نقش دخانیات در ناباروری

نقش دخانیات در ناباروری اعتیاد

نقش دخانیات در ناباروری Reviewed by Afshari on May 30Rating: رئیس مرکز تحقیقات دخانیات بیمارستان مسیح دانشوری از اجرای یک طرح علمی – پژوهشی در این مرکز که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تخصصی باروری و ناباروری ابن سینا و پژوهشگاه فن‌آوری نوین برای نخستین بار در کشور خبر داد. دکتر […]

نقش دخانيات در ناباروري Reviewed by Afshari on May 30Rating:

رئیس مرکز تحقیقات دخانیات بیمارستان مسیح دانشوری از اجرای یک طرح علمی – پژوهشی در این مرکز که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تخصصی باروری و ناباروری ابن سینا و پژوهشگاه فن‌آوری نوین برای نخستین بار در کشور خبر داد. دکتر حیدری رئیس مرکز تحقیقات دخانیات بیمارستان مسیح دانشوری تهران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: میزان مصرف سیگار، آگاهی و نگرش زوج‌های جوان در مورد استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان و سابقه مصرف سیگار از جمله نکاتی است که سعی شده در این طرح تحقیقاتی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: شواهد بین المللی نشانگر این است که مصرف دخانیات باعث کاهش میل جنسی در آقایان و به همین نسبت در زنان می‌شود. از این رو وجود یک فرد سیگاری در خانواده و یا مجاورت و قرار گیری در کنار یک فرد سیگاری در کاهش زاد و ولد بسیار موثر است.
دکتر حیدری با اشاره به این مطلب که برخلاف تصور مردم که اثرات زیان بار قلیان به مراتب کمتر از سیگار است، تاکید کرد: به مراتب اثرات مخرب و زیان بار قلیان بیشتر از سیگار است و در واقع قلیان همانند سیگار عامل بسیار موثری در بروز بیماری ناباروری در مردان و زنان محسوب می شود.

وی یادآور شد: هم اکنون در کشور ما سن شروع سیگار بسیار کاهش یافته و میزان مصرف استفاده از قلیان در سنین پایین گسترش چشمگیری داشته است که در این مورد نیازمند همکاری بیشتر مسؤلان و تغییر نگرش مردم در این زمینه هستیم. نتایج نهایی این تحقیق تا پایان تابستان اعلام می‌شود. نتایج این طرح علمی و تحقیقاتی که برای نخستین بار در کشور ما صورت می‌پذیرد تا پایان شش ماه اول سال اعلام خواهد شد.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو