اهمیت شیر مادر در کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال

اهمیت شیر مادر در کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سالزنان ، مردان ، کودکان

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند رشد بهتری خواهند داشت و از سلامت جسمی بالاتری برخوردار خواهند بود

مسئله اهمیت شیر مادر برای نوزادان سالهاست که مطرح شده است و مادران را ترغیب می کند که تا جای امکان از شیر خودشان کودک را تغذیه کنند. فواید بسیاری برای شیر مادر بیان شده است که ما امروز می خواهیم به برخی از آنها اشاره کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

اهمیت شیر مادر در مرگ و میر کودکان

رئیس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی
شهید بهشتی بر ضرورت فرهنگ سازی در زمینه ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر تاکید کرد.

شهناز دلبرپور احمدی با بیان اینکه بزرگداشت هفته جهانی تغذیه با شیرمادر در سال جاری نیز با شعار جهانی ” توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر؛ حال و آینده” برگزار می‌شود، گفت: هفته جهانی شیر مادر هر ساله از ۱ تا ۷ آگوست برابر با ۱۰ تا ۱۶ مرداد ماه در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا برگزار می‌شود و هدف از این نامگذاری تشویق مادران به تغذیه نوزاد با شیر مادر و ارتقای سطح سلامت کودکان در سراسر دنیا است.

وی با بیان اینکه شناخت روزافزون مزایای بی شمار تغذیه با شیر مادر بر سلامت، اقتصاد و محیط زیست موجب شده نهضت ترویج تغذیه با شیرمادر امروزه به عنوان راهبردی برای توسعه پایدار کشورهای جهان مطرح شود، گفت: این راهبرد در بعد سلامت، پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر نظیر سوء تغذیه، چاقی و دیابت، سلامت روان و ارتقای تکامل کودکان و سلامت زنان و در بعد اقتصادی و اجتماعی، تامین امنیت غذایی، شکستن چرخه فقر، ارتقای نیروی کار و حفاظت از محیط زیست را شامل می‌شود.

اهمیت شیر مادر

اهمیت شیر مادر برای کودک

وی با بیان اینکه تغذیه با شیر مادر روشی بی نظیر جهت تغذیه شیرخواران است، عنوان کرد:
توصیه جهانی برای تغذیه مطلوب شیر خواران مبنی بر شروع تغذیه با شیر مادر طی ساعت اول تولد،
تغذیه انحصاری با شیر مادر در ۶ ماه اول زندگی کودک و سپس تداوم تغذیه با شیر مادر
همراه با غذاهای کمکی سالم تا ۲ سالگی یا بیشتر است.

اهمیت شیر مادر برای کودکان

وی ادامه داد: در همین راستا و نظر به تقویت سیاست ملی ترویج تغذیه با شیر مادر کودکان،
برنامه تبلیغ گسترده و همه جانبه ترویج تغذیه با شیر مادر در مرداد ماه و هفته جهانی شیر مادر
نیز مطابق با شعار امسال هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر “توانمندسازی والدین،
تقویت تغذیه با شیر مادر، حال و آینده” اجرا می شود.

تاثیر شگفت‌انگیز تغذیه با شیر مادر بر رشد ذهنی و روانی نوزاد

دلبرپور احمدی با تاکید بر اینکه دوران شیرخواری حساس‌ترین مرحله از مراحل رشد و تکامل کودک است،
عنوان کرد: در این دوران شیر مادر تامین کننده نیازهای غذایی و مواد ایمنی بخش لازم برای شیرخوار است.
به علاوه برقراری ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار به هنگام شیر دادن از پستان یک امتیاز
استثنایی برای شیر مادر است و تاثیر شگفت انگیزی بر رشد ذهنی و روانی کودک دارد.

خلق شیر مادر برای تامین نیازهای تغذیه‌ای و ایمونولوژیکی کودک

وی با بیان اینکه شیر مادر کاملا برای تامین نیازهای تغذیه‌ای و ایمونولوژیکی کودک طراحی شده است، گفت: تغذیه با شیر مادر یک روش طبیعی و مطلوب تغذیه کودکان و ارتقاء دهنده پیوند عاطفی بین مادر و کودک است. در همین راستا محققان امروزه نقش تغذیه با شیر مادر را برای محافظت افراد در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی و اضافه وزن، سرطان‌ها، دود سیگار و حتی اوتیسم مطرح می‌کنند. اهمیت موضوع موجب شده است که برنامه حفظ، حمایت و ترویج تغذیه با شیر مادر همچنان در بین اهداف توسعه پایدار قرار گیرد.

اهمیت شیر مادر در رشد کودکان

کاهش مشکلات و اختلالات حاد و مزمن کودکان با شیر مادر

وی با بیان اینکه شیر مادر بسیاری از مشکلات و اختلالات حاد و مزمن کودکان را کاهش می دهد، عنوان کرد:‌ این مشکلات شامل مشکلات حاد از جمله اسهال و عفونت های گوارشی، عفونت‌های تنفسی و بستری شدن در بیمارستان، عفونت دستگاه ادراری، سپتی سمی و مننژیت باکتریال، انتروکولیت نکروزان، سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار، مرگ شیرخوار بعد از دوران نوزادی و مشکلات مزمن از جمله دیابت ملیتوس وابسته به انسولین (تیپ ۱)، دیابت ملیتوس غیروابسته به انسولین (تیپ ۲)، چاقی و اضافه وزن، آسم و آلرژی، بیماری‌های التهابی روده، لوکمی دوران کودکی (لوکمی حاد لنفوسیتی و لوکمی حاد میلوژنوس) می‌شود.

نقش شیر مادر در کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال

دلبرپور احمدی با اشاره به نقش مهم شیر مادر در کاهش مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال به ویژه نوزادان نارس با وزن کمتر از ۲۰۰۰ گرم و حفظ، حمایت و ترویج تغذیه‌ای نوزادان نارس با شیر مادر، تاکید کرد: اداره سلامت نوزادان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت، اقدام به سیاستگذاری برای تاسیس بانک شیر مادر در بیمارستان‌های کشور کرده است. در همین راستا اقدامات اولیه برای راه‌اندازی بانک شیر در یکی از بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی نیز انجام شده است.

اهمیت شیر مادر برای نوزادان

آمارهای تغذیه با شیر مادر

وی با اشاره به آمارهای موجود در زمینه تغذیه انحصاری با شیر مادر، گفت: این آمار در شهر تهران
۵۳.۵ درصد و در کشور ۵۳.۱ درصد است و آمار استفاده شیر مصنوعی در حوزه تحت پوشش
دانشگاه شهید بهشتی ۱.۳ و در کشور ۵.۳ درصد است.

رشد جسمانی و روانی نوزاد در تغذیه با شیر مادر

رییس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به تفاوت رشد جسمانی و روانی نوزاد در تغذیه با شیر مادر، اظهار کرد: کودکان در بدو تولد به غیر از مادر که در رحم او بزرگ شده‌اند، کس دیگری را نمی شناسند و شیردهی اولیه حس محیط امن و آرام را به کودک می‌دهد که بعدها با رشد کودک و افزایش نیاز به امنیت عاطفی برای تشکیل شخصیت وی در آینده، در آغوش مادر می‌توان این حس را ایجاد کرد. همچنین کودکان در حدود ۱۸ ماهگی دچار اضطراب دلبستگی می‌شوند که این مساله در کودکانی که در آغوش مادر شیر خورده‌اند یا به روش مناسب از شیر گرفته شده‌اند، کمتر دیده شده است. همچنین کودکانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند رشد جسمانی، روانی و تکاملی مطلوبی داشته و از ضریب هوشی بالایی بهره‌مند می‌شوند.

بد نیست بدانید مهم‌ترین فواید شیر مادر برای نوزاد و مادر چیست

اهمیت شیر مادر

اهمیت شیر مادر برای رشد کودک

فرناز اهدایی وند مدیرگروه سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همزمان با هفته جهانی تغذیه با شیر مادر گفت: اول تا ۷ آگوست هر سال با عنوان “هفته جهانی شیر مادر” نامگذاری شده و طی آن اهمیت تغذیه با شیر مادر در تمامی نقاط جهان و همچنین کشور ما به صورت پررنگ‌تری ترویج می‌شود. در همین رابطه هرساله برنامه‌های خاصی مانند گزارش وضعیت کشور و جهان و همچنین همایش‌هایی با هدف ارتقای اطلاع رسانی در راستای فواید و چالش‌های تغذیه با شیر مادر برگزار می‌شود.

“تغذیه با شیر مادر؛ زیربنای زندگی سالم”

وی با اشاره به شعار امسال هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، اظهار کرد: “تغذیه با شیر مادر؛ زیربنای زندگی سالم” شعار امسال تعیین شده که طی آن محورهایی از جمله “تاثیر تغذیه با شیر مادر در تامین سلامت مادر”، “رفاه و تندرستی خانواده و جامعه”، “پیشگیری از انواع سوءتغذیه‌ها در کودکان”، “تاثیر شیر مادر بر رشد، تکامل و ضریب هوشی کودکان”، “حفظ امنیت غذایی شیرخوارگان حتی در زمان بحران‌ها” بررسی می‌شود.

مهم‌ترین فواید شیر مادر برای نوزاد

“تغذیه ساعت اول تولد” و هزار روز طلایی اول زندگی

وی با تاکید بر توجه جهان بر روی “تغذیه ساعت اول تولد”، گفت: توجه بروی تغذیه ساعت اول تولد، تماس پوستی با مادر و هزار روز طلایی اول زندگی جزو ضروریاتی است که در راستای ارتقای رشد و تکامل کودک مورد توجه قرار گرفته است. به عبارت دیگر این هزار روز، ابتدای شروع بارداری تا دوسالگی کودک را شامل شده و برنامه‌ها نیز بر مبنای ارتقای سلامت مادر در دوران پیش از بارداری، بارداری، زمان تولد نوزاد و شش ماه اول بعد از تولد تا دوسالگی کودک طراحی و تدوین می‌شود.

اهدایی وند، یک ساعت اول بعد از تولد را زمان طلایی برای تغذیه با شیر مادر عنوان و اضافه کرد: تماس پوستی مادر با نوزاد و آغاز شیردهی در این زمان، فواید بسیار زیادی برای نوزاد و مادر به همراه دارد که در این رابطه دستورالعمل کشوری به تمامی دانشگاه‌ها و گروه‌های مربوطه ابلاغ شده و آموزش‌ها در کلیه دانشگاه‌ها ارایه و در تمامی بیمارستان‌ها و زایشگاه‌ها اجرا می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت مشاوره و مراقبت‌های قبل از بارداری و سلامت مادر و پدر در این رابطه، اظهار کرد: مراقبت‌های دوران بارداری و اهمیت و فواید تغذیه با شیر مادر باید به خانواده‌ها آموزش داده شود.

ایسنا و باشگاه خبرنگاران

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
تاریخ بروزرسانی : 2019-08-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :