چند نکته بهداشتی برای سلامتی زائران اربعین

چند نکته بهداشتی برای سلامتی زائران اربعین پزشکی

به دلیل وجود تعداد زیاد زائرین در این اجتماع و احتمال وجود انواع بیماری ها در آنجا بهتر است یک سری نکات بهداشتی را رعایت کنید تا از ابتلا به بیماری ها در امان بمانید

با نزدیک شدن به ایام پیاده روی اربعین حسینی که چندین سال است انجام می شود و سالانه صدها هزار نفر از مردم سراسر دنیا به این اجتماع عظیم می روند تصمیم گرفتیم چندین نکات بهداشتی برای حفظ سلامتی زائران اربعین را برای شما بیان کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

بهداشت و سلامتی زائران اربعین

در این ایام افراد بسیاری درحال برنامه‌ریزی برای حضور در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی هستند. اما حضور در این همایش بزرگ شیعیان نیاز به آمادگی‌های لازم پیش از سفر دارد؛ رسانه‌های مختلف نیز نکات بسیاری را توسط کارشناسان مطرح کرده‌اند. در این مطلب نیز ۵ نکته بهداشتی را ذکر کرده ایم.

زائران اربعین

حفظ سلامت زائران اربعین

همزمان با نزدیک‌شدن به ایام اربعین‌حسینی، علاقه وصف‌نشدنی میان دوستداران حضرت امام (ع) ایجاد می‌شود. در این ایام افراد بسیاری درحال برنامه‌ریزی برای حضور در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی هستند. پیاده‌روی یکی از اعمال توصیه شده در ماه صفر به شمار می‌آید، به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی از شیعیان با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کنند تا روز اربعین به زیارت بپردازند.

اما حضور در این همایش بزرگ شیعیان نیاز به آمادگی‌های لازم پیش از سفر دارد؛ رسانه‌های مختلف نیز نکات بسیاری را توسط کارشناسان مطرح کرده‌اند.

۵ نکته بهداشتی ویژه زائران اربعین

کفش طبی؛ مناسب‌ترین کفش

چه کفشی بپوشیم، یکی از سوالاتی است که زائران اربعین پیش از سفر مطرح می‌کنند. مناسب‌ترین کفش برای این سفر، کفش طبی دارای پاشنه نرم است. این کفش باعث می‌شود به کمر ضربه وارد نشود. با توجه اینکه هنگام پیاده‌روی پا متورم می‌شود، توصیه ما استفاده از کفش‌های بندار است؛ داشتن کفش بنددار موجب می‌شود بتوانید کمی کفش را گشاد کنید تا به پا فشار کمتری وارد شود.

کوله‌ خوب به چه ‌کوله‌ای گفته‌ می‌شود؟

سعی کنید از کوله‌پشتی استفاده کنید. کوله‌پشتی یک کوله برای این سفر بود، راحت‌ترین نوع بار جهت حمل در این مسافت کوله‌هایی است که کامل روی دوش قرار می‌گیرد، در غیر این صورت از ساک‌های چرخدار که تحمل این مسافت را داشته باشند، استفاده کنید.

نیازی به حمل مواد خوراکی نیست!

ما توصیه‌ای به حمل مواد خوراکی نداریم، تقریبا می‌توان گفت همه نوع خوراکی در طول مسیر پیاده‌روی به صورت نذری در اختیار زائران قرار می‌گیرد. در خیلی از موارد صاحبان موکب‌ها (هیأت‌هایی که بین راه چادر زده‌اند) به اصرار شما را مجبور می‌کنند از خوراکی‌های آنها بردارید.

حفظ سلامتی زائران اربعین

ماسک و کرم تاول فراموش‌ نشود!

با توجه به تراکم جمعیت در اربعین، استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از ویروس‌ها و میکروب‌ها موثر خواهد بود، بر این اساس بهتر است زائران به تعداد روزهای سفر، ماسک همراه داشته و روزانه یک ماسک را استفاده کنند.

داروها‌؛ فراموش نشود!

زائرانی که دارو مصرف می‌کنند (مانند بیماران قلبی- عروقی، دیابتی یا مبتلایان به فشار خون بالا) باید داروهای خود را حداقل برای مصرف ١۵ روز همراه داشته باشند. درواقع افراد بیش از مقدار مصرف، داروهای خود را همراه داشته باشند و این داروها را نیز در محلی قرار دهند که به هیچ وجه آنها را فراموش نکنند. همچنین نسخه داروهای مصرفی را به همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی برای داروها افتاد پزشکان بتوانند داروها را تهیه کنند. تزریق واکسن آنفلوانزا و مننژیت فراموش نشود.

افراد دیابتی توجه داشته باشند چون پیاده‌روی فعالیت زیادی محسوب می‌شود که برای آنها غیرطبیعی است، باید بیشتر از خود مراقبت کنند. به تعداد روزهایی که در سفر هستید، جوراب به همراه داشته باشید و هر شب جوراب‌های خود را از پا خارج کنیدو با دقت پاهای خود را شست وشو دهید؛ این کار انرژی بهتری به زائر می‌دهد.

جزئیات بیشتر درباره نکات مهم بهداشتی برای زائرین اربعین

در این سفر اولین و اصلی ترین الگوی رفتاری هر فرد باید ایثار باشد. چرا که از اصلی ترین ویژگی های مورد احترام همه انسان ها با هر نوع اعتقاد ایثار است که در حد اعلی در زندگی امام حسین(ع) نمود داشته است. دومین نکته گذشت کردن نسبت به رفتار دیگران به خصوص در هنگام ازدحام است. هجمه جمعیت نباید باعث شود کسی صدمه ای ببیند و یا از دیدگاه زائران سایر کشورها فرهنگ ما زیر سؤال برود. همه باید بدانیم در هر موقعیتی نماینده کشورمان هستیم؛ چه وقتی در صف غذا هستیم، چه در صف نماز، چه وقتی در موکبی مهمان هستیم و … .

زائران اربعین

رعایت نکات بهداشتی زائران اربعین

در زمان تغییر دما به حفظ پیشانی و سرشانه ها از اختلاف دما توجه کنید

برای این سفر هر زائر باید برنامه شروع و پایان سفر خود را درست برنامه ریزی کند.
باید با افراد با تجربه در این خصوص مشورت کند و شرایط احتمالی که ممکن است
با آن مواجه شوند را از قبل بداند. زمان تغییر دما حتماً در حفظ پیشانی و سرشانه ها
از اختلاف دما دقت کنند و مراقب باشند باد سرد به پیشانی و سرشانه های آنها نخورد
چرا که موجب سرماخوردگی می شود.

رعایت نکات مهم بهداشتی برای زائرین اربعین

قبل از استراحت دوش بگیرید/ حتماً لباس های خیس از عرق خود را تعویض کنید

در محل هایی که شب ها در آنجا استراحت می کنند، عموماً محل هایی برای دوش گرفتن هست؛
اول دوش بگیرند و بعد استراحت کنند. حتی در صورتی که امکان استحمام ندارند
حتماً لباس هایی که به واسطه تعریق خیس شده را عوض کنند و با لباس های خیس
از عرق استراحت نکنند. همچنین زائرانی که دارو مصرف می کنند حتماً دو برابر
داروهایی که طی مدت حضور در عراق نیاز دارند را همراه ببرند و از مصرف مواد غذایی
که موجب یبوست می شود به ویژه مصرف زیاد گوشت خودداری کنند،
تا زمانی هم که به ایران باز نگشته اند انتظار هر شرایط خاص اقلیمی را داشته باشند.

تنفس دهانی نداشته باشید

وقتی در حال پیاده روی هستند از آب بهداشتی داخل بطری به صورت جرعه جرعه بنوشند
و یا از ادامس بدون قند استفاده کنند که این کمک می کند تنفس دهانی نداشته باشند
و وقتی تنفس از بینی باشد خشکی دهان به وجود نمی آید و مواد آلوده نیز داخل حلق وارد نمی شود.

بهداشت نیوز و آفتاب

بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
تاریخ بروزرسانی : 2018-10-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :