آشنایی با المنت سیلیکون کارباید

آشنایی با المنت سیلیکون کارباید اخبار ایران و جهان

المنت سیلیکون کارباید یا المنت sic نوعی المنت غیر فلزی می­باشد که مناسب دماهای بالاست.المنت سیلیکون کارباید در مواقعی که نیاز به دماهای بالا، چرخه­های زیاد و سنگین و همچنین توان حداکثری است به طور وسیعی در صنایع گرمایی مورد استفاده قرار می­گیرد.

المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید یا المنت sic نوعی المنت غیر فلزی می­باشد که مناسب دماهای بالاست. رنج حرارتی این المنت غیر فلزی تا ۱۶۵۰ درجه است. از مزیت­هایی که می­توان برای المنت سیلیکون کارباید نام برد اقتصادی بودن آن در مقایسه با سایر المنت­ها به خصوص در استفاده از کوره­های الکتریکی می­باشد. می­توان این المنت را به قسمت­های میانی و دو سر پایانی تقسیم نمود. اندازه­گیری هیتر سیلیکون کارباید به اهم می­باشد در حالی­که اندازه­گیری سایر المنت­ها به وات است. المنت سیلیکون کارباید یکی از محبوب­ترین المنت­های حرارتی بوده که با نام­های تجاری گلوبار و استاربار هم شناخته می­شود. المنت سیلیکون کارباید در مواقعی که نیاز به دماهای بالا، چرخه­های زیاد و سنگین و همچنین توان حداکثری است به طور وسیعی در صنایع گرمایی مورد استفاده قرار می­گیرد.

عواملی که در عمر یک المنت سیلیکون کارباید موثر است عبارتند از:

 • دمای کار.
 • نگهداری.
 • نوع اتمسفر کوره.
 • نوع سرویس؛ این­که پیوسته باشد و یا متناوب.
 • چگالی وات.

بارگذاری، نوع کوره و طراحی نیز نقش مهمی ایفا می­کنند.

المنت سیلیکون کارباید چه ویژگی­هایی دارد؟

از ویژگی­هایی که این المنت دارد می­توان به مواردی از قبیل موارد زیر اشاره کرد:

 • المنت­های سیلیکون کارباید خاصیت پیر شوندگی دارند. در توضیح این ویژگی باید گفت که بعد از گذشت چند ماه این المنت­ها پیر می­شوند و مقاومت آن­ها تغییر می­کند.
 • مقاومت الکتریکی این المنت­ها با تغییر دما، تغییر می­کنند.
 • المنت­های سیلیکون کارباید شکننده هستند بنابراین اپراتور هنگامی­که با این المنت­ها کار می­کند باید بسیار احتیاط کند تا المنت­ها صدمه­ای نبینند.
 • میزان مقاومت الکتریکی این المنت­ها بسته به اندازه و شکل آن­ها متفاوت می­باشد.

کاربردهای المنت سیلیکون کارباید

همان­طور که قبلا نیز گفته شد المنت سیلیکون کارباید رنج حرارتی بالایی دارد. علاوه بر این در برابر شرایط اکسیده شدن دارای مقاومت بالایی است. از این رو در صنایعی که کورۀ عملیات حرارتی دارند استفاده می­شود. همچنین در صنایعی که المنت­ها در شرایط خورندگی بالا و یا در مجاورت بخار اسید و نیز شرایط مشابهی قرار دارند گزینۀ بسیار مناسبی به حساب می­آیند. دیگر کاربرد این المنت­ها در کوره­های محفظه­ای و کوره­های پیوسته می­باشد. در اصل، هیترهای سیلیکون کارباید به صورت تکی استفاده نمی­شوند و به صورت سری مورد استفاده قرار می­گیرند.

نحوۀ ساخت المنت سیلیکون کارباید

سیلیکون کارباید یک نوع مادۀ سرامیکی می­باشد که در مقایسه با دیگر سرامیک­ها دارای رسانایی الکتریکی نسبتا بالایی است. این المنت­ها با فشار(اکستروژن) و پس از آن با تف­جوشی ساخته می­شوند. المنت­های گرمایشی معمولی از میله و لوله­هایی با قطری به اندازۀ نیم تا سه اینچ و طول یک تا ده فوت تولید می­شوند. انتهای این المنت­ها برای اتصالات الکتریکی از جنس فلز است و هر دو سر اتصال الکتریکی این المنت در یک سر آن با دو سوراخ مارپیچی با فاصله­ای اندک از سر دیگر در نظر گرفته شده است و تقریبا مانند یک سنجاق موی تابیده به نظر می­آید.­

برندهای معروف المنت سیلیکون کارباید

المنت­هایی که در بازار وجود دارند از نظر کیفی تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. بهترین کیفیت المنت­ها به شرکت Kanthal سوئد تعلق دارد که البته قیمت آن بسیار گران بوده و البته کمیاب است.

انواع المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید

انواع المنت سیلیکون کارباید

 

از انواع المنت­های سیلیکون کارباید می­توان موارد زیر را نام برد:

 • میله­ای: این نوع از المنت سیلیکون کارباید ساده است به طوری­که به صورت یک میلۀ صاف بوده و پیچ­خوردگی ندارد. المنت سیلیکون کارباید مناسب رنج حرارتی ۶۰۰ الی ۱۶۰۰ درجۀ سانتی­گراد می­باشد. گفتنی است که این نوع المنت سیلیکون کارباید را می­توان به دو صورت عمودی و افقی در کوره­ها نصب کرد و نیازی به هیچ­گونه نگهدارنده ندارد. منطقۀ حرارتی این المنت در قسمت وسط المنت است و دو سر المنت ناحیۀ سرد بوده و محلی است برای اتصال الکتریکی.
 • دمبلی: در این نوع، دو سمت اتصالات برآمده می­باشد و قسمت میانی آن باریک­تر است.
 • اسپیرال: نوع اسپیرال پیچ­خوردگی دارد که دارای دو مدل می­باشد اعم از یک طرفه و دو طرفه.
 • Uشکل: در این نوع از المنت سیلیکون کارباید دو المنت میله­ای با قطر یکسان به یکدیگر متصل شده­­اند. هر پایه از المنت یک ناحیۀ حرارتی و یک ناحیۀ اتصال سرد دارد. مقاومت الکتریکی هرکدام از پایه­ها با دیگری برابر می­باشد تا سبب ایجاد حداکثر یکنواختی شود.
 • W شکل: این نوع از المنت سیلیکون کارباید شبیه نوع U می­باشد و تنها تفاوتی که بین آن­ها وجود دارد در تعداد المنت­هایی است که دارند. به طوری­که نوع w شکل دارای سه المنت میله­ای می­باشد.
المنت سیلیکون کارباید

المنت سیلیکون کارباید w شکل

منبع : https://thethermo.com/

بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
تاریخ بروزرسانی : 2021-03-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :