خوابیدن با مواد آرایشی چه آسیب هایی به صورت وارد می کند؟!

خوابیدن با مواد آرایشی چه آسیب هایی به صورت وارد می کند؟! زیباییی و آرایش

یکی از مسائل شایع در افراد با زمینه آلرژی سرشتی، اگزماهای اطراف چشم است که به‌طور شایع معمولا پلک بالا را درگیر می‌کند اما در مواردی ممکن است پلک پایین هم درگیر شود. از جمله علائم آلرژی، خارش، قرمزی و تورم و گاهی بروز تاول‌های ریز در ناحیه است.

تقریبا تمامی زن ها از محصولات آرایشی بر روی پوست خود استفاده می کنند. اما این مواد در صورت ماندگاری زیاد بر روی پوست می توانند مشکلات سلامتی زیادی را ایجاد کنند. در ادامه برخی از مشکلات خوابیدن با مواد آرایشی را بیان می کنیم.

ضررهای خوابیدن با مواد آرایشی

خوابیدن با مواد آرایشی

آسیب های ناشی از خوابیدن با مواد آرایشی

آسیب رساندن به سلول های پوست

سلول های پوستی با باقی ماندن آرایش بر روی صورت آسیب می بینند.
این آرایش می تواند آلاینده های محیطی و رادیکال های آزاد را که سبب آسیب به سلول های پوستی می شود، جذب کند و باعث ایجاد پیری شدید پوست شود. همچنین، خطوط چشم شما نه تنها منافذ ظریف پوست شما را مسدود می کند بلکه باعث می شود پوست زودتر پیر شود.

از بین رفتن تن پوست با خوابیدن با مواد آرایشی

اگر از محصولات آرایشی پوست استفاده کنید تا پوست شما را روشن و درخشان نگه دارد هیچ مشکلی وجود ندارد، اما خوابیدن با این مواد می تواند اثر کاملا معکوس داشته باشد. پوست بزرگترین عضو بدن است و اعمال حیاتی مانند عرق کردن، استخراج چربی، بهبود زخم و تنظیم دمای بدن از طریق آن انجام می شود.

بنابراین وقت آن است که پوست خود را تمیز و پاک کنید و از ایده خواب با آرایش صورت خلاص شوید.
هنگامی که سلول های مرده پوست، چربی ها و لوازم آرایشی سوراخ ها را پر می کنند، پوست نمی تواند نفس بکشد و خفه می شود که در نتیجه لکه های سیاه و سفید ایجاد می شود. همه اینها می تواند پوست خشک و مرده را ایجاد کند. بنابراین مهم نیست که چقدر خسته و خواب آلود هستید، لطفا ابتدا صورت خود را بشویید و سپس بخوابید!

خوابیدن با مواد آرایشی و جلوگیری از تنفس پوست

وقتی که ما خوابیم، بدن خود را دوباره بازسازی می کند.
پوست به طور طبیعی قادر است وضعیت خود را در خواب بهبود بخشد، بنابراین مهم است که در هنگام خواب، هیچ آرایشی روی صورت باقی نماند، به طوری که منافذ می تواند چربی هایی ترشح کرده و پوست را از رادیکال های آزاد در هوا محافظت کند.
اگر لوازم آرایشی را روی صورت بگذارید، این روند بسیار مهم قطع خواهد شد.

اگر منافذ پوست مسدود شود، پوست نمی تواند تنفس کند و بنابراین خود را تعمیر نمیکند.
چربی در منافذ انباشته شده و تبدیل به باکتری می شوند که می تواند مشکلات پوستی مختلفی را ایجاد کند. پس از یک شب خواب با مواد آرایشی بر روی صورت، یک هفته طول می کشد تا پوست خود را به حالت قبلی بازگردانید و تعادل خود را دوباره بازیابید.

خوابیدن با مواد آرایشی

خوابیدن با مواد آرایشی و چروک شدن پوست

خوابیدن با آرایش، بستن خلط، پوست خشک، حساسیت پوستی و … عوامل ایجاد کننده پیری زودرس است. خوابیدن با آرایش به این معنی است که این مواد به پوست شما نفوذ می کنند و کلاژن پوست شما را از بین می برند. اگر کلاژن به خوبی وجود نداشته باشد، پوست شما زودتر از زمان طبیعی آن چروک می شود و چین و چروکی که در حال حاضر روی پوست است، ممکن است عمیق تر باشد.

خوابیدن با مواد آرایشی و خشک شدن پوست

آرایش باقی مانده روی صورت در طول شب باعث ایجاد زبری، شکنندگی و خشکی پوست میشود.
اگر پوست خود را قبل از خواب از مواد آرایشی پاک کنید و آن را خوب بشویید و از مرطوب کننده مناسب، مانند آلوئه ورا استفاده کنید پوست شما می تواند شانس خوبی برای تعمیر و بازسازی خود در طول شب داشته باشد.
باقی ماندن آرایش این فرصت را از پوست شما می گیرد و باعث می شود خشک شود.
پوست خشک، یعنی عدم انعطاف پذیری و چروک های عمیق تر.

خوابیدن با مواد آرایشی و جلوگیری از بازسازی سلولی

بازسازی سلولی هنگام خوابیدن اتفاق می افتد.
خواب با آرایش، این روند را مسدود کرده و منافذ پوست را مسدود می کند.
بازسازی سلول چیزی است که شما برای پوست جوان باید داشته باشید.
بنابراین، با ماندن آرایش بر روی صورت، چهره شما خسته به نظر خواهد رسید.

حساس شدن چشمان ها

چشم های قرمز و پف کرده می تواند نتیجه خواب با آرایش باشد.
آرایش چشم یا ریمل مژه و ابرو، قبل از خواب باید پاک شود. چشم های پف کرده، قرمز و خارش نتیجه لوازم آرایشی است که تا صبح باقی می مانند. مژه ها چشم ما را از گرد و غبار، آلاینده ها و آلاینده های محیطی محافظت می کنند.

نازک شدن و از بین رفتن مژه ها

یکی دیگر از نتایج منفی خوابیدن با آرایش این است که مواد آرایشی می تواند مژه های شما از بین ببرد. صبح، وقتی میخواهید چهره خود را بشویید، با مژه هایی مواجه میشوید که بر روی صورت شما قرار میگیرند! ریمل مژه و ابرو، مژه های شما را شکننده و ضعیف کرده و باعث مسدود شدن فولیکول های مژه می شوند.

ایجاد اگزما در پلک ها

اگزما یک مشکل پوستی است، اما نه برای پلک ها.

اگر آرایش چشم شما قبل از خواب تمیز نشده باشد،
میتواند منجر به درماتیت پوست و به خصوص اگزما در پلک ها شود.
اگر چنین مشکلی دارید، باید با متخصص پوست تماس بگیرید.

درباره اگزما در پلک ها بیشتر بدانید

دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدبهشتی:

نکته کلیدی که به آن اشاره کردید، خارش پلکتان است.
یکی از مسائل شایع در افراد با زمینه آلرژی سرشتی، اگزماهای اطراف چشم است که به‌طور شایع معمولا پلک بالا را درگیر می‌کند اما در مواردی ممکن است پلک پایین هم درگیر شود. از جمله علائم آلرژی، خارش، قرمزی و تورم و گاهی بروز تاول‌های ریز در ناحیه است.

زمانی که فرد دچار آلرژی شد، باید هرچه سریع‌تر به فکر درمان باشد.

قدم اول، تلاش برای پیدا کردن عامل آلرژی است. پیداکردن این عامل چندان راحت نیست،

گرچه روش‌های تشخیص گوناگونی مثل:

تست‌های مختلف برای این منظور وجود دارد که «پچ‌تست» معروف‌ترین آنهاست.
در این روش آلرژن‌های استانداردی را در ناحیه کمر روی پوست می‌چسبانند و بعد از چند روز بررسی می‌کنند تا مشخص شود فرد به چه ماده‌ای آلرژی دارد. البته این کار چندان ساده نیست چون در بسیاری موارد مثبت کاذب و منفی کاذب‌هایی وجود دارد که تشخیص عامل واقعی را مشکل می‌کند.

از جمله آلرژن‌های رایج می‌توان به فلز نیکل اشاره کرد.
افرادی که به نیکل حساسیت دارند اگر از گوشواره، النگو یا گردنبند یا حتی دکمه شلوار جین یا مواد آرایشی به‌خصوص مداد چشم یا ریمل حاوی نیکل استفاده کنند، دچار خارش و التهاب می‌شوند. غیر از مواد آرایشی، لاک ناخن هم می‌تواند باعث آلرژی‌های چشمی شود. در واقع ماده حساسیت‌زا روی لاک ناخن است و این خانم‌ها بدون آنکه آگاه باشند مرتب آن را با پلک در تماس قرار می‌دهند.

قدم بعد از تشخیص، حذف آلرژن و تلاش برای کم‌کردن میزان التهاب است.
فرد باید سعی کند تا جای ممکن پلکش را نخاراند زیرا خاراندن زیاد پوست پلک می‌تواند باعث ضخیم‌شدن پوست این ناحیه و بروز چین‌‌وچرک‌ و تیرگی و گودی زیر چشم ‌شود.

دکتر سلام – الو دکتر

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-03 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :