دین و اندیشه- نیک صالحی

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

۱۰اثر کم خوری بر سلامت جسم و روح !!

از عواملی که باعث میشود روح و جسم بدن دچار مشکل شود و صدمه به جسم خود بزنیم پرخوری می باشد .منظور از کم خوری این که چیزی نخورید و لاغر باشید نیست بلکه رعایت اعتدال در خوردن است که ما ان هار ا در این بخش توضیح داده ایم .

خداوند در قرآن به چه کسانی بشارت داده؟

خداوند به کسانی که اعمال خوب انجام دادند و کارهاى شایسته انجام داده‌اند وعده این را داده است که ترسشان را به امنیت و آرامش مبدّل مى‌کند. وعده الهی و حکومت صالحان در روی زمین را در این بخش ببینید.

همسرم نماز نمیخواند!چه کنم؟

نماز خواندن ان هم در اول وقت از اهمیت ویژه ای دارد . نماز خواندن از اعمالی است که نزد خداوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما برخی خانواده ها از کاهلی همسرانشان در نماز خواندن بسیار رنج می کشند که ما راهکارهایی برای حل این مشکل به شما پیشنهاد می دهیم.

روانشناسی غیبت در کلام امام صادق(ع)

غیبت کردن یعنی پشت کسی که راضی نیست حرفی بزنیم .و در روایات این عمل را زشت تر از زنا بیان کرده اند . در این مجموعه ریشه های روانی غیبت و تهمت را بیان کرده ایم که شاید با خواندن آن بتوانیم از این خصوصیت زشت اخلاقی دست برداریم.

هشت نام اجابت کننده ی خدا

خداوند باری تعالی اسمائ زیادی دارد. از میان اسما الهی که وجود دارد نام اعظم خدا که باعث براورده شدن حوائج میشود . و نکته ی مهم این است که هیچ یک از نام‌های خدا را نمی‌توان بزرگ‌تر از دیگر نام‌ها دانست.

این حدیث را به صفحه دلتان می‌نویسید

احادیث و روایات زیادی در طول تاریخ بیان شده اند. از عوامل مؤثر در تضعیف حدیث ، محتوا و متن حدیث مخالف قران است . و با ادراک روشن عقل فاصله دارد و نمیتوان ان را درک و یا فهمید. و یا بطور واضح تحریف کامل شده است .

آیا غیر مسلمانان هم به بهشت می رود؟

کلا افراد دو گروه هستند در دین که یه عده کافر و مقصر می باشند یعنی با هزار دلیل باز هم راه خودشان را میروند و لی گروه دوم افرادی هستند که واقعا از دین و قران بی اطلاع اند که ان ها در دین و آیین خود اهل نجات هستند.

ثواب دو رکعت نماز

از کامل کننده های اعمال واجب اعمال مستحبی می باشد .که باعث تقرب بیشتر به خداوند میشود . نکته ی مهم این است که اگر اعمال یا نماز مستحبی ضرری به اعمال و یا نماز واجب میزند بهتر است اعمال مستحبی را ترک کنید.

ده عطایای خداوند بر فرستنده صلوات

فضیلت و ثواب صلوات فرستادن بسیار زیاد است . صلوات فرستادن برای کفاره ی گناهان می باشد و یکی از اسرار امیز ترین اذکار الهی است که برکات فراوانی دارد, از جمله اینکه چهره ؟مومن فرستنده صلوات در برزخ نورانی می شود.

خسران در اعمال یعنی چه؟

همانطور که میدانید کلمه ی خسران یا زیانکاری بسیار در قران امده است و به معنی ان است که زیانهایی که فرد از اعمال بد خود بدست اورده است . ظلم از جمله عوامل عملی است که موجب ضلالت فرد میشود.

آیا حضرت ابوالفضل همسر و فرزند داشت؟

قطعا نام حضرت ابالفضل را شنیده اید و از رشادت ها و فداکاری های ایشان سخن بسیار امده است . در این مجموعه درباره همسر و فرزندان حضرت ابوالفضل علیه السلام سخن گفته ایم تا با بعدی دیگر از زندگی فرزند شهید امام علی اشنا شوید.

سوره های توصیه شده برای قبل از خواب

قبل از خواب خیلی بهتر است با طهارت باشید و سوره هایی که در این مقاله برای شما بیان کرده ایم را بخوانید چرا که اهمیت این سوره ها برای شما وقایع خوبی رو رقم میزند و خوابی توام با آرامش را برای شما به دنبال خواهد داشت.

چاه جمکران یک چاه معمولی است

برخی بر این باورند که یکی از راه های توسل کردن این است که عریضه ای بر روی کاغذ بنویسند و بعد ان را درون چاه واقع در مسجد جمکران بیندازند . فلسفه وجودی چاه امام زمان(ع) در جمکران را در این بخش ببینید.

سن امام زمان(عج) به هنگام امامت

امام زمان اخرین امام ما هستند. غیبت صغری ایشان پس از به شهادت رسیدن امام حسن عسکری (ع) در همان پنج سالگی آغاز شد و بعد از ان هم غیبت کبری اتفاق افتاد. سن دقیق امام زمان را در این بخش ببینید.

کسانی که از برزخ آمده اند!

عالم برزخ عالمی است که انسان‌های مؤمن در ان جا قرار میگیرند تا هر کسی به ایمانی که داشته و اعمال صالحی که در این دنیا انجام داده، مورد رشد قرار بگیرد و به درجات رفیع و بالاتری برسد.

بهترین ذخیره انسان برای بعد از مرگ

باقی الصالحات به این معنی می باشد اعمال صالحی که نزد خداوند باقی می ماند .اما ثواب اعمال صالح به صورت ابدی باقی می‌ماند و پرونده ی ان در اخرت و بعد از زمان مرگ هم باز است و به نظر میر سد یکی از بهترین نوع اعمال باشد.

۱۵ اثر توکّل در سلامت روان

زندگی گاهی چنان به ما سخت می گیرد که نمی توانیم احساسا آرامش کنیم. شاید دقت کرده اید در بسیاری از زندگی ها غم و اندوه بسیاری وجود دارد ولی انسان برای ازبین بردن حزن و اندوه توکل به خدا میکند .تنها راهی که میتواند شادی را جایگزین غم ها کرد.

فضیلت جالب خواندن این سوره قرآن

هر کدام از سوره های قران معجزاتی دارد و علاوه بر ثواب خواندن ان معجزاتی هم در زندگی میگذارد . فضیلت و خواص سوره لقمان بسیار زیاد است که ما نمونه هایی را برای شما بیان کرده ایم حتما این سوره را زیاد بخوانید.

اگر تا به حال خمس نداده اید بخوانید

شما بعد از محاسبه درامد و تعیین زمان خمسی میتوانید سال خمسی خود را مشحص کنید و پولی که برای خمس داده میشود برای مقام امامت بوده و برای احیای دین خدا می باشد و مالی که خمس ان پرداخت نشده باشد مشکل دارد .

حکم چیدن میوه از باغ دیگران برای خوردن

همانطورکه میدانید استفاده از اموال دیگران مثل استفاده از زمین و یا حتی چیدن میوه از باغ دیگران احکامی دارد که ما در این مجموعه احکام شرعی ان را بیان کرده ایم همیشه باید برای مصرف مالی که می خویم احکام آن را در نظر بگیریم که خدای ناکرده بدون رضایت افراد نباشد.

اگر غیبت کسی را کردیم حلالیت گرفتن از وی واجب است؟

از گناهان کبیره غیبت کردن است. اینکه اگر پشت سر کسی حرفی بزنید که باعث ناراحتی فرد شود باید از او حلالیت بطلبید. راه های جبران غیبت را دراین مجموعه جمع اوری کرده ایم که بهتر است در این روزها استغفار آن ها را انجام دهید.

فضیلت فرستادن صلوات

زیباترین ذکری که از بچگی به ما اموختند ذکر صلوت است این ذکر شریف هم فواید دنیوی دارد و هم فواید اخروی دارد. درود بر اهل بیت نبوت برکات فراوانی بر زندگی ما نازل می کند. کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم را در این بخش مشاهده کنید.

این شعر زیبا بر روی سنگ قبر حضرت عباس(ع) حک شده است

آرامگاه حضرت ابوالفضل العباس در کربلا می باشد و یکی از زیارتگاه های همیشگی شیعیان است. مشتاقان زیادی برای زیارت آن بزرگ مرد به کربلا سفر می کنند. متن و ترجمه شعری که روی سنگ قبر حضرت ابوالفضل نوشته شده است را دراین مطلب ببینید.

نماز خواندن در این ۱۵ مکان کراهت دارد

فردی که نماز میخواند شرایط خاصی را برای نماز باید در نظر داشته باشد. نکته ی مهم این است که انجام عمل مکروه ثواب عبادت را کمتر می کند. احکام شرعی مکروه دراصطلاح فقه اسلام برای نمازگزار را در این مجموعه ببینید.