گرایش به سیگار رو به افزایش است‌

گرایش به سیگار رو به افزایش است‌ اعتیاد

جام جم آنلاین: «نوجوانی بدون دخانیات» شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات است که در ایران با هفته بدون دخانیات از امروز تا ۱۱ خرداد ادامه خواهد داشت. این شعار در حالی جهانی شده است که در کشور ما ۳درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله سیگار می‌کشند و ۸/۷ درصد نوجوانان این گروه سنی […]

جام جم آنلاین: «نوجوانی بدون دخانیات» شعار امسال روز جهانی بدون دخانیات است که در ایران با هفته بدون دخانیات از امروز تا ۱۱ خرداد ادامه خواهد داشت. این شعار در حالی جهانی شده است که در کشور ما ۳درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله سیگار می‌کشند و ۸/۷ درصد نوجوانان این گروه سنی نیز مستعد مصرف سیگار هستند. از طرفی دیگر، حدود ۱۰ میلیون از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور مصرف کننده مواد دخانی هستند که در سال‌های اخیر، گرایش به مصرف سیگار در کشور زیاد شده است.
به این ترتیب که به گفته معاون سلامت وزیر بهداشت ، از سال ۸۲ تا ۸۶ جمعیت سیگاری‌های کشور از ۲ به ۳ درصد رسیده و مصرف سایر مواد دخانی بویژه قلیان از ۱۲ درصد به ۲۶ درصد افزایش یافته است.
موید علویان نسبت به افزایش گرایش زنان به مواد دخانی در ایران هشدار می‌دهد و می‌گوید: علت اساسی حساسیت مسوولان به مصرف قلیان همین آمار افزایش استعمال این ماده دخانی است.
قانون علیه سیگار

مهم ترین قانونی که در کشور ما برای مبارزه با مواد مخدر وجود دارد، قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات است که مهر سال ۸۵ به تصویب مجلس رسیده است.

آیین‌نامه اجرایی آن نیز مهر سال گذشته مصوب شده، اما در این مدت، مهم‌ترین اقدامی که با تاسی از این قانون صورت گرفته کنترل و جمع‌آوری قلیان هاست.

این قانون مواد قانونی گسترده‌ای دارد که پیگیری و اجرای آن می‌تواند کشور را در جهت کنترل مواد دخانی سوق دهد.

پیگیری وضعیت آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات با خبری در خصوص تصویب ضوابط درج تصاویر هشدار دهنده روی سیگار در ستاد کشوری اجرای قانون جامع دخانیات همراه است که مطابق آن از ۶ ماه آینده تصاویر هشداردهنده روی سیگارهای داخلی و وارداتی درج می‌شود.

مصطفی غفاری، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این خصوص می‌گوید: ستاد کشوری اجرای قانون دخانیات هفته گذشته تشکیل شد و ۲ مصوبه داشت، اولین مصوبه آن تعیین ضوابط اجرایی درج تصاویر هشداردهنده روی پاکت‌های سیگار بود که با هماهنگی شرکت دخانیات قرار شد ۶ ماه پس از ابلاغ آن، از سوی این شرکت اجرایی شود.

به گفته او، تعیین ضوابط عرضه سیگار در بازار، مصوبه دیگر ستاد اجرایی قانون جامع دخانیات بود که مطابق آیین‌نامه اجرایی این قانون به تصویب رسید، بر اساس این ضوابط، عرضه سیگار فقط در سوپر مارکتها و واحدهای صنفی دارای پروانه فروش مجاز است و عرضه سیگار به افراد زیر ۱۸ سال نیز به طور کلی ممنوع است و پیگرد قانونی دارد. مصوبه ستاد کشوری اجرای قانون جامع دخانیات که به ریاست وزیر بهداشت تشکیل می‌شود پس از امضای معاون اول رئیس جمهوری به سراسر کشور ابلاغ می‌شود.

مالیات سیگار کجا می‌رود؟

بر اساس قانون جامع مبارزه و کنترل مواد دخانی مالیاتی که بر محصولات دخانی بسته می‌شود، باید تحت عنوان مالیات سلامت در کشور به وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی پرداخت شود تا این مبلغ صرف مراکز درمانی و مشاوره ترک سیگار و کارهای فرهنگی و ورزشی شود.

معاون سلامت در خصوص مالیات دخانیات، میزان مبلغ اخذ شده از این منبع را در سال ۸۶، ۵۷ میلیارد تومان در برابر ۸۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده عنوان می‌کند و می‌گوید: این مبلغ صرف تقویت زیر ساخت‌های مراکز بهداشتی و درمانی به ویژه خانه‌های بهداشت روستایی، کنترل بیماری سل، کنترل بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌های ناشی از استعمال دخانیات و ایجاد مراکز ترک سیگار شد.

علویان ادامه می‌دهد: همچنین ۲۵ درصد از اعتبار حاصل در اختیار سازمان تربیت بدنی قرار گرفت که این درصد امسال افزایش یافته و ما با این افزایش کاملا موافقیم.

او در خصوص قلیان اکسیژن نیز تنها به این موضوع بسنده کرد که این وسیله مورد تایید وزارت بهداشت نیست

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-25 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو