شايع‌ترين وسيله خودكشي در ايران

رئيس انستيتو روانپزشكي تهران گفت: شايع‌ترين وسيله خودكشي در ايران قرص و مسموميت‌هاي عمدي است و عواملي مانند عوامل زيستي، فرهنگي‌،‌ اقتصادي،‌ تاريخي،‌ معنوي و خانوادگي در ايجاد انگيزه خودكشي بسيار موثر است.به گزارش فارس جعفر بوالهري به مناسبت روز جهاني خودكشي در جمع خبرنگاران در محل انستيتو روانپزشكي تهران با اشاره به آثار خودكشي […]

رئيس انستيتو روانپزشكي تهران گفت: شايع‌ترين وسيله خودكشي در ايران قرص و مسموميت‌هاي عمدي است و عواملي مانند عوامل زيستي، فرهنگي‌،‌ اقتصادي،‌ تاريخي،‌ معنوي و خانوادگي در ايجاد انگيزه خودكشي بسيار موثر است.به گزارش فارس جعفر بوالهري به مناسبت روز جهاني خودكشي در جمع خبرنگاران در محل انستيتو روانپزشكي تهران با اشاره به آثار خودكشي در ايران و جهان گفت: سالانه 6 در هر صدهزار نفر در ايران به علت خودكشي جان خود را از دست مي‌دهند و اين آمار در كشورهاي ديگر دنيا منفاوت است و اين ميزان به طور متوسط دنيا بيش از 10 در هر صدهزار نفر است. رئيس انستيتو روانپزشكي تهران تصريح كرد: شايع‌ترين وسيله خودكشي در ايران قرص و مسموميت‌هاي عمدي است. ميزان اقدام به خودكشي در بين زنان 3 برابر مردان است ولي ميزان خودكشي موفق در مردان 3 برابر زنان است. گروه سني شايع خودكشي در ايران نيز 15 تا 30 سال است.
وي با اشاره به اينكه مسئله خودكشي يك ‌مسئله تك‌بعدي نيست، افزود: بسياري از عوامل در كنار هم بايد جمع شود تا يك فرد تصميم به خودكشي بگيرد و بايد توجه داشت كه افكار مربوط به خودكشي به تدريج در ذهن فرد ايجاد مي‌شود. عواملي مانند عوامل زيستي، فرهنگي‌،‌ اقتصادي،‌ تاريخي،‌ معنوي و خانوادگي در ايجاد خودكشي بسيار موثر است.
اين متخصص روانپزشكي تصريح كرد: تنها ريشه خودكشي‌ها لزوماً يك بيماري رواني نيست. اين در حالي است كه هر فرد سالمي در طول عمر خود به خودكشي فكر مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه پيشگيري از خودكشي بسيار آسان است، اضافه كرد: بسياري از عوامل خودكشي مي‌تواند روي دگركشي هم موثر باشد چرا كه فردي كه دست به خودكشي مي‌زند درمانده است و امكان دارد اول خانواده خود را از بين ببرد.
بوالهري با اشاره به راه‌هاي پيشگيري از خودكشي خاطرنشان كرد: آموزش مهارت‌هاي زندگي مانند مديريت خشم، مهارت حل مسئله و مديريت استرس براي همه افراد خانواده مي‌تواند تا حد زيادي از ميزان خودكشي بكاهد. همچنين قبح مسئله صحبت كردن درباره خودكشي نيز بايد شكسته شود.
در ادامه اين مراسم سيد مهدي حسن‌زاه، عضو انستيتو روانپزشكي تهران گفت: آموزش مردم درباره پيشگيري از خودكشي ‌و كاهش انگ خودكشي از اهداف سازمان بهداشت جهاني در اين روز است و شعار جهاني امسال خودكشي در فرهنگ‌هاي مختلف است.
وي با اشاره به اينكه بين خودكشي و اقدام به خودكشي كه به مرگ منجر نمي‌شود تفاوت وجود دارد افزود: در حال حاضر سالانه در دنيا يك ميليون نفر بر اثر خوكشي جان خود را از دست مي‌دهند و 10برابر اين ميزان دست به خودكشي مي‌زنند‌ و پيش‌بيني مي‌شود در سال 2020 آمار خودكشي در دنيا به 5/1 ميليون نفر برسد.
حسن‌زاده با بيان اينكه در حال حاضر در دنيا در هر 2 دقيقه يك نفر بر اثر خودكشي جان خود را از دست مي‌دهند، تصريح كرد: هر سال ميليون‌ها نفر اقدام به خودكشي مي‌كنند و سالانه ميلياردها دلار خسارت اجتماعي، رواني، اقتصادي و بهداشتي ناشي از خودكشي پيش مي‌آيد.
وي ادامه داد: يك‌چهارم قربانيان خودكشي در جهان در سن زير 25 سال هستند و هر سال 20 ميليون سال عمر بر اثر خودكشي از بين مي‌رود كه سرمايه بسيار مهمي است.
حسن‌زاده يادآور شد: هر جا كه كانون خانواده به‌هم‌پيوسته باشد خودكشي كمتر است و هر جا آمار از هم‌گسيختگي خانواده بيشتر است خودكشي‌هاي بيشتري اتفاق مي‌افتد.
وي با اشاره به اينكه در كشور مسئله خودسوزي مطرح است، گفت: مسئله دسترسي به عوامل كشنده موضوع مهمي است كه خوشبختانه با دسترسي كمتر مردم به نفت كمتر شده است.
حسن‌زاده با اشاره به عوامل هشداردهنده خودكشي تصريح كرد: صحبت‌كردن دربار ه خودكشي،‌ افسردگي و اظهار نااميدي از آينده از مهمترين علائم است.
وي ادامه داد: كسي كه مي‌گويد «خودكشي مي‌كنم» حتماً قصد آن را ندارد يا معمولاً خودكشي بدون اطلاع قبلي صورت نمي‌گيرد، صحبت در باره خودكشي موجب القاي آن نمي‌شود و فقط افراد رواني خودكشي نمي‌كنند.
حسن‌زاده با اشاره به اينكه 80 درصد افرادي كه دست به خودكشي مي‌زنند پشيمان مي‌شوند، تصريح كرد: در ايران 70 درصد افرادي كه قصد خودكشي داشته‌اند قبلاً با پزشك هماهنگ كرده بودند. همچنين براي كسي كه يكبار اقدام به خودكشي كرده است، نسبت به كسي كه تاكنون اقدام به خودكشي نكرده، 100 برابر احتمال خودكشي دوباره وجود دارد.

شايع‌ترين وسيله خودكشي در ايران

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

فوتبال اعتماد به نفس دختران را افزایش می‌دهد

فوتبال اعتماد به نفس دختران را افزایش می‌دهد

چگونه براى روزهاى امتحان برنامه ریزى كنیم؟

چگونه براى روزهاى امتحان برنامه ریزى كنیم؟

آیا ممکن است علت افسردگی به جای مغز، در معده شما باشد؟

آیا ممکن است علت افسردگی به جای مغز، در معده شما باشد؟

راهکارهایی ساده برای رفع استرس شغلی

راهکارهایی ساده برای رفع استرس شغلی

اختلال دو قطبی را با افسردگی اشتباه نگیرید

اختلال دو قطبی را با افسردگی اشتباه نگیرید

۱۰ چیزی که باید در مورد اختلال عصبی بدانید

۱۰ چیزی که باید در مورد اختلال عصبی بدانید

هورمون های شادی آور کدامند؟

هورمون های شادی آور کدامند؟

همه فواید گریه کردن روی روان و بدن

همه فواید گریه کردن روی روان و بدن
سایر مطالب روانشناسی
Polywash