؟

خداوند همه ی اعمال ما انسان ها را بر اساس عدل قضاوت میکند . یعنی اینکه با استفاده از ترازوی اعمال در روز قیامت اعمال خوب و بد را می سنجد و فرد چه خوب یا چه بد به سزای اعمالش میرسد .

جمله حکیمانه مورچه به حضرت سلیمان

داستان حضرت سلیمان و مورچه را در سوره نمل بیان شده است . مورچه یکی از شگفت انگیزترین و اعجاب انگیز ترین موجودات هستی است و قطعا داستان های قرآنی برای هر نسلی می تواند جذاب باشد.

تجسم اعمال در قبر و عالم برزخ

انسان هر انچه در این دنیا انجام داده است در ان دنیا شاهد تمام کار های خود خواهد بود .اگر کار خوب کرده باشد اعمال نیک خود را به صورت نعمت‌های بهشتی خواهد دید .تجسم اعمال در برزخ را دراین بخش خواهد دید.

حکم زیر ابرو برداشتن مردان

تفاوت های فیزیکی و ظاهری بسیاری میان زن و مرد است. اقایان معمولا ابرو های پهن و کلفتی دارند ازاین رو برخی از ان ها بر این معتقدند که برای رفتن به اجتماع باید همیشه تمیز باشند . در این مجموعه حکم برداشتن ابرو مردان رابیان کرده ایم .

ادعیه السِّر برای پرداخت قرض

اگر در وضعیتی قرار گرفته اید که بدهکار و قرض دار هستید ما دراین مجموعه دعاهایی را جمع کرده ایم تا با خواندن ان از قرض و بدهکاری رهایی پیدا کنید . مطالب ما را جمع کنید .

نماز اولاد برای والدین

از نماز هایی که بسیار سفارش شده است و افراد را به خواندن ان سفارش کرده اند خواندن نماز والدین می باشد . این نماز هم به نوعی باقی الصالحات هم محسوب میشود و برای پدر و مادر در آن دنیا آرامش به همراه می اورد.

چگونه می توان حلیم و بردبار شد؟

در ایات قران در مورد کلمه ی صبر بسیار سخن گفته است و از افراد میخواهد در طول زندگی خود صبر و بردباری پیشه کنند .با بردباری افراد، هدایت، رحمت و لطف الهی نصیب این چنین افراد میشود .

حکم سجده بر دانه های تسبیح تربت یا سنگی

مراجع مختلفی در موردحکم سجده بر دانه های تسبیح تربت یا سنگی سخن گفته اند. ما هم در این بخش سخنان ایشان را جمع اوری کرده ایم. برای یک نماز صحیح باید ارکان و اصول ان را به خوبی رعایت کنیم.

احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی اینترنت

از نظر مراجع هر گونه ارتباط با نامحرم اشکال شرعی دارد و لی در بعضی موقعیت‌ها این ارتباط ها بدون اشکال است که ما در این مجموعه ان ها را بیان کرده ایم . قطعا جامعه ای که متشکل از زن و مرد است ارتباط های انسانی و کاری بین هر دو جنس اتفاق می افتد.

نافله های شبانه روز چیستند؟

از نماز هایی که مستحب می باشد و خواندن ان ثواب زیادی دارد و در روایات به خواندن این نوع نماز ها سفارش زیاد شده است نماز نافله می باشد .طریقه خواندن نماز نافله را در این بخش ببینید و از برکات ان بهره مند شوید.

۱۰اثر کم خوری بر سلامت جسم و روح !!

از عواملی که باعث میشود روح و جسم بدن دچار مشکل شود و صدمه به جسم خود بزنیم پرخوری می باشد .منظور از کم خوری این که چیزی نخورید و لاغر باشید نیست بلکه رعایت اعتدال در خوردن است که ما ان هار ا در این بخش توضیح داده ایم .