علت لجبازی کودکان چیست؟ و باید چه کرد؟

علت لجبازی کودکان چیست؟ و باید چه کرد؟ روانشناسی

والدین معمولا در مواجه با لجبازی کودکان با شکست مواجه می شوند. اول علت را شناسایی کنید و بعد با راه های ارائه شده اقدام به رفع لجبازی کودکانتان کنید.

بچه لجباز کیست؟ پدر و مادرها به این بچه ها، بچه های لجباز و یکدنده و اگر بخواهند خیلی مثبت باشند، به آنها بچه های پر شور و هیجان میگویند. بچه های لجباز انسانهای منسجم و مستحکمی هستند که به راحتی از حرف خود کوتاه نمی آیند. آنها شجاع و جسور هستند. به جای قبول کردن حرف دیگران، میخواهند‌ که همه چیز را خودشان یاد بگیرند، بنابراین بارها و بارها خطرات و کارهای جدید را امتحان میکنند. تربیت کودک در این مقوله جایگاه ویژه ای دارد در ادامه علت لجبازی کودکان را برای شما همراهان شرح خواهیم داد

علت لجبازی کودکان

بچه های لجباز میخواهند که مسؤولیت همه چیز با خودشان باشد و دوست دارند که نظرشان در مورد همه چیز مورد تأیید همه قرار بگیرد. وقتی قلبا چیزی را بخواهند، ذهنشان نمیتواند روی چیز دیگری تمرکز کند. به همین دلیل ما به آنها کودکان قدرتمند یا لجباز می گوییم.

آیا یک فرزند لجباز دارید؟ شما خوشبختید! بچه های لجباز ، احتمالا در سن کم بچه های پر دردسری هستند، ولی اگر به درستی راهنمایی و تربیت شوند، نوجوانها و جوانهای فوق العاده ای میشوند؛ پر انگیزه، مستقل و خودساخته. آنها دنبال چیزی که میخواهند میروند و فشارهای اطرافیان در آنها نفوذ نمیکند.

یعنی اینکه آن‌ها باید با چشم خود ببینند که اجاق گاز روشن است.
بنابراین تا زمانی که خطری آنها را تهدید نمیکند، به جای کنترل کردنشان،
به آنها فرصت بدهید تا با تجربه کردن یاد بگیرند.
فرزند قدرتمند شما به طور دائم چارچوب های شما را امتحان میکند
زیرا او اینگونه یاد میگیرد، پس برای آن آماده باشید.
وقتی این را بدانید، آنوقت خیلی راحتتر میتوانید
آرامش خود را حفظ کنید و با فرزندتان وارد جنگ نشوید.

علت لجبازی کودکان در سنین پایین تر؟

به او اجازه دهید که مسئولیت کارهایش را تا آنجایی که میتواند
خود به عهده بگیرد. به جای اینکه برای مسواک زدن سرش غر بزنید،
از او بپرسید : «قبل از ترک کردن خانه، چه کار دیگرى براى انجام دادن
باقی مانده است؟» اگر فقط به چشمانتان زل زد و چیزی نگفت،
شروع به لیست کردن وظایفش کنید : « هر روز صبح ما غذا می خوریم،
دندانهایمان را مسواک می زنیم، از دستشویی استفاده می کنیم،
کیفمان را جمع می کنیم. من الان دیدم که تو کیفت را جمع کردی،
این فوق العاده است. خوب الان چه کار دیگری باقی مانده است؟»
بچه ها وقتی که احساس استقلال کنند و احساس کنند
که مسئولیت کارهایشان با خودشان است، کمتر با شما مخالفت میکنند.
البته مطمئنا لازم به یادآوری نیست که بچه ها از سن کم توانایی قبول مسئولیت را دارند.

به کودک لجباز خود، حق انتخاب دهید

اگر به او دستور بدهید، به احتمال خیلی زیاد انجامش نخواهد داد. اما اگر به او حق انتخاب بدهید، او احساس خواهد کرد که سرنوشتش را خودش تعیین می کند. البته انتخاب هایی را به او بدهید که بتوانید با آنها کنار بیایید و خودتان را به گمان اینکه قدرتتان را از دست داده اید، تحقیر نکنید. اگر رفتن و یا نرفتن به سوپرمارکت قابل مذاکره نیست و او دوست دارد که خانه بماند و بازی کند، انتخاب درست شما این است :

آیا دوست داری که الان خانه را ترک کنیم یا ده دقیقه دیگر؟ باشه، قبول. ده دقیقه دیگر بدون هیچ جر و بحثى، بیا دست بدهیم. از آنجایی که ممکن است بعد از ده دقیقه هم دوست نداشته باشی که بازی را متوقف کنی، به نظرت چه کاری میتوانیم انجام دهیم که تو بتوانى بعد از ۱۰ دقیقه راحت با من خانه را ترک کنى؟

علت لجبازی کودکان

با استفاده از ایجاد قوانین و روتینها، وارد جنگ قدرت با او نشوید

اختیار بدنش را به خودش بدهید
“شنیدم که امروز نمیخواهی ژاکتت را بپوشی؟
من فکر میکنم که بیرون هوا سرد است و من مطمئنا ژاکت میپوشم،
البته بدن تو مال توست و خودت میتوانی تصمیم بگیری.
تا زمانی که مریض نشوی، خودت میتوانی تصمیم بگیری که آیا ژاکت بپوشی یا نه؟
ولی من میترسم که وقتی بیرون برویم، سردت شود. من نمیخواهم
که دوباره به خانه برگردم. چی فکر میکنی که ژاکتت را توی کیفت بگذاریم
تا اگر سردت شد بتوانی آن را بپوشی؟” می توان علت لجبازی کودکان دانست

نگران نباشید، او ذات الریه نمیگیرد مگر اینکه وقتی بیرون از خانه از شما ژاکت خواست، به او بفهمانید که از برنده شدنتان در برابر او خوشحالید. وقتی که او با پوشیدن ژاکتش، احساس تحقیر شدن نکرد، هر وقت احساس سرما کرد، خودش برای پوشیدنش به شما التماس خواهد کرد. تصور سرما برای او وقتی در یک خانه گرم است، کار دشواریست و از دید او ژاکت گرم است و دست و پاگیر. البته حق با اوست، اینها چیزهاییست که بدنش به او میگوید، و طبیعتا در برابر شما مقاومت میکند. اعتماد به نفسش را تضعیف نکنید، فقط به او یاد بدهید که اگر بعضی وقتها نظرش را عوض کند، هیچ اتفاقی نمی افتد.

علت لجبازی کودکان

احساسات یک کودک لجباز را سرکوب نکنید

 

“قانون این است که ما هر بار بعد از خوردن غذا به دستشویی میرویم، برنامه ما این است که هرشب ساعت ۸، چراغها را خاموش میکنیم، بنابراین اگر عجله کنی میتوانیم دو تا کتاب بخونیم. در خانه ما مشقها قبل از دیدن تلویزیون انجام میشوند.”

بهتر است بدانید

علت لجبازی بچه ها و بهترین واکنش والدین با کودک لجباز

لجباز شدن کودک بنا به دلایلی ایجاد می شود. والدین برای کاهش لجبازی کودکان از امر و نهی های بی مورد و زیاد پرهیز کنند. این تکرار باید ها و نباید ها موجب بروز مشکلات عصبی و پرخاشگری در کودک می شود

جالب است بدانید لجبازی کودک بیشتر در فرزند اول دیده می شود، به دلیل اینکه مادر می خواهد فرزندش را در بهترین شرایط ممکن تربیت کند و کنترل بیشتری بر رفتارهای وی داشته باشد که در نتیجه موجب علت لجبازی کودکان می شود

​کودک از ۲ تا ۳ سالگی لجبازی را آغاز کرده و یا بهتر بگوییم در خودکشف می کند. او به درجه ای از خودآگاهی و شناخت محیط و اطرافیان می رسد که می فهمد رفتارش روی اطرافیانش تاثیر می گذارد و واکنش ها را برمی انگیزد.

بانوی شهر / نمناک

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-08-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :