فواید مصرف عسل قبل از خواب!

فواید مصرف عسل قبل از خواب! تغذیه

در طب سنتی مصرف عسل بسیار توصیه شده است و گفته می شود که همه امراض را درمان می کند

عسل ماده غذایی پرخاصیت و سرشار از انرژی است که فواید بیشماری دارد. مصرف عسل تقریبا برای هر بیماری و مشکلی مفید است مگر در موارد خاص و نادر. امروز می خواهیم درباره فواید مصرف عسل قبل از خوابیدن صحبت کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

فواید مصرف عسل پیش از خواب

عسل طبیعی فواید شگفت انگیزی دارد و معمولا خوردن آن قبل از خواب پیشنهاد می شود. عسل باعث می شود کبد گلیکوژن لازم را برای شب تولید کند. وقتی قبل از خواب عسل می خورید مغز در حالت جستجو برای سوخت قرار می گیرد.

فواید مصرف عسل قبل خواب

عسل به داروی طلایی طبیعت معروف است. به اعتقاد بعضی ها نباید از ساعت ۷ عصر به بعد عسل بخوریم اما برخی از پزشکان اروپایی برای داشتن خواب بهتر و آرام تر یک لیوان شیر گرم با یک قاشق عسل را توصیه می کنند.

علاوه بر آن ها مکزیکی ها نیز نوشیدن چای بابونه با یک قاشق چای خوری عسل قبل از خواب تجویز می کنند و به اعتقاد چینی ها نیز هر شب قبل از خواب باید یک قاشق عسل خورده شود. و اما دلایلی که خوردن عسل قبل از خواب پیشنهاد می شود به شرح زیر است:

فواید مصرف عسل قبل از خواب

شب ها بهتر می خوابید

عسل طبیعی فواید شگفت انگیزی دارد و معمولا خوردن آن قبل از خواب پیشنهاد می شود. عسل باعث می شود کبد گلیکوژن لازم را برای شب تولید کند. وقتی قبل از خواب عسل می خورید مغز در حالت جستجو برای سوخت قرار می گیرد. عسل نیز با افزایش سطح انسولین و آزاد کردن تریپتوفان به مغز کمک می کند.تریپتوفان تبدیل به سروتونین می شود و بعدها به شکل ملاتونین در می آید.همه ما ملاتونین را به عنوان هورمون سلامت می شناسیم زیرا سیستم ایمنی را تقویت می کند و بافت سلول ها را در طول استراحت دوباره می سازد. ملاتونین هم هنگام خواب به بدن کمک می کند و هم بعد از بیدار شدن باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.

فواید مصرف عسل برای بدن

وزن کم می کنید

ورزشکارانی که غذاهای سرشار از فراکتوز (مثل عسل) نسبت به دیگران ۱۰ برابر بیشتر چربی می سوزانند و سطح استقامت خود را افزایش می دهند. عسل به عنوان سوخت برای بدن عمل می کند و کبد را قادر می سازد تا گلوکز بیشتری تولید کند. وقتی گلوکز تولید می شود به مغز هشدار می دهد که سطح قند بالاست و آن را مجبور می کند که هورمون های سوخت چربی را آزاد کند. برای این که متوجه تغییرات بیشتری در سیستم کاهش وزن تان شوید رژیم عسل را دنبال کنید و در تمام روز عسل را جایگزین شکر کنید. به علاوه قبل از خواب یک لیوان آب گرم با سه قاشق پر عسل بخورید.

احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت

فواید عسل فقط به داشتن خواب خوب و کاهش وزن محدود نمی شود بلکه برای گلودرد
نیز می توان از آن به عنوان داروی سرفه استفاده کرد. ۲ قاشق عسل بدترین گلودردها
را هم درمان می کند اما برای کودکان زیر یکسال پیشنهاد نمی شود.

از فواید دیگر عسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از جرم گرفتن دندان جلوگیری می کند

به درمان آلرژی کمک می کند

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

به کودکانی که دچار رفلکس اسید معده هستند کمک می کند

درست است که عسل خوشمزه است اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. فقط به یک قاشق اکتفا کنید چون شکر آن بالاست. پس زیاده روی باعث می شود عسل دیگر مفید نبوده بلکه مضر باشد. مصرف عسل به دیابتی ها توصیه نمی شود. کسانی که مبتلا به بیماری دیابت هستند برای مصرف عسل ابتدا باید با پزشک مشورت کنند.

همچنین بخوانید :  ۵ خوراکی طبیعی که فواید شگفت انگیزی دارند!

بد نیست چند روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی را بشناسید

عسل به عنوان یکی از ارزشمندترین مواد غذایی به دلیل دارا بودن مواد مغذی ارزشمند از قبیل قند‌های طبیعی، مواد آلی، معدنی، ویتامین‌ها و به ویژه به خاطر توانایی در تامین بخشی از انرژی روزانه اهمیت ویژه‌ای دارد. بنابراین با توجه به دلایل گفته شده ممکن است مورد سوءاستفاده سودجویان قرار گیرد. در ادامه با بهترین روش‌های تشخیص عسل طبیعی آشنا می‌شوید.

فواید مصرف عسل برای بدن

۱. عسل در آب سرد حالت خود را حفظ می‌کند

برای تشخیص عسل طبیعی، عسل را در یک لیوان آب سرد بریزید، مشاهده خواهید کرد که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود، اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود. عسل را به صورت عمودی در یک لیوان آب سرد بریزید، اگر قطره‌های عسل حل نشدند و ته لیوان ته‌نشین شدند، عسل اصل است، ولی اگر عسل هنگام ریختن در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.

۲. عسل طبیعی شل است

روش دیگر تشخیص عسل طبیعی که زنبور تولیدکننده آن شکر نخورده باشد، شل بودن آن است؛ این شل بودن به این دلیل است که قند‌های اصلی عسل طبیعی، گلوکز و فروکتوز (قند‌های کوچک مولکول) است و زمانی که ظرف عسل طبیعی را کج می‌کنیم این قند‌ها به راحتی روی هم حرکت می‌کنند. در صورتی که اگر به زنبور عسل شکر بدهند، قند شکر که ساکاروز و ایساکارید (قند پیچیده‌تر) است به دلیل نوع مولکول‌ها به هم گیر می‌کنند و به همین دلیل عسل یک مقدار سفت‌تر از حالت عادی می‌شود.

روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

۳. باید رنگ عسل‌های طبیعی را بشناسیم

رنگ عسل بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد متفاوت است. دامنه
طیف رنگ‌های عسل از سفید به انواع زرد، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است.

عسل اقاقیا: رنگ متمایل به سفید

عسل بهار نارنج: زرد طلایی

عسل جنگل‌های مازندران: زرد مایل به سبز

عسل آویشن: عقیقی قرمز

عسل کاج جنگل‌های اروپا: متمایل به قهوه‌ای

همه این‌ها عسل خوب و طبیعی هستند، اما به خاطر گلی که زنبور عسل از آن تغذیه کرده اند
رنگشان متفاوت است. پس در نتیجه یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی تشخیص رنگ عسل‌ها است.

۴. عسل طبیعی شکرک می‌زند

عسل طبیعی و خالص، باید شکرک بزند. آنزیم‌ها و قند موجود در عسل باعث شکرک زدن آن می‌شود. اجسام خارجی از قبیل: ذرات موم، گرده گل یا حتی گرد و غبار می‌توانند به‌عنوان هسته تبلور باشند. تفاوت شکرک عسل با شکرک زدن که در مربا ایجاد می‌شود این است که بلور‌های عسل رس زده خیلی ریزتر از بلور‌های مربای شکرک زده است. البته هر شکرکی رس نیست و هر رسی هم نشانه طبیعی بودن نیست.

۵. عسل طبیعی مزه شکر نمی‌دهد و سریعا در دهان آب می‌شود

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه‌ای است که فقط در عسل وجود دارد
و عسل‌های مصنوعی فاقد این نوع مزه هستند. برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی،
باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می‌دهد تا مزه خالص عسل.

ویژگی‌های بارز عسل طبیعی

ساکاروز زیر ۵ درصد

رطوبت زیر ۶/۱۸ درصد

PH بین ۳.۴۲ الی ۶.۱۰

رس گرفتن و شکرک زدن

چسبندگی هنگام ریختن در آب سرد

قیمت مناسب و نه ارزان

باشگاه خبرنگاران و بهداشت نیوز

تاریخ بروزرسانی : 2019-01-06 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi