یک هفتم ایرانی ها سیگار می کشند

یک هفتم ایرانی ها سیگار می کشند اعتیاد

مهر: مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: سالانه طبق آمار کشوری حدود ۵۴ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که از این میزان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ در لرستان مصرف می شود. محمدجواد صفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد اظهار […]

مهر: مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: سالانه طبق آمار کشوری حدود ۵۴ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که از این میزان یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ در لرستان مصرف می شود.
محمدجواد صفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد اظهار داشت: بر اساس آمار اداره کل دخانیات استان لرستان سالانه بیش از ۴۵۰ میلیون نخ سیگار در استان مصرف می شود.
وی با تاکید بر اینکه آمار ارائه شده از سوی اداره دخانیات استان آمار عرضه رسمی سیگار است، تصریح کرد: طبق نرم کشوری و با توجه به میزان ورود سیگار به صورت رسمی و قاچاق به بازار عرضه سیگار بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نخ سیگار در طول سال توسط جمعیت ۲۴۰ هزار نفر سیگاری استان در لرستان مصرف می شود.

صفرزاده با اشاره به اینکه این آمار با توجه به فاکتورهای جمعیتی و نرخ جمعیت محاسبه شده است، یادآور شد: آمار مصرف سالانه سیگار در کشور بالغ بر ۵۴ میلیارد نخ سیگار است.

این مسئول با بیان اینکه طبق آمار رسمی و غیر رسمی بیش از یک هفتم جمعیت کشور سیگار مصرف می کنند، افزود: با احتساب این آمار ۱۰ میلیون نفر سیگاری و با توجه به اینکه هر فرد سیگاری روزانه بین ۱۲ تا ۱۵ نخ سیگار مصرف می کند سالانه بیش از ۵۴ میلیارد نخ سیگار در کشور استعمال می شود.

مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان سازمان علوم پزشکی استان لرستان با بیان اینکه روزانه بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نخ سیگار در لرستان مصرف می شود، تصریح کرد: با توجه به این آمار سالانه بیش از ۴۲ میلیارد تومان در لرستان صرف خرید سیگار می شود.

وی با اشاره به اینکه در مناطق محروم میانگین مصرف سیگار نسبت به میانگین کشوری بالاتر است، افزود: همچنین با احتساب میزان مصرف قلیان و چپق در لرستان این مبلغ به بیش از ۵۰ میلیارد تومان در سال می رسد.

صفرزاده با اشاره به اینکه در محاسبه مبلغ هزینه شده برای دخانیات در لرستان نرخ هر سیگار ۳۰ تومان در نظرگرفته شده است، یادآور شد: از آمار ۴۵۰ میلیون نخ سیگار مصرف شده در هرسال که توسط اداره دخانیات استان ارائه شده است، ۱۵۰ میلیون نخ سیگار ایرانی و ۳۰۰ میلیون نخ سیگار خارجی است.

این مسئول ادامه داد: علاوه بر هزینه های صرف شده برای خرید دخانیات، مصرف کنندگان دخانیات سالانه هزینه های کلانی را به سامانه بهداشت و درمان استان تحمیل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این میزان پولی که در راستای استعمال دخانیات هزینه می شود در صندوق مشارکت استانی ذخیره و در زیرساختهای گردشگری لرستان سرمایه گذاری شود، سالانه میلیونها نفر گردشگر جذب استان شده و موجب رشد اقتصادی و توسعه لرستان خواهند شد.

مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشت و درمان سازمان علوم پزشکی استان لرستان با اشاره به شیوع استفاده از سیگار در میان نوجوانان یادآور شد: طبق میانگین پنج ساله مصرف سیگار در قشر نوجوان در کشور از ۱۱ درصد به ۱۷ درصد افزایش یافته است.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد