دود سیگار خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد

دود سیگار خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد اعتیاد

ایرنا:استشمام دود سیگار خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. به گزارش روز یکشنبه شبکه خبری بی‌بی‌سی، “بنیاد بین‌المللی بیماری پوکی استخوان” اخیرا در یک گردهمایی در شهر تورنتوی کانادا اعلام کرد مردان سیگاری نیز مانند زنان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. متخصصان شرکت‌کننده در این گردهمایی همچنین گفتند نتیجه این […]

ایرنا:استشمام دود سیگار خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.
به گزارش روز یکشنبه شبکه خبری بی‌بی‌سی، “بنیاد بین‌المللی بیماری پوکی استخوان” اخیرا در یک گردهمایی در شهر تورنتوی کانادا اعلام کرد مردان سیگاری نیز مانند زنان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. متخصصان شرکت‌کننده در این گردهمایی همچنین گفتند نتیجه این مطالعه ابعاد تازه‌ای را در مورد ارتباط استعمال دخانیات و بیماری‌های استخوانی آشکار کرده است.
پوکی استخوان به طور عمومی یک بیماری خاموش نامیده می‌شود، چون بسیاری از ابتلا به این عارضه بی‌اطلاع هستند و زمانی متوجه می‌شوند که دیر شده است.

پوکی استخوان موجب می‌شود استخوان‌های بدن به سهولت شکسته شود و حتی در موارد پیشرفته راه رفتن را به فعالیتی خطرناک تبدیل می‌کند.

آمار زنان مبتلا به پوکی استخوان در کشورهای مختلف جهان چشمگیر است،از جمله حدود ‪ ۳۳‬درصد زنان انگلیسی به پوکی استخوان مبتلا هستند و این آمار در میان مردان انگلیس به حدود هشت درصد می‌رسد.

با اینکه بسیاری بر این تصور هستند که پوکی استخوان یکی از بیماری‌های دوران سالمندی است، اما گفته می‌شود که ابتلا به آن در دوران نوجوانی آغاز می‌شود و دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد آمریکا برای این مطالعه، بیش از ‪ ۱۴‬هزار مرد و زن در سنین پیش و پس از یائسگی را در مناطق روستایی کشور چین تحت نظر قرار داده‌اند.

محققان در این مطالعه میزان ماده معدنی موجود در نسج استخوان لگن این افراد را اندازه‌گیری کردند و دفعات شکستگی استخوان و تاریخچه مصرف دخانیات آنها را نیز در گزارشات خود ثبت کردند. افرادی که در این مطالعه تحت نظر بودند همچنین به طور میانگین با یک یا دو نفر افراد سیگاری زندگی می‌کرده‌اند.

بنابر این تحقیق خطر ابتلا به پوکی استخوان در میان زنان غیرسیگاری که در سنین پیش از یائسگی هستند و با فردی سیگاری زندگی می‌کنند، دو برابر زنان دیگر است و این آمار در میان زنانی که با بیش از یک فرد سیگاری زندگی می‌کنند سه برابر می‌شود.

تحقیق دیگری که هزار مرد در گروه سنی ‪ ۱۸‬تا ‪ ۲۰‬سال را مورد مطالعه قرار داده، نشان داده که تراکم نسج استخوان گروهی که سیگار می‌کشیدند کمتر از غیرسیگاری‌ها بوده است.

ظاهرا کشیدن سیگار در ابتدا بر استخوانی به نام “کورتیکال” تاثیر می گذارد و از قطر آن می‌کاهد. این استخوان که نسج بسیار فشرده‌ای دارد، به مینای دندان که استخوانی نرم تر و اسفنج مانند را می‌پوشاند، شباهت دارد.

تاثیر سوء دود سیگار بر تراکم بافت استخوان به ویژه در ناحیه لگن مشاهده شده است.

در حالی که متخصصان پوکی استخوان می‌گویند که تحقیقات در زمینه تشدید این بیماری به دلیل استشمام دود سیگار محدود است، سازمان‌های مخالف استعمال سیگار می‌گویند وقتی تحقیقات بارها ثابت کرده که کشیدن سیگار با زیان‌های جسمانی زیادی مرتبط است، پس قرار گرفتن افراد غیرسیگاری در معرض دود سیگار نیز قاعدتا باید منجر به عارضه‌های جسمانی متعدد در این افراد شود.

تاریخ بروزرسانی : 2006-08-06 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو