ضرورت آگاهی و مشاوره به معتادان

ضرورت آگاهی و مشاوره به معتادان اعتیاد

ایسکانیوز: مدتی است که از راه اندازی دستگاه های خود پرداز سرنگ توسط متولیان مربوطه از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر ، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی می گذرد ولی در این میان نحوه استفاده درست و بهینه از این دستگاه ها هنوز … دکتر محمدرضا جهانی جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر […]

ایسکانیوز: مدتی است که از راه اندازی دستگاه های خود پرداز سرنگ توسط متولیان مربوطه از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر ، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی می گذرد ولی در این میان نحوه استفاده درست و بهینه از این دستگاه ها هنوز …
دکتر محمدرضا جهانی جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر آبان ماه سال ۸۶ ، از راه‌اندازی دستگاه‌های اتوماتیک سکه‌ای خودپرداز سرنگ، کاندوم و بسته‌های آموزشی به معتادان به صورت پایلوت در چند منطقه آسیب‌خیز و اعزام تیم‌های سیار دو نفره برای توزیع رایگان خبر داد.
وی گفته بود:این طرح به صورت پایلوت در چند منطقه آسیب خیز اجرا می شود و این الگویی است که در کشور سوییس اجرا می‌شود و تا کنون نتایج مثبتی در پیشگیری از شیوع بیماری‌های عفونی از طریق تزریق مشترک معتادان داشته است.
در کنار اطلاع رسانی های که از سوی ستاد مبارزه با دخانیات به عنوان طراح، بر ضرورت استفاده از این دستگاهها تاکید شد ولی با گذشت ۸ ماه از اعلام این طرح هنوز بر نحوه استفاده از آن نظرات گوناگونی داده می شود که فقط زمان استفاده از آن را برای معتادان به تاخیر می اندازد.
این درحالی است که در زمان مطرح شدن نصب دستگاهها،رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف موادمخدر وزارت بهداشت، با تاکید بر غیر علمی بودن برنامه نصب دستگاههای خودپرداز سرنگ برای استفاده معتادان بر سوء استفاده از این دستگاه توسط معتادان و سایرین نیز هشدار داده است. ایسکانیوز می افزاید: همچنین، موید علویان به عنوان معاون سابق سلامت در وزارت بهداشت نیز گفته بود:چنانچه نصب دستگاه های خودپرداز سرنگ با مشاوره به معتادان صورت گیرد مشکلی نخواهد داشت.
ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری هم که طراح و ناظر اجرای نصب دستگاههای خودپرداز سرنگ است مدعی است این طرح در حال حاضر فعلا” به صورت پایلوت انجام می شود و قطع به یقین هر طرحی برای اولین بار دارای نواقصی خواهد بود که در این طرح هم بنا به نظر سایر دستگاهها اجرای آن دارای اشکالاتی است که امیدواریم در آینده ای نزدیک با همکاری نهادها به خصوص وزارت بهداشت و درمان و بهزیستی حل شود، چراکه هدف اصلی ما پیشگیری از آسیب های جدی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر است.
با توجه به ضرورت استفاده از خدمات این دستگاهها که از قبیل سرنگ، کاندوم، باند و چسب زخم برای معتادان بوده است،دکتر مینو محرز رییس اداره تحقیقات ایدز کشور نیز بر اهمیت استفاده معتادان از این دستگاهها در جهت کاهش و کنترل بیماری ایدز نیز تاکید کرده است.
آنچه که در حال حاضر با توجه به وضعیت معتادان در کشور دارای اهمیت بوده بحث نظارت درست بر نصب و اجرای این دستگاههای خودپرداز به دور از شانه خالی کردن ها و یا اتلاف وقت است چراکه با نگاهی کوتاه به شرایط زندگی معتادان و خانواده در معرض خطر آنان، اهمیتی دوچندان پیدا می کند.
دکتر حسن صفاریه ، معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر به خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز” در این خصوص گفت: دستگاه های خودپرداز سرنگ، برای معتادان باید با کارت هوشمند امکانات ارایه دهند ، در غیر اینصورت هر فردی با هر شرایط سنی می تواند از وسایل موجود درون این دستگاه استفاده کنند.
وی در عین حال یاد آور شد: استفاده از این دستگاه ها از کشورهای اروپایی گرفته شده اما باید قبل از اینکه این دستگاه را به کار بیندازیم باید به فرهنگ متفاوت ایران و کشورهای اروپایی توجه شود.
با همه گفته ها و ناگفته های سازمان های متولی امور معتادان توجه و وضعیت معتادان و خانواده های آنان در کنار خطر شیوع بیماری های واگیر داری همچون ایدز و هپاتیت ضروری است./ ۱۴۶

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-08 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد