دلیل اینکه مردان راحت‌تر از زنان به خواب می‌روند

دلیل اینکه مردان راحت‌تر از زنان به خواب می‌روندزنان ، مردان ، کودکان

یکی از مشکلاتی که باعث می شود زنان دیرتر از مردان به خواب روند درگیری های فکری است که زنان به آن دچار هستند و به آنها فکر می کنند

از خیلی از خانم ها درباره خوابیدن مردان این را شنیده ام که شب ها وقتی به رختخواب می رویم و می خواهیم کمی باهم صحبت کنیم مدت کوتاهی که از صحبت مان می گذرد صدای خروپف همسرشان بلند می شود. زنان اغلب از این قضیه شکایت دارند که چرا همسرشان اینقدر راحت به خواب می روند ولی آنها نه. امروز می خواهیم درباره خوابیدن مردان با شما صحبت کنیم.

خوابیدن مردان

اگر به خوابیدن مردان دقت کرده باشید، حتماً از این موضوع شگفت‌زده شده‌اید که چطور به راحتی به خواب می‌رود و احتمالاً مسئله خوابیدن مردان و اینکه شما، به عنوان یک زن، نمی‌توانید مانند مردان به راحتی به خواب بروید، شما را ناراحت کرده است. اما نگران نباشید، شما تنها نیستید.

خوابیدن مردان

مطالعه‌ای اخیراً نشان داد، که ۳۵ درصد از زنان به سختی به خواب می‌روند در حالی که این میزان درباره خوابیدن مردان تنها ۲۵ درصد است. همچنین این مطالعه نشان داد که زنان به طور میانگین ۱۱ دقیقه دیرتر از مردان به خواب می‌روند.

ممکن است زنان بیشتر از مردان بخوابند اما مردان بهتر به خواب می‌روند و خوابیدن مردان راحت تر است. دلیل این یافته‌ها دارای دو قسمت است: ممکن است زنان نسبت به مردان نیاز به خواب بیشتری داشته باشند اما مشکلات مربوط به خواب بیشتری از جمله بی‌خوابی را تجربه می‌کنند. زنان ممکن است کمی طولانی‌تر بخوابند، اما مردان به طور کلی بهتر می‌خوابند.

نقش هورمون‌ها در خوابیدن مردان

پس مشکل از کجاست؟ یک دلیل می‌تواند تغییرات هورمونی در سیکل تولیدمثلی باشد. زنان بیشتر مستعد بی‌خوابی در حدود زمان قاعدگی هستند که به تغییرات خلق‌وخو و درد مربوط می‌شود. بارداری یکی دیگر از زمان‌های شناخته شده برای اختلالات خواب است. افزایش سطح هورمون پروژسترون در این دوران، شما را در سه ماهه اول بیشتر مجبور به بیداری و رفتن به سرویس بهداشتی می‌کند و در سه ماهه سوم سایز شکم خواب راحت را از شما خواهد گرفت.

سپس در دوران پیری درست قبل از زمان یائسگی، زمانی که قاعدگی زنان متوقف می‌شود، کاهش سطح هورمون پروژسترون و استروژن می‌تواند باعث بروز علائمی مانند گرگرفتگی‌های شبانه و بی‌خوابی شود.

علت زود خوابیدن مردان

نمی‌توانیم مغزمان را خاموش کنیم

اگر همه این تغییرات هورمونی به اندازه کافی حسادت شما را نسبت به این ویژگی آقایان برنمی‌انگیزد، حساسیت‌های ذهنی می‌تواند دلیل دیگری برای سخت‌تر به خواب رفتن خانم‌ها باشد، درحالیکه مردان، صرف‌نظر از احساسی که دارند، به راحتی به خواب می‌روند.

برخی از کارشناسان معتقدند که زنان بیشتر درگیر خواسته‌هایشان می‌شوند و بیشتر به مشکلات خوابشان حساس هستند. نظریه‌ای که ما داریم این است که زنان در مورد همه‌چیز کمی بیشتر از مردان فکر می‌کنند. زنان نگرانند و به آنچه در طول روز اتفاق افتاده بیشتر می‌اندیشند و به راحتی قادر نیستند قید این افکار را بزنند.

۵ راه‌حل برای خواب بیشتر

راه‌های مؤثری برای مدیریت بی‌خوابی وجود دارد. کلید این مسئله، کنترل عادات خواب است. به جای افزودن مشکلات خواب به فهرست نگرانی‌های روزانه‌تان، این نکته را درک کنید که دوره‌های اختلال خواب می‌توانند کاملاً به حالت طبیعی بازگردند. عادت‌های مربوط به خواب، نیز احتمالاً سعی می‌کنند، به شما، چیزی در مورد سلامتی‌تان بگویند.

اولین چیزی که شما باید درک کنید این است که یک شب بی‌خوابی، یک فاجعه نیست. نباید مدام به این مسئله فکر کنید که «اگر نتوانم بخوابم نمی‌توانم در طول روز کار کنم» و …

راهکارهایی برای زود خوابیدن

در اینجا، راهکارهایی برای پایان دادن به دوره بی‌خوابی و اصلاح آن وجود دارد:

۱. به یک برنامه زمانی مشخص بچسبید

کلید حفظ یک رویه خواب مناسب، داشتن یک برنامه مشخص است. مطمئن شوید که برنامه منظم خوابتان بین ساعت ۱۱ شب تا ۷ صبح است و به این برنامه در طول روزهای هفته و در روزهای تعطیل، پایبند باشید.

مطمئن شوید قبل از رفتن به تختخواب، زمانی را برای مصرف انرژی و کسب آرامش گذرانده‌اید. شما نمی‌توانید با لپ‌تاپ خود کار کنید و سپس آن را خاموش کنید و انتظار داشته باشید که خیلی زود به خواب بروید. نیم ساعت قبل از اینکه به اتاق خواب بروید، کتاب خواندن یا روزنامه خواندن را امتحان کنید.

۲. زمان ماندن در تختخواب را محدود کنید

اگرچه یک چرت نیم روزی ایده خوبی به نظر می‌رسد، اما خواب نامنظم، کمکی به تثبیت یک عادت خواب خوب نخواهد کرد. اگر شما روزی را بدون هیچ چرت نیمروزی پشت سر بگذارید، به خواب رفتن در شب کمی آسان‌تر می‌شود. اگر در طول روز چرت زده باشید یا خواب طولانی را پشت سر گذاشته باشید به خواب رفتن در شب برایتان دشوارتر خواهد شد. اگر احساس کردید که خوابتان نمی‌برد از تختخواب جدا شوید و یک فعالیت آرامی را انجام دهید تا خوابتان بگیرد.

مشکل دیر خوابیدن زنان

خوابیدن مردان

۳. بیرون از خانه ورزش کنید

چرخه بیولوژیکی بدن، این چرخه ۲۴ ساعته، به ما می‌گوید که چه زمانی به خواب رفته و چه زمانی بیدار شویم و نقش بسیار مهمی برای داشتن یک برنامه خواب پایدار ایفا می‌کند. نور خورشید، قوی‌ترین نشانه‌ی زمانی است، بنابراین خروج از خانه برای یک پیاده‌روی صبحگاهی می‌تواند مفید باشد. سعی کنید یک فعالیت روزانه در بیرون از خانه داشته باشید و آن را دنبال کنید، حتی در زمستان. همچنین می‌توانید تمرینات خاصی از یوگا را قبل از خواب امتحان نمایید.

همچنین بخوانید :  ۱۰ راز سلامتی برای مردان

۴. از خانواده خود کمک بخواهید

آمارها نشان می‌دهد وجود کودکان در خانه، زمان خواب را کاهش می‌دهد. جای تعجب نیست اما همان‌طور که زنان عموماً برای مراقبت از بچه‌ها در طول شب از خواب بیدار می‌شوند، ممکن است خواب آن‌ها بیشتر از همتایان مرد خود دچار آشفتگی شود. اگرچه محققان دریافتند که بدن زنان در سال‌های بچه‌داری به راحتی از بی‌خوابی به حالت عادی برمی‌گردد، این اختلال خواب می‌تواند، به ویژه برای کسانی که سابقه افسردگی دارند، مشکل‌ساز باشد. پس بهتر است مردان نیز در بچه‌داری در شب به همسر خود کمک کنند تا او نیز بتواند خواب نسبتاً خوبی را تجربه کرده و روز بهتری را در پیش بگیرد.

۵. با پزشک خود صحبت کنید

اگر بی‌خوابی شما شروع به اثرگذاری در نحوه عملکرد شما در طول روز کرده است، وقت آن است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. ممکن است پای یک مشکل اساسی در میان باشد، مانند افسردگی و اضطراب، که مانع خواب کافی شده است. برای اطمینان از این که پزشک به طور کامل علائم شما را بررسی کرده است، آنچه را تجربه کرده‌اید، بنویسید و کاملاً توصیف کنید. اگر برای بی‌خوابی شما الگوی خاصی وجود دارد، به آن نیز توجه داشته باشید.

خوب است بدانید چرا زنان در مقایسه با مردان به خواب بیشتری نیاز دارند؟

خواب کافی نقش بسزایی در سلامت ذهنی و جسمی افراد دارد. مطالعات جدید نشان داده است که زنان در مقایسه با مردان به طور میانگین به ۲۰ دقیقه خواب بیشتر نیاز دارند. همچنین گفته می‌شود کم‌خوابی به سلامتی زنان در مقایسه با مردان آسیب بیشتری وارد می‌کند. حتما می‌پرسید چرا؟ پس در ادامه‌ی این مقاله به نقل از چطور با ما همراه باشید تا دلیلش را از زبان کارشناسان خواب بشنوید.

بر اساس نتایج پژوهشی که در مرکز مطالعات خوابِ دانشگاه لافبورو در انگلستان
انجام شد، زنان به دلیل اینکه مغز پیچیده‌تری دارند، لازم است به طور میانگین
۲۰ دقیقه بیشتر از مردان بخوابند. البته، این مقدار ممکن است در زنان مختلف،
اندکی متغیر باشد. همچنین در این پژوهش مشخص شد که کم‌خوابی به سلامتی
زنان نسبت به مردان آسیب بیشتری وارد می‌کند.

پروفسور جیم هورن (Jim Horne)، مدیر مرکز تحقیقات خواب در دانشگاه لافبورو،
می‌گوید: دریافتیم که کم‌خوابی در زنان تا حد زیادی با سطوح بالای پریشانی
روانی و شدت گرفتن احساسات خصومت، افسردگی و خشم در ارتباط است.
در مقابل، این شدت احساسات در مردانی که به همان اندازه دچار کم‌خوابی
بوده‌اند، مشاهده نشد.

نیاز زنان به خواب

یکی از کارکردهای اصلی خواب، بازسازی مغز است. به گفته‌ی پروفسور هورن،
قشر مغز یا همان کورتِکس (cortex) که مسئول پردازش افکار، حافظه، زبان
و غیره است، هنگام خواب عمیق به حالت بازسازی فرو می‌رود و ارتباطش با
حواس بدن قطع می‌شود. وی معتقد است مغز زنان، متفاوت از مردان عمل می‌کند
و پیچیده‌تر است، پس جای تعجب نیست که زنان به اندکی خواب بیشتر نیاز داشته
باشند: هرچه در طول روز از مغزتان بیشتر کار بکشید، قسمت‌های بیشتری از مغز
به بازسازی نیاز خواهند داشت و در نتیجه، لازم است بیشتر بخوابید.

بر همین اساس، چون زنان به انجام چند کارِ همزمان تمایل دارند و از مغزشان بیشتر از مردان کار می‌کشند، به خواب بیشتری نیاز دارند. پروفسور هورن معتقد است مردانی که به واسطه‌ی شغل‌شان مجبورند تصمیمات زیادی بگیرند نیز به نسبت سایر هم‌جنس‌های خود به خواب بیشتری نیاز دارند، اما نه بیشتر از زنان.

نتایج پژوهش فوق در راستای نتایج پژوهش دیگری است که در سال ۲۰۱۳ توسط
پژوهشگران دانشگاه دوک در کارولینای شمالی انجام شد. در این پژوهش نیز ثابت شد
که کم‌خوابی در زنان نسبت به مردان آسیب‌های ذهنی و جسمی بیشتری به دنبال خواهد داشت.

یامدهای زیانبار کم‌خوابی در زنان

افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی، افسردگی، اختلالات روانی و سکته از جمله
پیامدهای زیانبار کم‌خوابی در زنان گزارش شده است. پژوهشگران همچنین مشاهده کردند
که سطح شاخص‌های التهابیِ نشانگر مشکلات سلامتی در زنانِ کم‌خواب بالاتر بوده است.

دکتر مایکل بروس (Michael Breus)، کارشناس خواب، اظهار می‌کند شاخص‌های التهابی
با حس درد در ارتباط هستند و به همین دلیل، احتمال احساس درد در هنگام بیدار شدن
از خواب در زنان بیشتر است. اما به نظر نمی‌رسد سلامت مردان تا این حد با
میزان خواب‌شان، در ارتباط باشد.

عموم مردم تصور می‌کنند که همه‌ی افراد به طور یکسان به هشت ساعت خواب
شبانه نیاز دارند. این در حالی است که خیلی‌ها با هفت ساعت خواب هم حسابی
سرحال می‌شوند. در واقع، نمی‌توان برای همه‌ی افراد یک نسخه‌ی مشترک پیچید.
برخی افراد با اینکه شب‌ها هشت ساعت می‌خوابند، باز هم روز بعد در محل کارشان
چرت می‌زنند، اما برخی دیگر، مثل مارگارت تاچر، فقط با سه تا پنج ساعت خواب شبانه
هم انرژی کافی می‌گیرند. در مجموع، اینکه هر کس چقدر باید بخوابد تا حدی
به ژنتیک و فعالیتی که انجام می‌دهد نیز بستگی دارد.

بهداشت نیوز و باشگاه خبرنگاران

تاریخ بروزرسانی : 2018-07-21 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد