این بیماری‌ مردان بالای ۴۰ سال را تهدید می‌کند

این بیماری‌ مردان بالای ۴۰ سال را تهدید می‌کندزنان ، مردان ، کودکان

از علائم سرطان پروستات مشکل در دفع ادرار , تکرر ادرار به خصوص در شب و گاهی وجود خون در ادرار می باشد.

بیماری پروستات یکی از شایع ترین بیماری‌ مردان است که از حدود سن ۳۵ سالگی به بعد پروستات رشد میکند. در بیشتر موارد با بزرگی پروستات می توان آن را در آورد و مشکل برطرف می شود فقط در موارد خاصی غده پروستات بدخیم میشود و خطرناک است.

بیماری‌ مردان

یک جراح کلیه و مجاری ادراری با اشاره به اینکه مردان بالای ۴۰ سال باید تحت معاینه
و بررسی پزشک قرار گیرند، گفت: سرطان پروستات با بیماری بزرگی خوش‌خیم پروستات متفاوت است.

دکتر امیر ایجادی درباره سرطان پروستات در مردان اظهار کرد: پروستات از شایع‌ترین
بیماری‌ مردان است و در واقع از ۳۵سالگی به بعد پروستات بزرگ می‌شود و
در ۵۰ درصد مردان علائم به حدی زیاد است که مجبور می‌شوند به پزشک مراجعه کنند.

بیماری‌ مردان

سرطان پروستات بیماری‌ مردان

وی افزود: از ۵۰ درصد مردانی که دچار مشکل پروستات می‌شوند ۴ تا ۵ نفر ممکن است غده پروستات در آنها بسیار بدخیم شود بنابراین تمامی مردان باید رژیم غذایی مناسب را جهت پیشگیری از این بیماری رعایت کنند و مواد پروتئینی کمتر و مواد گیاهی و سبزیجات قرمز به مقدار زیاد مصرف کنند.

این اورولوژیست با بیان اینکه سرطان پروستات با بیماری بزرگی خوش‌خیم پروستات متفاوت است، خاطرنشان کرد: در بزرگی خوش‌خیم پروستات، افراد اکثرا دچار علائم ادراری مانند تکرر ادرار و مشکل در ادرار کردن هستند.

ایجادی اضافه کرد: سرطان پروستات بیشتر مواقع بی‌علامت است و چون در مناطق محیطی پروستات رشد می‌کند زیاد به مجرای ادرار فشار وارد نمی‌کند و باعث اختلال ادراری نمی‌شود به همین جهت به کسانی که در خانواده‌شان موارد ابتلا به این سرطان را داشته‌اند، توصیه می‌شود حتما از ۴۰ سالگی به بعد مراقب این بیماری باشند و با مراجعه به پزشک آزمایش‌های مخصوص آن را انجام و تحت نظر قرار گیرند.

وی تاکید کرد: بر این اساس بهترین راه پیشگیری از سرطان پروستات تشخیص زودرس
این بیماری است. چراکه اگر در مراحل اولیه، بروز این سرطان را تشخیص دهیم،
می‌توان آن را با یک جراحی یا رادیوتراپی به طور کامل درمان کرد.

خوب است بدانید سرطان پروستات چیست و چه علائمی دارد؟

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطانها در بین مردان میانسال و سالمند می باشد بگونه ای که در بریتانیا از هر ۱۲ مرد ۱ مرد به آن مبتلا میشود. به نظر میرسد سرطان پروستات زمینه ی ژنتیکی داشته باشد و در صورت مشاهده در یکی از افراد خانواده، سایر اعضای ذکور نیز در خطر ابتلا قرار داشته باشند. همچنین رخداد بیماری در ساکنین اروپای شمالی و سیاه پوستان بیشتر و در مردان آسیایی کمتر است.

علل سرطان پروستات

علت دقیق سرطان پروستات شناخته شده نیست اما تأثیرات هورمونهای جنسی مردانه (تستوسترون) تولید شده از بیضه در رشد و گسترش تومور مشخص شده است. ۱۰٪ موارد سرطان پروستات، ناشی از یک ژن غیرطبیعی ارثی است. در این مورد، سرطان قبل از ۶۰ سالگی بروز پیدا میکند. علیرغم اینکه بستن لوله های منوی خطر ابتلا را افزایش میدهند، مدرک قوی دال بر این قضیه وجود ندارد.

علائم سرطان پروستات

بیماری‌ مردان

بیماری‌ مردان بالای ۴۰سال

سرطان پروستات، بخصوص در مردان مسن بدون علامت است. در صورت فشار تومور
بر پیشابراه (لوله ای که ادرار را از مثانه خارج میکند) علائم ظاهر میشوند. این علائم عبارتند از:

جریان ادراری باریک یا عدم دفع ادرار بصورت طبیعی
فوریت و تکرر ادرار، خصوصا در شب
وجود خون در ادرار یا هماچوری (گاهی اوقات)

در برخی مردان، علایم اولیه سرطان پروستات در نتیجه ی متاستاز (گسترش)
سرطان به قسمتهای دیگر بدن، خصوصا استخوانها، گره های لنفاوی و ریه است.
در این موارد علایم شامل کمردرد، بزرگی گره های لنفاوی، تنگی نفس و کاهش وزن شدید است.

تشخیص سرطان پروستات

اگر علائم سرطان پروستات در شما ظاهر شد و یا سابقه ابتلا به سرطان پروستات در خانواده وجود داشته باشد باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک، پروستات را از راه مقعد با انگشت معاینه میکند. به این ترتیب که انگشت پزشک وارد مقعد میشود تا غده ی پروستات لمس شود. از دیگر اقدامات، اندازه گیری سطح آنتی ژن مخصوص پروستات است.

اولتراسونوگرافی در بیمارستان انجام میشود به این صورت که پراپ (لوله جستجوگر) وارد مقعد میشود تا غده ی پروستات از طریق لوله مشاهده شود. با این شیوه پزشک قادر خواهد بود اندازه غده را تخمین بزند و هرنوع ناهنجاری را مشاهده کند. در این روش میتوان نمونه بافت شناسی از نواحی غیرطبیعی غده پروستات تهیه کرد و زیر میکروسکوپ، سلولها را مشاهده نمود.

در صورت وجود سرطان، آزمایش تصویربرداری مثل M.R.I و اسکن رادیونوکلوئید
انجام میشود تا میزان وسعت و گسترش سرطان به سایر نواحی بدن مشخص شود.

درمان سرطان پروستات

نوع درمان به سن، وضعیت عمومی بیمار و میزان گسترش سرطان بستگی دارد. اگر سرطان محدود به پروستات باشد و وضعیت عمومی فرد نیز خوب باشد، پزشک غده ی پروستات را به صورت کامل همراه با قسمتی از بافتهای اطراف به وسیله ی جراحی خارج میکند.

متناوبا رادیوتراپی انجام میشود. رادیوتراپی به روش کاشتن یا دانه گذاری ماده ی رادیواکتیو در پروستات صورت میگیرد. گاه بیمار به مدت چندین هفته تحت رادیوتراپی قرار میگیرد. در مردان مسنی که سرطان به نواحی کوچکی محدود شده است، درمان فوری انجام نمیشود ولی سیر بیماری از نزدیک کنترل میشود.

اگر سرطان به خارج از پروستات گسترش یافته باشد، درمان کامل امکان پذیر نیست. با اینحال، سیر بیماری با هورمون درمانی تا حد زیادی آهسته میشود. در هورمون درمانی، داروهایی تجویز میشوند که آزاد شدن و عمل کردن تستوسترون را مهار میکنند و به این ترتیب از اثرات هورمون بر توده های سرطانی جلوگیری میشود.

در برخی موارد، قسمتی از هر دو بیضه با جراحی برداشته میشود تا تولید تستوسترون
متوقف شود. این روشهای درمانی به ندرت باعث کاهش و یا اختلال در میل جنسی میشوند.

طبنا و عصر علم

تاریخ بروزرسانی : 2018-04-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو