افزایش سواد و استعداد ریاضی کودکان با این روش ها

افزایش سواد و استعداد ریاضی کودکان با این روش هازنان ، مردان ، کودکان

رشد استعداد ها و خلاقیت کودکان بسته به تلاش والدین برای تقویت این استعدادها است و همچنین هوش ذاتی کودک.

کودکان از زمانی که می توانند یاد بگیرند باید مورد آموزش صحیح قرار بگیرند و از توانایی هایشان استفاده نمایند. استعداد ریاضی در کودکان امر خیلی مهمی است و باید تقویت شود . به همین منظور ما تصمیم گرفتیم در این بخش راه هایی برای افزایش استعداد ریاضی کودکان به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید

افزایش استعداد ریاضی کودکان

در تحقیقی که روی ۱۶۰ هزار بزرگسال از ۳۱ کشور انجام شد مشخص شد که یک کتابخانه نسبتا بزرگ خانگی مهارت‌های یک دانش آموز نوجوان را برابر می‌کند با یک فارغ‌التحصیل دانشگاه که کتاب نخوانده است.

استعداد ریاضی

راه های افزایش استعداد ریاضی در بچه ها

بر اساس نتایج یک تحقیق جدید، بزرگ شدن در یک خانه پر از کتاب تاثیر عمده‌ای
بر میزان سواد در آینده کودک خواهد داشت، اما این کتابخانه باید حداقل ۸۰ کتاب
داشته باشد تا تاثیرگذار باشد.

محققان به رهبری دکتر جوانا سیکورا از دانشگاه ملی استرالیا بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ داده‌هایی را از بیش از ۱۶۰ هزار بزرگسال از ۳۱ کشور مختلف بررسی کردند. از تمام شرکت‌کنندگان پرسیده شد که وقتی ۱۶ ساله بودند چند کتاب در خانه‌شان وجود داشت. به آنها گفته شد که هر طبقه یک متری از کتابخانه معادل حدود ۴۰ کتاب است. و از طریق سواد، استعداد ریاضی و فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد سنجش توانایی‌هایشان قرار گرفتند.

با اینکه متوسط تعداد کتاب‌ها در کتابخانه‌های خانگی در کشورهای مختلف متفاوت بود
–از ۲۷ تا در ترکیه تا ۱۴۳ در بریتانیا و ۲۱۸ در استونی- تاثیر کلی کتابخانه خانگی
بر میزان سواد همه جا زیاد بود.

افزایش استعداد ریاضی در بچه ها

دکتر سیکورا و همکارانش در مقاله خود نوشتند «قرار گرفتن نوجوانان در معرض کتاب‌ها بخشی سازنده از تمرین‌های اجتماعی است که مهارت‌های شناختی بلندمدت شامل سواد، استعداد ریاضی و مهارت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در آنها پرورش می‌دهد. بزرگ شدن با کتابخانه‌های خانگی مهارت‌های بزرگسالی را در این زمینه‌ها بیشتر افزایش می‌دهد تا تحصیلات والدین یا موفقیت‌های تحصیلی و شغلی.»

محققان دریافتند که نوجوانان در خانه‌های تقریبا بدون کتاب سطح سواد و استعداد ریاضی پایین‌تر از حد متوسط دارند. داشتن تقریبا ۸۰ کتاب در خانه در دوران نوجوانی این میزان را تا حد متوسط رساند، در حالی که وقتی اندازه کتابخانه به ۳۵۰ کتاب رسید با دستاوردهای قابل توجهی از سواد همراه نبود. همین مساله در مورد مهارت‌های فناوری اطلاعات ارتباطات نیز صادق بود.

بر اساس این تحقیق نوجوانانی با سطح پایین‌تری از تحصیلات ثانویه که از خانه‌های پر از کتاب آمده باشند به اندازه یک فارغ‌التحصیل دانشگاه که در خانه‌ای تقریبا بدون کتاب بزرگ شده از سطح سواد، استعداد ریاضی و مهارت در فناوری اطلاعات و ارتباطات برخوردارند. محققان می‌گویند فارغ‌التحصیلان دانشگاه که در دوران رشد تقریبا هیچ کتابی دوروبرشان نبوده به سختی سطح سوادی نزدیک به میزان متوسط داشتند. و به همین ترتیب کسانی که در ۱۳ یا ۱۴ سالگی مدرسه را ترک کردند اما در میان کتاب‌ها بزرگ شدند.

بد نیست بدانید چگونه استعدادهای پنهان کودک را کشف کنید؟

احتمال دارد به نظر برسد کودک با دوستان خیالی اش در دنیای خودش غرق شده است. این دسته از کودکان معمولا از بازی های وانمودی لذت می برند و در وقت آزادشان نقاشی می کشند و ایده های زیادی برای قسمت کردن با دیگران دارند. آنها ممکن است از وسایل به شیوه های تازه و غیرمعمول استفاده کنند، نسبت به ایده های مسخره اشتیاق نشان دهند و برای حل مشکلات از راه حل های خلاقانه استفاده کنند.

استعداد ریاضی

استعداد ریاضی در کودکان

با وجود این ویژگی های احتمالا کوچولوی رویایی شما بدون تمرکز به نظر برسد اما شاید زمانش را به رویا بافتن در مورد ایده های بزرگش اختصاص می دهد. این گونه رفتارها اغلب نشانگر قدرت خلاقیت زیاد و علامت استعداد کودک است. زندگی روزمره ممکن است به نظر این متفکران خیال پرداز بسیار خسته کننده به نظر برسد و به همین علت و برای گریز از واقعیتی که دوست ندارند به دنیای خیال پناه می برند.

همچنین بخوانید :  بررسی علل پرخوری احساسی در کودکان و علل ایجاد آن

این دسته از کودکان به احتمال زیاد در آیند به کارهای خلاق مانند هنرپیشگی، نویسندگی،
فیلم سازی یا طراحی لباس یا طراحی داخلی و به طور کلی فعالیت هایی که با هنر
در ارتباط هستند، مشغول خواهند شد و تفکرات خلاقشان را برای حل مسئله
در مسیرهای تازه در هنر و علم به کار می گیرند.

افزایش خلاقیت کودک

خلاقیت کودک را مورد تشویق قرار دهید و برای پرورش این هنرمند کوچولو ابزار لازم را
در اختیارش قرار دهید. باهم ساز بزنید و آواز بخوانید و پروژه های علمی ساده ترتیب دهید.
او را همراه خودتان به کنسرت موسیقی ببرید، به داستان های خیالی اش گوش کنید
و برای نشان دادن عملکرد کودک برایش تماشاچی جمع کنید! بازدید از موزه به همراه
سایر اعضای خانواده هم از فعالیت های است که می تواند بسیار مفید و لذت بخش باشد.

کودک به حل پازل علاقه زیادی دارد

او به شکل اغراق آمیزی عاشق حل کردن انواع مختلف پازل ها است. به نظر می رسد
که کودک در حین بازی با پازل آزمون و خطای کمی انجام می دهد و قطعه مناسب را
تقریبا با تلاش اول در جای مناسب قرار می دهد. این استادان حل کردن پازل یادگیرندگان
دیداری-فضایی هستند. آنها بیشتر به صورت تصویری می اندیشند و می توانند به خوبی
اجزا مختلف را در کنار یکدیگر قرار دهند. معمولا این کودکان می توانند در آینده کارآگاه،
باستان شناس یا محقق شوند.

کشف استعدادهای پنهان کودک

کودک خود را در قبال همه چیز مسئول می داند

کودک عقاید محکمی درباره شیوه انجام کارهای مختلف دارد و علاقه دارد خودش را در بازی ها و به طور کلی در هر فعالیتی نشان دهد. این دسته از کودکان معمولا به طور ذاتی رهبر هستند و این ویژگی در مدرسه، ورزش و بسیاری دیگر از جنبه های زندگی برای آنها پرفایده است. کودک مسئول اغلب برای دیگران الهام بخش است و پیچیدگی ها و مشکلات را از زاویه دید متفاوتی می بیند.

این کودکان معمولا بهترین عضو تیم هستند. از آنجا که قدرت رهبری در مشاغلی مانند
تجارت، سیاست، نمایندگی و سازمان دهی عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است،
این کودکان به احتمال بیشتری به این حرفه های مشغول خواهند شد.

برای تقویت این ویژگی کودک به او اجازه بدهید هدایت مسیر را در دست بگیرد، مثلا ممکن است بخواهد شما را در مسیر پیاده روی هدایت کند. به او فرصت بدهید مسئولیت پروژه های خانگی مانند مرتب کردن خانه یا مرتب کردن کفش ها را به عهده بگیرد. اجازه دهید وسایل اتاقش را به شیوه خودش مرتب کند و از او برای حل مشکلات خانواده کمک بخواهید. مثلا به او بگویید ” ما همیشه برای رسیدن به کلاس ورزش دیر می کنیم، راه حلی به نظرت می رسد که به سروقت رسیدنمان کمک کند؟!”

نیاز کودک به رهبری را اقناع کنید اما در عین حال به او بفهمانید که وقتی نوبت به مسائل بزرگسالان می رسد، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید. علاوه بر این کودک را با مفاهیمی از قبیل رعایت نوبت و گوش دادن آشنا کنید.

بهداشت نیوز و نامه نیوز

تاریخ بروزرسانی : 2018-10-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد