قانون دریافت نسخه روانشناس قبل از عمل زیبایی

قانون دریافت نسخه روانشناس قبل از عمل زیبایی زیباییی و آرایش

در بسیاری از موارد فرد نیازی به عمل زیبایی ندارد و تنها به دلایل بیخود و غیر قابل قبول می خواهد این کار را انجام دهد

جراحی های زیبایی آمار بسیار بالایی در کشور ما پیدا کرده است و متاسفانه این آمار روز به روز بیشتر می شود و سن افرادی که به مراکز زیبایی مراجعه می کنند پایین تر می آید. امروز میخواهیم درباره قانون جدید عمل زیبایی مبنی بر دریافت نسخه روانشناس قبل از عمل صحبت کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

دست اندازهای عمل زیبایی

مرضیه مشتاق گفت : در بسیاری از موارد جراحی زیبایی تنها به این دلیل صورت می گیرد که فرد از نظر روانی، عاطفی و ادراکی پذیرش لازم را ندارد، و در صورتی که مشکلاتش از این نظر برطرف شوند دیگر نیازی به جراحی وجود ندارد. اهمیت این مسئله به حدی است که باید برای آن قانونگذاری صورت گیرد، تا از این طریق افراد ملزم شوند قبل از جراحی به یک روانشناس مراجعه کنند و مشاوره های لازم را بگیرند.

اینکه در جراحی های زیبایی روی دست دنیا بلند شده ایم حرف تازه ای نیست.در جراحی بینی که
سال هاست رتبه یک دنیا را در دست داریم. تب جراحی زیبایی در کشور ما به حدی داغ است که
دیگر آرایشگاه ها هم دست به کار شده اند و در کنار بیمارستان ها برای افراد یک سری بسته های زیبایی
را عرضه می کنند. این افزایش جراحی زیبایی دیگر تنها مختص زنان جامعه نیست و مردان نیز
آمار بالایی از جراحی پلاستیک را به خود اختصاص داده اند .

در مورد اینکه جراحی چه اثرات مخربی روی روان و جسم افراد دارد، اظهارنظرهای زیادی صورت گرفته اند،
اما عوارض جراحی های زیبایی خیلی بیشتر از آن هستند که در ظاهر به نظر می رسند.

عمل زیبایی

قانون جدید عمل زیبایی

در بسیاری از موارد جراحی زیبایی نه تنها زندگی خود فرد را دچار مشکل می کند، بلکه کام
نسل بعدی نیز از این اتفاق تلخ می شود. کودکان نسل بعدی وقتی چشم باز می کنند
پدر و مادرهایی را می بینند که هیچ شباهتی به آنها ندارند. مادر در زندگی فرزند اهمیت زیادی دارد
و وقتی یک بچه مشاهده می کند که هیچ شباهتی به مادرش ندارد و مادرش به مراتب از
او زیباتر است، دچار بحران های مختلفی می شود.

عمل زیبایی در نسل های بعدی

در بررسی سناریوی ادامه دار جراحی پلاستیک در نسل های بعدی به سراغ علم روانشناسی رفتیم
تا از زوایه نگاه صاحبنظران این علم به بررسی اثر جراحی های پلاستیک در نسل های بعدی بپردازیم:

مرضیه مشتاقی، روانشناس، در مورد تأثیر جراحی های پلاستیک والدین بر کودکان می گوید: «بیشتر افرادی که دست به جراحی پلاستیک می زنند به هویت و انسجام لازم نرسیده اند، و به همین دلیل از طریق جراحی و تغییر در بدن خود سعی می کنند به رضایت از جسم و ظاهر خود برسند. این مسئله نه تنها در نسل حاضر بلکه در نسل های بعدی نیز مشکل آفرین است و باعث مخدوش شدن هویت در نسل های بعدی می شود. در مورد نسل بعدی که از نظر فیزیکی و جسمی دچار بی هویتی می شود، نمی توان به راحتی نظر داد.»

او با بیان اینکه، هویت و پذیرش شرایط یکی از عواملی است که در خوشبختی و احساس رضایت از زندگی افراد نقش دارد، می افزاید: «انسان فقط از یک بعد جسمی تشکیل نشده است، بلکه داری پنج بعد مختلف است که مجموع آنها هویت او را می سازند. این پنج بعد شامل ابعاد جسمی، ادارکی، روانی، اجتماعی و عاطفی هستند. وقتی فرد در ابعاد ادارکی، روانی و عاطفی به رضایت از زندگی نمی رسد، تنها چیزی که می تواند عرضه کند فیزیک و جسمش است. بنابراین این فرد روی فیزیک و جسمش به عنوان اصلی ترین منبع برای هویت یابیش مانور می دهد. این شرایط وقتی به نسل بعدی منتقل شود باعث می شود، آنها هم به این دست اندازهای هویتی دچار شوند.»

گرایش نسل بعدی به عمل زیبایی

او در مورد گرایش نسل بعدی به جراحی زیبایی، به تقلید از والدینشان می گوید: «وقتی فرد دچار سرگردانی هویتی می شود، به دنبال چیزی می رود که باعث رضایت مندیش می شود. بنابراین این فرد به دنبال تغییر در ظاهر خود می رود. این مسئله می تواند به تقلید از والدینی که جراحی داشته اند صورت بگیرد. همچنین زمانی که فرد در جامعه و رسانه ها گرایش به جراحی را ببیند، میل او برای این کار بیشتر می شود. عدم پذیرش خود و عدم رضایت از خود باعث می شود که افراد دچار بحران شوند و به یک بی هویتی برای خودشان و نسل های بعدی شان دامن بزنند.»

مشتاقی در مورد مدیریت مشکل جراحی های زیبایی افراطی در کشور می گوید: «آگاهی مقدم بر هر چیزی است. بسیاری از افرادی که صد در صد تصمیم گرفته اند که جراحی داشته باشند، وقتی شرایط آنها به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد، معلوم می شود که چالش در بخش دیگری از زندگی آنهاست که باعث می شود به سمت جراحی پلاستیک گرایش پیدا کنند. افراد زمانی که به این مسئله آگاه می شوند، دیگر از هزینه کردن برای این کار منصرف می شوند.»

بد نیست دلایل وفور جراحی‌های زیبایی در ایران را بدانید

تصور بدنی عبارت است از احساسات، ادراکات و افکاری که فرد از بدن خویش دارد و مواردی از قبیل ارزیابی جذابیت جسمی و عواطف مربوط به‌اندازه و شکل بدن را در برمی‌گیرد. این تصویر، از زمان تولد شکل‌گرفته و همان‌طور که فرد رشد می‌­کند، طی مراحل زندگی‌اش تغییر می‌­کند. در این رابطه، زنان، نسبت به بدن و تصویر ذهنی آن بسیار حساس‌تر هستند و آموخته‌­های دوران کودکی ممکن است در پیدایش تصور آن‌ها از بدنشان، عاملی تعیین­کننده باشد. تصور و چگونگی درک زنان از بدن خود، بر توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط با دیگران و همچنین بر پاسخ­‌هایی که دیگران به آن‌ها می­‌دهند، تأثیر می­گذارد.

عمل زیبایی

دلایل وفور عمل زیبایی

نارضایتی از تصویر و تصور بدنی، گاهی منجر به این می‌شود که افراد و بالأخص زنان، تن و ظاهر طبیعی خود را به تیغ جراحان سپرده و در پی ظاهری جدید برای خود باشند. ولی به‌طورکلی و به نظر متخصصین امر، وجود چنین نارضایتی‌هایی، در سطوح فردی و اجتماعی دارای پیامدهایی منفی است. ازجمله این پیامدها می‌توان به ابتلا به انواع اختلالات جسمی و روانی، اختلالات تغذیه، استفاده روزافزون از لوازم‌آرایشی، هزینه شدن پول، وقت و انرژی افراد برای همانندسازی بدن خود با بدن‌­های ایده‌آل به نمایش درآمده در رسانه­‌ها، تغییر ذائقه فرهنگی در زمینه بدن و تغذیه، دورشدن از ارزش‌­های مذهبی و سنتی راجع به بدن، غافل ماندن از ابعاد معنوی و باطنی و سرگرم شدن به جنبه­‌های ظاهری و جسمی اشاره کرد.

در همین راستا، پژوهشگری از دانشگاه الزهرا به انجام مطالعه‌ای تحقیقاتی پرداخته که هدف از آن،
مطالعه ادراک زنان جوان از بدن خویش، شناخت راهبردهای اتخاذشده توسط زنان در نتیجه نوع
ادراکشان نسبت به بدن و بررسی پیامدهای تصور بدنی ادراک‌شده توسط زنان ذکر شده است.

دلایل وفور جراحی‌های زیبایی در ایران

در این پژوهش کیفی، روش گردآوری داده‌­ها شامل مصاحبه عمیق نیمه ساخت‌یافته با زنان جوانی
از شهر تهران بوده که تجربه جراحی زیبایی داشته‌اند.

یافته‌­های این پژوهش نشان می‌دهد که زنان واجد تجربه جراحی‌­های زیبایی، تصور چندان مثبتی
از بدن خویش نداشته‌اند. لذا این ارزیابی، گرایش آن‌ها برای مدیریت بدن به شیوه دلخواهشان را باعث شده است.

افسانه قاسمی، پژوهشگر مسائل اجتماعی از دانشگاه الزهرا در این خصوص می‌گوید: «مقوله‌­های استخراج‌شده از ادراک زنان تحت بررسی، نسبت به بدنشان نشان داد، آن‌ها بدن خود را به‌عنوان سرمایه، نقاب، جایگاه هویت مستقل و جایگاه کسب لذت و آرامش درک می­‌کنند. چنین زنانی تلاش می­‌کنند با استفاده از سازمان‌دهی بدن خود به شیوه دلخواه، بسیاری از معایب خود را بپوشانند و هویتی را بازسازی کنند که ممکن است در عرصه و زمانی خاص از زندگی، زیر سؤال رفته باشد یا حتی هویت دلخواه خود را بسازند و خود را به شیوه دلخواه به دیگران معرفی کنند».

این محقق می‌افزاید: «همچنین، بدن به‌عنوان جایگاه کسب لذت و آرامش، ازجمله ادراکاتی است که
دیدگاه منفی زنان نسبت به بدنشان را تعدیل می­‌کند. چراکه اگر به بدن توجه شود، برای ما لذت و آرامش به همراه می‌­آورد».

در این تحقیق، بررسی عوامل مؤثر بر بدن زنان نشان داده که ادراکات زنان نسبت به بدن خود،
از ارزش‌­ها و هنجارهای جامعه تأثیر گرفته است.

برنا و ایسنا

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2019-05-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :