علت اینکه بی هیچ دلیلی گریه می کنیم چیست؟

علت اینکه بی هیچ دلیلی گریه می کنیم چیست؟ روانشناسی

گریه کردن ممکن است بی هیچ دلیلی و کاملا خود به خودی باشد. ممکن است حین انجام کارهای روزانه گریه تان بگیرد و تعجب کنید که چرا دارید بی دلیل گریه می کنید؟

گریه های مکرر معمولا عجیبند و گاهی اوقات نشان دهنده مشکلات سلامتی هستند. گریه کردن ممکن است بی هیچ دلیلی و کاملا خود به خودی باشد. ممکن است حین انجام کارهای روزانه گریه تان بگیرد و تعجب کنید که چرا دارید بی دلیل گریه می کنید؟ در برخی موارد گریه شاید به خاطر علتی فیزیکی باشد و در برخی موارد احساسات ناخوداگاه شما که پردازش نشده است. اگر بی دلیل چشمانتان پر اشک می شود با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که دلیل گریه کردن و چه اتفاقی افتاده و چه باید بکنید.

دلیل گریه کردن چیست؟

افسردگی

در اغلب موارد افرادی که افسردگی شدید دارند بیشتر احساس بی حالی دارند تا گریه کردن. با این وجود افسردگی می تواند با افزایش احساس نیاز به گریه کردن شناخته شود.

برخی از علایم دیگر افسردگی که به تشخیص آن کمک می کند عبارتند از:

غم در اکثر مواقع روز

احساس بی ارزشی و ناامیدی

از دست دادن انرژی

از دست دادن لذت از چیزیهایی که قبلا برایتان لذت بخش بوده

گریه غیر قابل کنترل

دشواری تمرکز

دشواری تصمیم گیری

افزایش نیاز به خواب

ناتوانی در خوابیدن یا بی خوابی

مشکلات گوارشی یا معده

سردرد

کاهش میل جنسی

تغییرات اشتها، کاهش وزن یا افزایش وزن

دلیل گریه کردن بی هیچ دلیلی

افکار خودکشی و مرگ

افسردگی در صورتی که درمان نشود معمولا بدتر خواهید شد. بنابراین اگر فکر می کنید دلیل گریه شما افسردگی است در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

بسیاری از مردم قبل یا بعد از یک حمله اضطرابی گریه می کنند. این حملات یک لحظه از غلبه ترس است. در بسیاری موارد حس ترس از نابودی یا مرگ به سراغ فرد می آید. گریه کردن، پاسخ طبیعی به این احساسات وحشتناک است. دیگر افراد این احساسات قوی را بعد از حمله اضطراب همچنان حفظ می کنند شاید به این دلیل که احساس می کنند چقدر در زمان حمله بی پناه بوده اند. به علت شدت حملات ترس گریه کردن امری کاملا طبیعی است.

نشانه های اضطراب عبارتند از:

احساس ناتوانی

احساس نگرانی

احساس سرخوردگی، ترس یا خطر

تنفس سریع یا عمیق که با حملات اضطرابی رخ می دهد

افزایش ضربان قلب

لرز

تعریق زیاد

دشواری تمرکز بر چیزهایی غیر از نگرانی های جاری

احساس خستگی یا ضعف

ممکن است پاسخ، چرا من بی هیچ دلیلی گریه می کنم، اضطراب باشد و خود به خود از بین نرود و یا حتی علایمش بدتر شود. اضطراب اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به سرعت قابل درمان است.

چرا بی دلیل گریه می کنم؟

گریه و زاری

بسیاری از مردم قبل یا بعد از یک حمله اضطرابی گریه می کنند‎

استرس

افزایش سطح اضطراب با افزایش اشک مرتبط است، از جمله گریه بی دلیل. بسیاری از متخصصین بر این باورند که به همین دلیل استرس هم منجر به اشک ریختن می شود. موقعیت هایی که به طور مرتب پیچیده می شود منجر به اشک ریختن می شوند مثل تنش های بین فردی. گریه کردن می تواند به حل و فصل مناقشان کمک کرده و به نوعی حمایت فرد در مقابل دیگران باشد.

اگر استرس زیادی در زندگیتان دارید بهتر است هر روز برای تشخیص عوامل استرس زای زندگیتان وقت گذاشته و رفعشان کنید. با وجودی که استرس به عنوان یک مشکل پزشکی شناخته نمی شود ولی می تواند باعث بدتر شدن یا ایجاد مشکلاتی برای سلامتی شود از جمله بیماری های قلبی و اختلال گوارش.

دلیل گریه کردن

دلیل گریه کردن

سندرم پیش از قاعدگی

تقریبا ۲۰ – ۴۰ درصد زنان سندرم پیش از قاعدگی را تجربه می کنند. گریه بی دلیل به هماره سردرد و نفخ یکی از عوامل رایج این مشکل است. سایر علایم این مشکل شامل خستگی و تحریک پذیری است. اگر گریه بی دلیل شما به خاط سندرم پیش از قاعدگی است که تنها راهکار صبر کردن است و بعد از شروع قاعدگی احساسات شما به حالت قبل برگشته و گریه کردنتان کمتر می شود.

کمبود خواب

بزرگسالان هم درست مثل بچه ها اگر خسته باشند گریه می کنند. اگر ناگهان شروع به گریه کردن می کنید ممکن است دلیلش خواب ناکافی در شب باشد. در واقع، تحقیقات نشان داده هاند افرادی که به طور منظم فقط شبی ۴٫۵ ساعت می خوابند تغییر در روحیه شان را تجربه می کنند. ساده ترین راه برای حل این مشکل خواب کافی شبانه است. اغلب افاد به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

دلیل گریه کردن

دلیل گریه کردن

نکات جالب درباره اشک و گریه بدانید

۱-به غیر از انسانها برخی معتقدند فیل ها و گوریل ها نیز میتوانند گریه کنند اما نه به پیچیدگی گریه انسانها. حیوانات دیگر اغلب هنگام درد کشیدن، وارد شدن اجسام خارجی در چشمها و یا خشک شدن چشمها دچار اشک ریزش میشوند. حیوانات (به ویژه نوزادان آنها) بصورت آوایی و مانند نوزادان تازه متولد شده گریه میکنند بدون تولید اشک.

۲-غدد اشکی روزانه در حدود ۲ قاشق پر چایخوری اشک تولید میکنند.

۳-هر پلک زدن (باز و بسته کردن چشم) در حدود ۱۰۰-۱۵۰ میلی ثانیه بطول می انجامد.
انسانها بطور متوسط هر ۲ تا ۱۰ ثانیه یکبار و ۱۰ بار در دقیقه پلک میزنند.

۴-شور بودن اشک عمدتا به علت وجود کلراید سدیم و پتاسیم در اشک میباشد.
میزان نمک موجود در اشک با میزان نمک پلاسمای خون برابراست.

۵-از آنجایی که جنین نیز در درون رحم قادر به گریه کردن است بنابراین گریه کردن نمیتواند یک رفتارآموختنی باشد. اما فرهنگ، سن، جنسیت، فرآیند اجتماعی شدن، شخصیت، روابط و بافت اجتماعی همگی میتوانند در شکل بیان گریه تعیین کننده باشند.

آیا با گریه کردن، خوشبخت می شوید؟ 

گریه نوعی از بروز احساسات است که به خاطر برون ریزی عواطف، نقش مفیدی در تعادل روحیه دارد. کاری که گریه برای شما می کند این است که با آهسته کردن تنفس موجب اثرات آرامش بخش بر روان شما می شود. محققان می گویند، افرادی که با دیدن فیلمی غمگین، گریه می کنند بعد از اتمام فیلم احساس خوشبختی بیشتری دارند. به عبارتی گریه کردن درمانی موثر و کم هزینه برای افرادی است که احساس افسردگی دارند!

تبیان , مردمان , عصر ایران

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :