رنگ موهای سمی را فراموش کنید و با گرافن موهایتان را رنگ کنید!

رنگ موهای سمی را فراموش کنید و با گرافن موهایتان را رنگ کنید! زیباییی و آرایش

گرافن، یک ماده مشکی طبیعی است که می‌تواند روش جدیدی برای رنگ کردن موها و خلق سایه‌های تیره‌ای که به‌سختی ایجاد می‌شوند، ارائه کند.

بیشتر رنگ موهای داخل بازار از ترکیبات شیمیایی برای ایجاد تغییر در رنگ موی افراد استفاده می‌کند. در بیشتر مواقع این مواد شیمیائی در طول فرایند تغییر رنگ مو، موجب آسیب‌دیدگی و مسمومیت مو می‌شوند. در این میان باید توجه داشت که هر چه رنگ موی انتخاب‌شده، تیره‌تر باشد برای ایجاد تغییر رنگ، مواد شیمیائی و سمی بیشتری استفاده می‌شود. شما باید این رنگ موهای سمی را فراموش کنید .

آسیب دیدن مو با رنگ موهای سمی

به‌تازگی دانشمندان برای یافتن راهی بهتر برای تبدیل موهای بور به سیاه از گرافن استفاده کرده‌اند. گرافن یک ماده از یک‌لایه‌ی اتمی کربن است که در دستگاه‌های الکترونیکی وانواع فعالیت‌های پزشکی استفاده می‌شود.

روش کار این رنگ موی جدید به این صورت است که تارهای مو با لایه‌ای از گرافن به قطر ۲ میکرون پوشیده شده و برای مدتی نسبتاً طولانی و برابر با ۳۰ بار شستشو دوام دارد. این موضوع در حالی است که ضخامت موی انسان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون است.

رنگ موهای سمی

آسیب رسیدن به مو با رنگ موهای سمی

در این طرح تحقیقاتی، پژوهشگران با آماده‌سازی اکسید گرافن (یک‌شکل گرافن که شامل اضافه کردن برخی از اتم‌های اکسیژن و هیدروژن است) و ترکیب آن با نوعی ژل مخصوص توانستند نوعی رنگ موی جدید و بی‌خطر تولید کنند. در ادامه این ژل رنگ موی سیاه به موهای بلوند و طلائی اسپری شده و پس از خشک شدن آن ، نتیجه دلخواه به دست آمد. نکته جالب‌توجه در این رابطه، مدت‌زمان اندک تغییر رنگ موهای آزمایش‌شده است که طی ۱۰ دقیقه به نتیجه موردنظر دست پیدا کرد.

رنگ کردن مو با گرافن

روش کار این رنگ موی جدید به این صورت است که تارهای مو با لایه‌ای از گرافن به قطر ۲ میکرون پوشیده شده
و برای مدتی نسبتاً طولانی و برابر با ۳۰ بار شستشو دوام دارد.
این موضوع در حالی است که ضخامت موی انسان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون است.

پژوهشگران اعتقاد دارند این روش بسیار امن‌تر و مناسب‌تر از روش‌های رایج و فعلی تغییر رنگ مو بوده و اگرچه هنوز باید برای بهبود این روش مطالعات بیشتری انجام شود اما این نوع رنگ کردن مو قطعاً کم‌خطرتر از روش‌های فعلی که با دکلره کردن و سپس استفاده از رنگ‌های شیمیایی انجام می‌شود، خواهد بود.

لازم به توضیح است که هنوز امکان تهیه این نوع رنگ مو بر پایه گرافن در بازار وجود نداشته
و این تحقیقات تنها در مرحله آزمایشگاهی هستند اما پژوهشگران امیدوارند
به‌زودی امکان ارائه این محصول در بازارهای جهانی فراهم خواهد شد.
و جایگزین رنگ موهای سمی خواهند شد .

در صورت تحقق این امر، یک نقطه قوت جانبی نیز علاوه بر عدم استفاده از مواد شیمیائی وجود دارد و آن نیز عدم واکنش گرافن نسبت به الکتریسیته است که به‌این‌ترتیب مشکل الکتریسیته ساکن و به هم ریختن مو در هنگام نزدیک شدن به حوزه‌های الکتریسیته ساکن که می‌تواند براثر پوشیدن لباس‌های پشمی یا … پدیدار شود، حل‌شده و موهای شما شکل و فرم خود را حفظ خواهد کرد.

درباره گرافن یک ماده طبیعی بیشتر بدانید

گرافن، یک ماده مشکی طبیعی است که می‌تواند روش جدیدی برای رنگ کردن موها و خلق سایه‌های تیره‌ای که به‌سختی ایجاد می‌شوند، ارائه کند. همچنین به دلیل این‌که ماده‌ای رساناست، باعث می‌شود تا موهای رنگ‌شده با گرافن از الکتریسیته ساکن کمتری برخوردار بوده و کمتر درهوا پرواز کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از نشریه Chem، در تحقیق جدید، محققان این ماده را آزمایش کرده و از صفحه‌های گرافنی برای ساختن رنگی استفاده کرده‌اند که به سطح موها چسبیده و باعث تشکیل پوششی می‌شود که حتی در برابر ۳۰ مرتبه شست‌وشوی موها هم مقاومت می‌کند، بدون این‌که نیازی به مواد شیمیایی باشد که باعث باز شدن کوتیکول موها و آسیب به آن‌ها شوند.

رنگ موهای سمی

رنگ موهای سمی و آسیب رسیدن به مو

“جیاکسینگ هوانگ” نویسنده ارشد این مقاله و دانشمند مواد در دانشگاه نورث وسترن بیان می‌کند:

«موهای شما درون فلس‌های کوتیکولی همچون فلس‌های ماهی قرار دارد
و باید از آمونیاک یا آمین‌های آلی استفاده کرد تا این فلس‌ها بلند شده و به مولکول‌های رنگ اجازه داده شود خیلی سریع به درون موها نفوذ کنند. اما بلند کردن کوتیکول‌ها باعث شکننده شدن ساقه‌های مو شده و آسیب به موها از طریق پروکسید هیدروژن شدت می‌یابد.
این ماده، برای ایجاد واکنش به‌منظور سنتز رنگ مو استفاده می‌شود،
زمانی که رنگ‌دانه‌ها هنوز درون موها قرار دارند».

به گفته این محقق:
این مشکل به‌صورت تئوری از طریق رنگی برطرف خواهد شد که به‌جای نفوذ در داخل موها، آن‌ها را بپوشاند.

“هوانگ” می‌گوید:
«بااین‌حال مشکل آشکار دیگر این رنگ‌های پوششی معمولی آن است که با شستن به‌راحتی از بین می‌روند».

آزمایش رنگ کردن مو با گرافن

اما زمانی که وی از تیم تحقیقاتی خود خواست تا نمونه‌های موی انسانی را با محلول ورقه‌های گرافن بپوشانند، توانستند موهای بلوند و پلاتینی را به رنگ مشکی درآورند که با ۳۰ بار شستن نیز همچنان مشکی باقی می‌ماند.
این تعداد شستن برای رنگ مو به‌عنوان «دائمی» در نظر گرفته می‌شود.

به بیان محققان، چنین اثربخشی بالایی به دلیل ساختار گرافن است.
این ماده از صفحه‌های باریک و انعطاف‌پذیری تشکیل‌شده که می‌تواند خود را با سطوح ناهموار منطبق کند.

“هوانگ” در این رابطه می‌گوید:
«یک ورقه کاغذ را تصور کنید. مثلاً یک کارت تبلیغاتی بسیار سفت و محکم که به‌راحتی خم نمی‌شود. اما اگر یک صفحه بزرگ روزنامه را بردارید، به‌راحتی می‌توانید آن را تا کرده و خم کنید.
همین ویژگی باعث می‌شود تا ورقه‌های گرافن یک ماده پوشاننده عالی به وجود آورند».

زمانی که این پوشش شکل گرفت، ورقه‌های گرافن در دور نگه‌داشتن آب، حین شست‌وشوی مو بسیار عالی عمل می‌کنند.
درواقع این ورقه‌ها مانع فرسایش گرافن و پیوند پلیمری –
که تیم تحقیق به محلول اضافه کرد تا به چسبندگی رنگ کمک کند- می‌شوند.

مزیت رنگ‌های گرافنی

رنگ‌های گرافنی مزیت دیگری نیز دارند.
هر موی پوشش داده‌شده همچون سیم کوچکی است که می‌تواند گرما و الکتریسیته را انتقال دهد؛ به این معنی که موهای رنگ‌شده با گرافن به‌راحتی الکتریسته
ساکن را از بین می‌برند و درنتیجه مشکل پرواز موها در هوای خشک زمستان کاهش می‌یابد.

همچنین پوسته‌های گرافن برخلاف مولکول رنگ‌های دیگر، به‌اندازه‌ای بزرگ هستند و درنتیجه از طریق پوست جذب نمی‌شوند.

گفتنی است اگرچه گرافن معمولاً به رنگ مشکی است، اما اکسید گرافن تقریباً قهوه‌ای روشن است. بااین‌حال رنگ اکسید گرافن به‌تدریج با واکنش‌های شیمیایی و گرما تیره‌تر می‌شود و به همین دلیل می‌توان از این رنگ برای ایجاد سایه‌های مختلف و آمبره موها استفاده کرد.

سیناپرس – ایسنا

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-17 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :