مصرف این میوه ها در زمستان مضر است

مصرف این میوه ها در زمستان مضر است تغذیه

فصل زمستان طبع سردی دارد به همین دلیل مصرف میوه های دارای طبع سرد به ویژه برای افراد سرد مزاج بسیار مضر است

در قدیم هر میوه ای فقط در فصل خودش کشت می شد و در همان فصل مصرف می شد و در فصل های دیگر امکان دسترسی به آن میوه نبود. اما در عصر جدید به دلیل پیشرفت علم و همچنین دسترسی آسان به تمام نقاط کشور و دنیا هر میوه ای در هر فصلی وجود دارد. اما برخی میوه ها در فصل غیر خودش می تواند مضر باشد. در این بخش از نیک صالحی می خواهیم شما را با مضرترین میوه ها در زمستان آشنا کنیم.

ممنوعیت این میوه ها در زمستان

یک متخصص طب ایرانی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی ایران در۴ فصل سال به خیلی از میوه‌ها
دسترسی داریم, ما این اجازه را نداریم در فصل پاییز و زمستان خیار و میوه‌های با طبع سرد بخوریم,
با توجه به اینکه در دسترس افراد باشد, چون عامل بیماری افراد است.

به‌گفته وی شخصی که طبیعت دستگاه گوارشش سرد است, وقتی میوه‌ای که طبیعت
سرد دارد مثل گوجه سبز، آلبالو، خیار و… بخورد, دچار دل‌پیچه و دل‌درد و نفخ می‌شود,
فرد برای رفع چنین علائمی چای‌نبات و نعناع و به‌قول قدیمی‌ها چیزهای گرم می‌خورند
و این مشکل برطرف می‌شود.

این متخصص طب ایرانی افزود: این شخص خودش می‌داند که یا باید کمتر بخورد یا حتماً
باید با مصلحش استفاده کند یا به‌وقت و به‌اندازه بخورد و یا چند جور میوه را با هم نخورد
یا مثلاً راجع به میوه توصیه‌مان این است که میوه باید در فصل خودش خورده شود.

بدترین میوه ها در زمستان

دکتر رضایی‌زاده ادامه داد: مثلاً شرایط اقلیمی ایران بسیار مناسب بوده و موجب شده که در چهار فصل سال به خیلی از میوه‌ها دسترسی داشته باشیم ولی واقعیت این است که ما این اجازه را نداریم مثلاً در فصل زمستان در اوج سرما خیار و میوه‌های با طبع سرد بخوریم, با توجه به اینکه در دسترس افراد باشد چون عامل بیماری افراد است.

مضرترین میوه ها در زمستان

وی اضافه کرد: ولی در فصل تابستان در قدیم که نه کولر و نه چیز دیگری بود, خیارهای سنتی و خیار سالادی خودمان را می‌تراشیدند و قاچ می‌کردند و به آن آب و دانه‌های ریز یخ و سکنجبین اضافه می‌کردند و همین را به‌عنوان ماده غذایی استفاده می‌کردند مثل امروزه ظهر تابستان اگر نهار بخوریم, برخی از افراد دچار بی‌قراری و گرمای شدید می‌شوند که جلوی باد مستقیم کولر می‌نشینند و دچار مشکلات سینوزیت می‌شوند، که این مشکلات برای افراد در گذشته رخ نمی‌داد, خیلی سبک و ساده تا زمانی که دمای هوا فروکش می‌کرد و بعد غذا می‌خوردند.

این متخصص طب ایرانی بیان داشت: از توصیه‌های طب سنتی وابسته به فصول این است که می‌گویند غذا را در زمانی بخورید که شرایط محیطی فرد را اذیت نکند. اگر در اوج گرما هستید نباید غذای سنگین و زیاد بخورید و یا غذایی با طبیعت خیلی گرم بخورید و غذای ساده و سبک یا غذای خنک بخورید.

همچنین بخوانید :  سلامتی در هوای گرم تابستان با طب سنتی

بد نیست میوه‌های شفابخش زمستانی را بشناسید

گریپ فروت حاوی موادی است که موجب تولید آنزیم‌هایی می‌شوند که در جلوگیری از
پیدایش سرطان اثر دارند و نیز بیوفلاوونوییدهایی دارد که از عملکرد هورمون‌هایی که
باعث رشد غده (تومور) می‌شوند، جلوگیری می‌کنند.

پرتقال، نارنگی، گریپ فروت، لیموترش، نارنج و لیموشیرین به خانواده مرکبات تعلق دارند. انواع مرکبات دارای ویتامین C می‌باشند.

لیموترش

یکی از اعضای خانواده بزرگ مرکبات، لیموترش است. حتما شنیده‌اید که گفته‌اند سیب
سلطان میوه‌ها است. اگر به خواص لیموترش توجه کنید، مطمئنا قبول خواهید کرد که سلطان میوه‌ها لیموترش است.

لیموشیرین دارای ویتامین‌های B و C و ریزمغذی‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و فلاوونوییدها است
که کاربردهای متفاوتی در حفظ سلامت بدن دارند

میوه‌های شفابخش زمستانی

بهترین میوه ها در زمستان

سعی کنید در نوشیدنی‌هایتان از آب لیمو استفاده کنید. چنانچه هر روز صبح یک عدد لیمو را با مقداری آب گرم میل کنید، نوشیدن این مایع به جای نوشیدن چای باعث می‌شود شما بدن سالم‌تری داشته باشید، البته بهتر است چای را در میان‌وعده بنوشید. خوردن لیموترش قبل از غذا و همراه با غذا، اشتها را تحریک و زیاد می‌کند در ضمن هضم کننده غذا نیز بوده و آهن غذا را حفظ می‌کند.

در صورت تمایل برای بهتر کردن طعم آن می‌توانید از شکر یا عسل استفاده کنید. لیمو دارای اثرات ضد عفونی کننده و قابض است و بدین جهت می‌توان از آن برای درمان گلودرد استفاده نمود. با توجه به مقدار بسیار زیاد ویتامین C موجود در لیمو، مصرف آن باعث افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

برای فرد مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگی، مصرف مخلوطی از آبلیموی تازه با عسل در یک لیوان آب گرم بسیار مفید است. مصرف آب لیمو باعث کاهش تب در افراد بیمار می‌شود. به عنوان مثال اگر چند قطره از اسانس لیمو یا مقداری آب لیمو را به آب سرد اضافه کنید، سپس با استفاده از یک دستمال آن را روی پیشانی تب دار قرار دهید، این کار باعث کاهش تب و تقویت نیروی بدن خواهد شد.

لیمو باعث تسکین سردردهای معمولی و سردردهای میگرنی می‌شود. برای این منظور می‌توان ‌۵ قطره اسانس لیمو را در ٢۵ میلی لیتر از یک روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط کرد و آن را با استفاده از یک دستمال کتانی بر روی ناحیه مبتلا به درد ماساژ داد. آب لیمو ترش و اسانس آن برای بدن، ذهن و روح بسیار مفید است.

بهداشت نیوز و عصر ایران

تاریخ بروزرسانی : 2019-02-28 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :