هواوی

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب در مادران باردار!

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب در مادران باردار! زناشویی

داشتن نگرانی در دوران بارداری باعث بروز خطراتی برای مادر و جنین اش می شود . بنابراین مادران برای مبارزه با نگرانی و استرس های خود بهتر است ورزش کنند یا پیاده روی کنند و افراد منفی نگر دوری کنند .

استرس و اضطراب همیشه باعث بوجود آمدن بیماری های دیگر در بدن می شود . حال اگر این حالت در مادران باردار وجود داشته باشد آنها را با خطرات جدی تری روبرو می کند چرا که وضعیت مادران باردار بسیار حساس تر می باشد . در ادامه با راهکارهای مدیریت اضطراب در مادران باردار بیشتر آشنا می شوید.

 

مدیریت اضطراب در مادران باردار

 

اضطراب در بارداری امری عادی و طبیعی است اکثر مادران برای سلامتی جنینشان نگران هستند استرس ناشی از وجود ناهنجاری در جنین و اختلالات جسمی و ذهنی در کودکی که در آینده مادر وی خواهند شد دغدغه روزانه آن هاست بد نیست به بهداشت روانی مادارن باردار نیز توجه کنیم و با همراهی و دلگرمی و آرامش دادن در این دوران حساس آن ها را همراهی کنیم و از تاثیرات منفی استرس و اضطراب مادر بر جنین پیشگیری کنیم .

فرزانه درویشی، کارشناسی ارشد مامایی، عضو انجمن علمی مامایی ایران برخی از مادران با اضطراب طبیعی و برخی دیگر، با اضطراب غیر طبیعی و دردسر ساز، این مرحله را پشت سر می‌گذارند.آموختن راه‌حل‌هایی جهت سازگاری با تغییرات روانشناختی و کنترل استرس و اضطراب، می‌تواند گامی مؤثر برای افزایش بهداشت روانی مادر باشد.

 

علت های نگرانی در بارداری

 

– بارداری ناخواسته در مادرانی که بدون برنامه ریزی قبلی باردار شده‌اند
– ترس از سقط
– نگرانی از واکنش اطرافیان به ویژه همسر نسبت به بارداری
– نگرانی از تداخل بارداری با شغل مادر
– ترس از عدم ایفای درست نقش مادری
–مشکلات جسمانی ویژه دوران بارداری مثل تهوع، استفراغ، خستگی، ضعف و…

– تحمل بارداری در مادران بیمار و در سه ماهه سوم
– سلامت نوزاد آینده و ترس از ناهنجاری‌ها

مدیریت اضطراب در مادران باردار

روش های مدیریت اضطراب در مادران باردار

تغییرات فیزیکی ناشی از بارداری مثل بزرگی شکم و پستان‌ها، تغییر در رابطه جنسی، نگرانی از واکنش همسر نسبت به تغییرات ایجاد شده، تنگی نفس، سوزش سردل، کمر درد و احساس انقباضاتی به مشابه درد زایمان عوارض طبی خاص دوران بارداری مثل دیابت و فشارخون بارداریسازگاری سایر فرزندان با نوزاد تازه متولد شده

 

تجربه مداوم استرس و اضطراب در دوران بارداری و عدم کنترل آن، تهدیدی بر سلامت جسمانی و روانی مادر و نوزاد محسوب می‌شود.عمده‌ترین عوارض شامل زایمان زودرس، محدودیت رشد داخل رحمی و وزن کم هنگام تولد نوزاد است؛ زیرا هنگاهی که مادر تحت تنش‌های روانی قرار می‌گیرد، هورمون‌های استرس از منابع مختلف ترشح شده و با عبور از جفت، بر رشد مغزی جنین تأثیر گذاشته و با انقباض عروق جفتی، اکسیژن‌رسانی و تغذیه به جنین را مختل می‌کنند و همچنین ساز و کار‌های شروع زایمان پیش از موعد شروع به فعالیت می‌کنند.

سایر عوارض پیش روی مادران مضطرب و کودکان آن‌ها پره‌اکلامپسی (افرایش ناگهانی فشار خون همراه با دفع پروتئین در ادرار در دوران بارداری )؛ در تحقیقی نشان داده شد خطر بروز پره‌اکلامپسی در مادران دچار اضطراب شدید به طور متوسط ۵/۵ برابر بیشتر از مادرانی است که اضطراب خفیف دارند.

مدیریت اضطراب در مادران باردار

شیوه مدیریت اضطراب در مادران باردار

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب در مادران عزیز باردار

۱- نخست اینکه نگرانی، ترس و دلهره تا حدی که در خواب، تغذیه، روابط بین فردی و فعالیت‌های روزمره اختلال ایجاد نکند، طبیعی است و ممکن است هر مادر بارداری آن را تجربه کند.

همچنین بخوانید :  کشیدن قلیان و سیگار چه تاثیراتی بر زنان باردار و جنین دارد؟

۲- شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان جهت بالا بردن سطح آگاهی و دانش در خصوص تغییرات طبیعی و غیرطبیعی دوران بارداری و مراحل زایمان، تصحیح اطلاعات نادرست در خصوص دوران بارداری و زایمان، افزایش بهداشت روانی، یادگیری تکنیک‌های آرام سازی و همچنین انجام ورزش‌های خاص دوران بارداری که توسط ماماهای متخصص و مجرب آموزش داده می‌شود، می‌تواند سهم بسیار مؤثری در پشت سر گذاشتن یک بارداری سالم و کم عارضه داشته
باشد.

۳- در میان گذاشتن هرگونه افکار مزاحم و نگران کننده با ماما یا پزشک خود.

۴- گوش دادن به موسیقی و یا برنامه تلوزیونی مورد علاقه در زمان هجوم افکار نگران کننده و استرس‌زا.

۵- شرکت در کلاس‌های یوگا

۶- پیاده‌روی‌های آرام و منظم در فضای آزاد به ویژه همراه با تنفس‌های آرام و عمیق با تمرکز بر وقایع خوشایند مثل تولد یک نوزاد سالم و زیبا

۷- خودداری از حضور در محافل استرس زا و ناراحت کننده

۸- معاشرت با افراد شاد و دوری از افراد مضطرب و حامل انرژی‌های منفی

۹- مطلع کردن همسر و نزدیکان از تغییرات روانی خاص دوران بارداری و تقاضای درک و حمایت از آن‌ها.

۱۰- مطالعه کتاب‌های مورد علاقه، به ویژه کتاب‌های علمی در خصوص فرآیند زایمان و کتاب‌هایی در مورد تربیت درست کودکان.

۱۱- دوش آب ولرم به محض ورود احساسات ناخوشایندبدیهی است ادامه و تشدید اضطراب علی رغم رعایت نکته‌های بالا لزوم مشاوره تخصصی با روانشناس و یا روانپزشکان مجرب را می‌طلبد.

 

مدیریت اضطراب در مادران باردار

مدیریت اضطراب در مادران باردار

درباره علت عمده مرگ نوزادان بیشتر بدانید

 

متأسفانه از هر ۵۰ زن باردار یک نفربه علت استرس بارداری مبتلا به اختلال در خوردن می‌شود.
اهمیت این قضیه هم در ارتباط این اختلال با تولد نوزاد کم وزن و نارس است.
بد نیست بدانید که این‌ها ۲ علت عمده مرگ نوزاد پس از تولد و بیمار شدن کودک در آینده است.
منظور از اختلال خوردن بی‌اشتهایی عصبی(آنورکسیا) است که در آن فرد از ترس چاق شدن، غذا نمی‌خورد و همچنین بولیمیا که پس از خوردن برای اینکه چاق نشود، خود را وادار به استفراغ می‌کند.

جالب است بدانید اثر استرس مادر در بارداری در جنین دختر و پسر متفاوت است.
محققان دانشگاه مگدیبورگ آلمان اثر استرس در ۳ماهه سوم بارداری موش‌ها را بررسی کرده و متوجه شدند فرزندان چنین موش‌هایی ارتباطات مغزی کمتری بین دو نیمکره مغز داشته و در نتیجه کمتر قادر به کنترل احساسات خود هستند. علاوه بر این در سایر نواحی مغزی هم الگوی متفاوتی از انشعابات عصبی نسبت به شرایط طبیعی مشاهده شد که البته در دختر و پسر با هم فرق داشت.

زندگی آنلاین – نی نی سایت

آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
تاریخ بروزرسانی : 2018-06-03 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :