دیدنی های جذاب – روز یکشنبه ۵ فروردین!

دیدنی های جذاب – روز یکشنبه ۵ فروردین!گزارش تصویری

دیدنی های روز یکشنبه ۵ فروردین را به مناسبت مراسم سنتی جشن نوروز را در ادامه ببینید .

دیدنی های جذاب - روز یکشنبه 5 فروردین!Reviewed by on Mar 25Rating:

دیدنی های روز یکشنبه ۵ فروردین را به مناسبت مراسم سنتی جشن نوروز را در ادامه ببینید .

تصاویر دیدنی های روز یکشنبه ۵ فروردین

نوروز، این رسم ایرانی که سال هاست نوید سالی تازه را می دهد، با نزدیک شدنش همه مردم را به تکاپو می اندازد. از تعطیلات عید و شیرینی هایش که بگذریم باید طی مراسم خاصی به استقبال کهن ترین جشن به جا مانده از ایران باستان رفت و آمدنش را گرامی داشت.

همه ما کم و بیش با این مراسم و آداب استقبال از نوروز آشنایی داریم؛ اما بیشتر شکل امروزی آن را می شناسیم. در این میان بهتر است به قدیم تر ها هم سری بزنیم و ببینیم پدربزرگ ها و مادربزرگ های این سرزمین در روزهای پایانی سال چه می کردند و چه اتفاقاتی را در کوچه و خیابان شاهد بودند.

جزئیاتی از مراسم سنتی جشن نوروز

مراسم سنتی جشن نوروز با حضور گسترده اهالی روستای تنگی سر کردستان برگزار شد.

عید نوروز دارای قدمتی بس کهن است؛ جشن سال نو که ما آن را نوروز می نامیم، نزد سومریان نیز شناخته شده بود و عناصر اصلی آن در میان مردم مصر نیز رواج داشته است.پیشینه نوروز نه تنها به دوران مشترک هند و اروپایی بازمی‌گردد، بلکه در میان اقوام کهن‌تر نیز وجود داشته است.

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

رقص محلی در کردستان

اجرای بازی هیلکه شکینه(تخم مرغ شکستن) توسط بچه‌ها

بچه‌ها هر یک سهم خود را از تخم مرغ‌ها دریافت می‌کردند و جهت انجام(هیلکه شکینه) به کوچه می‌رفتند؛ رسم تخم مرغ شکستن در سنندج به این نحو است که هر یک از دو نفر تخم مرغ‌هایشان را با دست گرفته و بر روی هم می‌زدند تخم مرغ هر کدام شکست باید آن را به طرف دیگر که تخم مرغ سالم مانده، بدهد.

همچنین بخوانید :  دیدنی های جذاب روز - چهارشنبه 8 آذر!

این رسم به صورت دیگری نیز انجام می‌شود، چند نفر که در این کار شرکت می‌کنند، تخم مرغ‌هایشان را به هم می‌زدند و هر تخم مرغی شکسته شد آن را روی زمین گذاشته و این کار را تا زمانی که تنها یک نفر تخم مرغ نشکسته داشته باشد، ادامه می‌دهند و تمام تخم مرغ‌های روی زمین از آن کسی است که تخم مرغ سالم دارد.

در مناطق دیگر کُردنشین رسم‌های زیادی در رابطه با نوروز وجود دارد که از آن جمله آنها رفتن به کوه و دشت در صبح زود است آنها دست خود را با شبنم تر کرده و بر صورت و لباس خود می‌کشیدند و اعتقاد دارند که اگر کسی مریض باشد، شفا می‌یابد.

در دیگر مناطق نیز، مردم صبح زود از روستا به سمت کوه به راه افتاده و با خود آرد می‌بردند، آرد را خمیر کرده و دسته‌ای گل در آن فرو می‌کردند سپس خمیر و گل را به روستا آورده و روی درب منزلشان می‌گذاشتند و اعتقاد بر این بود که با این کار بهار را به خانه آورده و باعث خیر و برکت می‌شود .

جزئیاتی از سفر به شیراز

باغ گیاه شناسی و تاریخی ارم شیراز در ایام نوروز، میزبان گردشگران مختلف از نقاط مختلف کشور است.

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

شیراز

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

باغ ارم

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

باغ ارم شیراز

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

عکاسی با لباس محلی در شیراز

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

عکاسی با لباس محلی در شهر شیراز

درباره فلک‌ الافلاک بیشتر بدانید

خرم آباد-فَلَک‌الافلاک (دژِ شاپور خواست) قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به دورهٔ ساسانیان باز می‌گردد.

دیدنی های روز یکشنبه ۵ فروردین
دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

خرم آباد

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

پختن نان محلی در خرم آباد

دیدنی های روز یکشنبه 5 فروردین

حاجی فیروز

کارناوال – مهر – ایسنا – ایرنا

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-25 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو