شيوه جديد درمان شايعترين انگل كشور

ایرنا-عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي گفت: شيوه درمان جديدي براي درمان شايع‌ترين انگل روده‌اي كشور شناسايي شد. دكتر"محمد فلاح" روز دوشنبه در گفت و گو باايرنا افزود: بر اساس آزمايش- هاي انجام شده ،داروي "تيني دازول" به عنوان دارويي...

ایرنا-عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي گفت: شيوه درمان جديدي براي درمان شايع‌ترين انگل روده‌اي كشور شناسايي شد. دكتر"محمد فلاح" روز دوشنبه در گفت و گو باايرنا افزود: بر اساس آزمايش- هاي انجام شده ،داروي "تيني دازول" به عنوان دارويي بهتر در درمان انگل روده‌ايي "ژيارديا"نسبت به داروي "مترونيدازول" عمل مي‌كند.

وي اضافه كرد: عوارض درمان انگل روده‌ايي "ژيارديا" با استفاده از داروي تيني دازول در موارد نادر تنها دل درد واحساس طعم فلز در دهان است و اين انگل معمولا با سه نوبت استفاده از داروي تينيدازول در مدت يك تا سه روز درمان مي‌شود.
وي اظهار داشت: نتايج اين تحقيق در مجله‌داخلي علمي پژوهشي حكيم و مجله خارجي ‪ Pakestan Medical Science‬داراي نمايه ‪ ISI‬چاپ شده است.
وي يادآور كرد: انگل ژيارديا ،شايعترين انگل روده‌ايي در اغلب نقاط دنيا به خصوص در ايران محسوب مي‌شود.
وي گفت: شيوع اين انگل در استان همدان نيز بسيار زياد است.
وي خاطر نشان كرد:اكنون براي درمان انگل ژيارديا از داروي مترونيدازول با نام تجاري فلاژيل استفاده مي‌شود.
وي گفت: درمان بيماري ناشي از اين انگل با استفاده از اين دارو يك هفته به طول مي‌انجامد و بيمار بايد ‪ ۲۱‬نوبت قرص مترونيدازول مصرف كند.
دكتر فلاح اظهار داشت: مصرف داروي مترونيدازول براي زنان باردار مي تواند خطر آفرين باشد و عوارض جنيني از مهمترين مشكلات ناشي از مصرف اين دارو در بدن آنهااست.

وي ياد آور شد: يكي از مهمترين سياست‌هاي سازمان بهداشت جهاني (‪(WHO‬ پيرامون درمان‌هاي دارويي انگلها استفاده از دارو در نوبت‌هاي كمتر حتي المقدور در يك نوبت و كاهش عوارض ناشي از مصرف دارو است.

وي اضافه كرد: انگل ژيارديا در روده با ايجاد اختلال در جذب وسوء جذب مواد غذايي در درازمدت موجب اختلال در رشد به ويژه در كودكان مي‌شود.

وي گفت:انگل ژيارديا از طريق تماس با افراد ناقل بيماري و آب آشاميدني منتقل مي‌شود.

وي بيان كرد: داروي تيني دازول در كشور موجود نيست اما با توجه به اثر گذاري آن در درمان سريع‌تر تك ياخته‌هاي روده‌ايي بخصوص انگل ژيارديا وجود آن در كشور ضروري به نظر مي‌رسد.


درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
ایستگاه سلامت نیک صالحی
سایر مطالب این بخش
X
X