نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت!

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت! زناشویی

برخی از مردان پس از تشکیل زندگی مشترک مسئولیت های خود را به درستی نمی شناسند و نمی توانند از وظایف خود مانند کسب درآمد برای خانه به خوبی بربیایند . زن و مرد باید بدانند که هریک باید وظایف خود را داشته باشد.

داشتن یک شریک همراه در تمام مراحل زندگی می تواند آرزوی هر زنی باشد . اما متاسفانه گاهی پیش می آید که مردان بی مسئولیت هستند و وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند . در این مطلب می خواهیم به نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت بپردازیم .

 

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

 

«سه سال از ازدواج ما می گذرد، اوایل که سبحان کار ثابت نداشت، خیلی ناراحت نبودم.
او بیشتر اوقات خانه بود و برای ما که تازه ازدواج کرده بودیم، هیچ چیز لذت بخش تر از کنار هم بودن، نبود؛ اما بعد از چند ماه مشکلات شروع شد.

سبحان سه روز در هفته دانشگاه می رفت و باقی روزها یا در خانه بود و یا در نهایت برای چند ساعتی به مغازه پدرش سر می زد. پدرش هم خرج ما را می داد. از ازدواج ما دو سالی گذشته بود که خواهر سبحان ازدواج کرد. بحث خرید جهیزیه او که پیش آمد، کمک های مالی پدرشوهرم نیز محدودتر شد.

از طرفی درس سبحان نیز رو به اتمام بود و تنها پایان نامه اش مانده بود.
این یک سال اخیر حدودا سبحان هر روز در خانه است.
نه کار می کند و نه پایان نامه اش پیشرفت چندانی دارد.
مشکلات مالی نیز مسائل را پیچیده تر کرده، روزی نیست که دعوا نکنیم…»

این روزها مردان جوان به دلایل مختلفی بیشتر از قبل ممکن است در خانه وقت صرف کنند.

به عنوان مثال :
مردی که می خواهد تحصیلات تکمیلی خود در کارشناسی ارشد و دکتری را به پایان برساند، ممکن است چندین سال بعد از ازدواج نیز هنوز کار ثابتی نداشته باشد.
علاوه بر دلایل بیرونی گاهی برخی عوامل درونی و روانی نیز میتواند باعث ماندن مردان در خانه شود.
اما این دلایل چه هستند و با این گروه از مردان که بیشتر در خانه هستند، چه میتوانیم بکنیم؟

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

شیوه و نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

 

* پایین بودن احساس مسئولیت

گاهی اوقات افراد میدانند در زندگی چه میخواهند و درواقع اهداف روشنی دارند،
اما در گام برداشتن در آن راستا مشکل داشته و دائم انتظار دارند که دیگران جور انتخابهای آنها را بکشند و درواقع به جای آنها حرکت کنند. در نتیجه ممکن است روزی شغلی را انتخاب کنند اما به محض رو به رو شدن با دشواریهای آن شغل پا پس کشیده و اعلام کنند که دیگر علاقه ای به آن ندارند.

 

* کمال گرایی بیش از حد

این گروه از افراد معمولا سر کارهای مختلف میروند، اما بعد از مدتی شروع به شکایت از محیط کار، ساعات کاری، برخورد همکاران و میزان حقوق کرده و درنهایت نیز سر چند ماه ترجیح میدهند بیش از این خود را در آن محیط ناخوشایند تلف نکنند. اگر از این افراد شرایط ایده آل برای کار را بپرسید با لیستی بلند بالا از انتظارات مختلف رو به رو خواهیدشد.

آنها همه چیز را با هم میخواهند و همیشه تصور میکنند، حقشان در زندگی بیشتر از این حرفهاست.

 

* فرار از سختی ها

معمولا افرادی که تجربه کاری ندارند، موقعیتهای کاری مطلوبی در ابتدای مسیر نصیبشان نمی شود و همین نیز باعث میشود دشواری کار کردن برای آن ها دوچندان شود. سرعت کم پیشرفت در سالهای اولیه مشغول به کار شدن نیز میتواند احساس تبعیض و یا کنترل نداشتن بر روی شرایط را تشدید کند. در این شرایط گاهی اوقات افرادی که توان تحمل این شرایط را ندارند، ترجیح میدهند به امید کاری بهتر استعفا دهند،
اما واقعیت این است که پیدا کردن کار جدید همیشه آسان نیست.

از سوی دیگر گاهی نیز افرادی که مشغول به تحصیل هستند،
توانایی کار کردن همزمان با درس خواندن را در خود ندیده و تصور می کنند که انجام این دو کار با همدیگر می تواند بسیار دشوار باشد.

 

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

 

چند قدم همراهی بیشتر

اگر همسر شما به دلایل بالا و یا به هر دلیل دیگری بیشتر اوقات خود را در خانه صرف کرده و تمایل چندانی به کار ندارد، شاید با توجه به نکات زیر بتوانید مساله را کمی حل و فصل کنید. البته به یاد داشته باشید که به هر صورت پیشرفت در این وضعیت نیازمند به همکاری همسرتان دارد، پس صبر و حوصله داشته باشید و از راهکارهایی چون دعوا و قهر که انگیزه حرکت را در طولانی مدت از بین می برد، خیلی سریع استفاده نکنید!

 

۱- سرکوفت نزنید

اگر متوجه شده اید که ایراد کار همسرتان در کجاست درعوض سرکوفت زدن به او سعی کنید از دانش خود برای تشویق او در جهتی درست بهره بگیرید.
به عنوان مثال:
اگر می بینید که او تصور می کند توانایی کار کردن همراه با تحصیل را ندارد،
توانایی های او را تشویق کرده و به او این موضوع را که او تواناست القا کنید.

 

۲- خواسته خود را بگویید خواسته خود را بدون سرزنش و تحقیر با همسرتان درمیان بگذارید.

مثلا با او صحبت کنید و بگویید که دوست دارید کاری تمام وقت داشته باشد تا شما بتوانید به او به عنوان شریک زندگیتان تکیه کرده و از اینکه پشتیبانی مانند او دارید شب ها با آرامش بخوابید.یادتان باشد در زمان صحبت در این موارد سعی کنید همسرتان را مسبب احساسات مثبت خود معرفی کنید و از سرزنش او و اینکه رفتارهای او باعث سلب آرامش شده خودداری کنید.

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت و تنبل

آموزش نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

 

۳- وظایفش را انجام ندهید

اگر می بینید که همسرتان تمایل چندانی به برعهده گرفتن مسئولیت های خود ندارد، به هیچ عنوان شما عهده دار وظایف او نشوید.
به عنوان مثال با اضافه کار سعی در جبران کاهش درآمد خانواده نکنید.
لازم نیست به او بگویید که می خواهید او را متنبه کنید.
کافی است تنها به او یادآوری کنید که توانایی های شما محدود است و امکان اینکه جای او را در خانه پر کنید، ندارید!

 

۴- زیر بار قرض نروید

به راحتی زیر بار قرض گرفتن و یا کمک مالی نروید.
اگر همسرتان چنین پیشنهادی را مطرح می کند ،ابتدا سعی کنید این پیشنهاد او را به نیاتی خوب نسبت دهید. مانند اینکه «می دانم می خواهی به من سخت نگذرد» و بعد به دلایلی خوب آن را رد کنید مانند «می دانم برای آدمی باغیرت مانند تو سخت است که زیر بار قرض برود، من فکر می کنم بتوانم برای مدتی بیشتر سختی ها را تحمل کنم تا تو با خیالی راحت تر به دنبال کار باشی و دغدغه پرداخت قرض را نداشته باشی»

می توانید مطمئن باشید که برخوردهایی مانند اینکه :
«عوض این حرف ها کمی بیشتر همت کن» و یا «تنبلی رو بذار کنار» تنها کار را خراب تر خواهدکرد.

 

۵-  قدردان باشید

یادتان باشد بدترین برخورد با یک آدم کمال گرا و یا فردی که انتظارات بالایی از محیط اطراف خود دارد، بیان نقاط ضعف و به اصطلاح دیدن نیمه خالی لیوان است. اگر همسرتان تلاشی حتی اندک می کند، سعی کنید به او نشان دهید که قدر زحمات او را می دانید. یادتان باشد تعریف از همسر و زحمات او نزد بقیه و زمانی که همسرتان هم صحبت های شما را می شنود، می تواند اثری شگفت انگیز بر روی او داشته باشد.

 

راهکار برای نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت

 

سردرگمی در دهه چهارم زمانی بود که متخصصان تربیت می گفتند در ابتدای دوره جوانی و در حدود ۲۰ سالگی افراد درک نسبتا کاملی از اهداف خود در زندگی را داشته و می توانند در راستای آن گام بردارند؛ اما این روزها کمتر جوانی را می توانید پیدا کنید که در حدود بیست سالگی اهداف مشخصی داشته باشد. در این شراط گاهی اوقات افراد ازدواج کرده اند و حتی به دارند اما این سردرگمی باعث می شود تا هر چند وقت یک بار آن ها در خانه بمانند؛ چون نمی دانند می خواهند چه کنند!

 

درباره انتظارهای زن و مرد در زندگی زناشویی بیشتر بدانید

 

کمک در کارهای خانه نباید منجر به جا به جایی نقش ها شود

پورشهریاری مشاور خانواده تأکید می کند:
گاهی اوقات هم زن و مرد وارد نقش طرف مقابل نمی شوند، زیرا نگران این هستند که مبادا انتهای این کمک به جابه جایی نقش ها بیانجامد. برای مثال، ممکن است مردی به زنش بگوید تو که کار می کنی، درآمد هم داری، باید بخشی از اجاره خانه را تقبل کنی، اما زن ممکن است ناراحت شود، زیرا درست است که کار می کند و درآمد دارد، اما توقع ندارد که شوهرش برای اجاره خانه روی درآمد او حساب کند. یا ممکن است زن خودش درآمد داشته باشد، اما دوست داشته باشد با پول همسرش خرید کند.

وی تصریح می کند:
یکی از نکاتی که در ارتباط با مسئولیت طرفین باید رعایت شود، این است که مواظب باشیم کمک ما در ذهن همسرمان، جابه جایی نقش تلقی نشود.
این مسئله خیلی مهم است و باید از ابتدا به صورت شفاف آن را مطرح کنیم.

انتظارات زن و مرد از یکدیگر باید متناسب با نقش های جنسیتی آنان باشد

پورشهریاری در ادامه می گوید:
اگر به دو نسل قبل از خود برگردیم، می بینیم که رفتار زنان و مردان در آن زمان متناسب با نقش های جنسیتی آنها بوده است. درست است که اکنون زنان تحصیلکرده هستند و وارد جامعه شده اند، ولی هنوز آن انتظارات را از همسر خود دارند و باید هم انتظار داشته باشد، زیرا در غیر این صورت مشکل پیش می آید.

وی در ادامه بیان کرد:
امروز هم اگر مردی ببیند، زنش بهتر از خودش رانندگی میکند، خیلی خوشحال نمیشود.
هنوز هم ما انتظار داریم وقتی ماشینی خراب میشود، تا وقتی مرد هست زن آن را به تعمیرگاه نبرد.

ماهنامه سپیده دانایی – پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :