غذاهایی که بیماران مبتلا به ام اس باید از آنها پرهیز کنند!

غذاهایی که بیماران مبتلا به ام اس باید از آنها پرهیز کنند! تغذیه

برخی از غذاها هستند که برای بیماران مبتلا به ام اس که یک بیماری خود ایمنی می باشد مضر می باشد و باید از مصرف این غذاها برای بهبود وضعیت خود خودداری کنند .

بیمارن مبتلا به ام اس باید برای بهبود و حفظ سلامت خود باید بدانند چه غذاهایی را بخورند و چه غذاهایی را نخورند و از آنها پرهیز کنند . در ادامه برای حفظ سلامت این دسته از بیماران با معرفی غذاهای بیماران مبتلا به ام اس با شما همراه هستیم .

غذاهای بیماران مبتلا به ام اس

همان‌طور که رژیم غذایی سالم می‌تواند به بیماران ام اس کمک کند تا وضعیت سلامت خود را بهتر کنند،
رژیم غذایی نادرست نیز می‌تواند فعالیت بیماری‌شان را بیشتر کند.

چربی‌های اشباع
چربی‌های اشباع که عموماً از منابع حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنیات پُرچرب هستند و همچنین در غذاهای حاوی روغن پالم و روغن نارگیل نیز وجود دارند، کلسترول بد را بالا می‌برند. کلسترول بالا می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود که ریسک حملهٔ قلبی و سکتهٔ مغزی را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده بیماران ام اس، به‌ویژه زنان، بیشتر از سایرین در معرض حملهٔ قلبی، سکتهٔ مغزی، نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی هستند.

چربی‌های ترانس

هر چه سدیم موجود در رژیم غذایی بیماران ام اس بیشتر باشد، احتمال عود بیماری بیشتر خواهد بود. مصرف نمک زیاد می‌تواند فشار خون را بالا برده و عاملی برای بیماری قلبی نیز بشود
کلوچه‌های بازاری، بیسکوئیت‌ها، انواع پای و هر نوع محصول غذایی بسته بندی شده که حاوی چربی‌های ترانس است برای بیماران ام اس مناسب نیست. افراد مبتلا به ام اس باید نسبت به عبارت «چربی‌های ترانس» روی برچسب محصولات حساس باشند.

زیرا چربی‌های ترانس باعث افزایش التهاب در درون رگ‌های خونی شده و
از این رو می‌توانند منجر به مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند.

شیر گاو
شیر گاو علاوه بر چربی‌های اشباع دارای پروتئینهای خاصی است که می‌تواند برای بیماران ام اس مضر باشد.

البته محققان عقیده دارند ممکن است این ارتباط منفی چندان قوی نباشد که لازم شود بیماران ام اس مصرف شیر گاو را به طور کلی قطع کرده و از سایر مواد مغذی موجود در آن چشم پوشی کنند.

بنابراین می‌توانید امتحان کنید و ببینید آیا حذف شیر گاو از رژیم غذایی کمکی به شما می‌کند یا نه،
اما نباید از سایر منابع کلسیم، پروتئین و ویتامین D غافل شوید.

آشنایی با غذاهای بیماران مبتلا به ام اس

معرفی غذاهای بیماران مبتلا به ام اس

قند
مصرف قند زیاد مخصوصاً به صورت شیرینی می‌تواند موجب اضافه وزن شود و این ایده‌آل بیماران ام اس نیست
زیرا تحرک و انجام فعالیت‌های بدنی روزانه را مشکل می‌کند.
وزن اضافی موجب احساس خستگی می‌شود که در بیماران ام اس شایع است.

نمک
هر چه سدیم موجود در رژیم غذایی بیماران ام اس بیشتر باشد،
احتمال عود بیماری بیشتر خواهد بود. مصرف نمک زیاد می‌تواند فشار خون را بالا برده و عاملی برای بیماری قلبی نیز بشود.

غلات تصفیه شده
برنج سفید، نان سفید و غلات صبحانه باید از رژیم غذایی بیماران ام اس حذف شود چون این کربوهیدرات‌های فرآوری شده که قند خون را فوراً بالا می‌برند، به قلب نیز آسیب می‌زنند مخصوصاً در خانم‌ها. مطالعات نشان داده زنانی که بیشتر کربوهیدرات‌های تصفیه شده مصرف می‌کنند بیشتر در معرض بیماری‌های عروق کرونری هستند. افرادی که با بیماری‌ام اس مبارزه می‌کنند، مطمئناً مایل نیستند با بیماری‌های دیگری مانند بیماری قلبی و دیابت نیز دست و پنجه نرم کنند.

گلوتن
آمار و پژوهش‌ها نشان می‌دهد احتمال بیماری سلیاک که یک بیماری خود ایمنی و ناشی از عدم تحمل گلوتن است در بیماران مبتلا به ام اس نسبت به سایرین بیشتر است. گلوتن، پروتئینی است که در گندم و جو و چاودار وجود دارد.

افرادی که بیماری سلیاک دارند باید به طور کلی از مصرف گلوتن اجتناب کنند
تا روده‌هایشان آسیب نبیند اما خیلی از آن‌هایی که سلیاک ندارند نیز با حذف گلوتن،
احساس سلامت عمومی بهتری دارند.

درباره بیماری ام اس بیشتر بدانید

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان‌کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) می‌شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند،
که به این اختلال بیماری خودایمنی می‌گویند.

بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که در آن‌ها سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌شان حفاظت از بدن و نابودکردن آسیب رسان‌های خارجی همچون باکتری هاست، اشتباها شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌نمایند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند، کرده و باعث فلج شدن و از کارافتادگی آنها می‌شود.
سایر بیماری‌هایی خودایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید می‌شود.

بیماری ام اس

پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند. این اعصاب پوشیده از لایه‌ای محافظ بنام myelin (نوعی چربی) که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌نماید(کاری که لایه محافظ سیم‌های الکتریکی انجام می‌دهد). در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این جربی ها کرده و با این کار باعث می‌شود،
انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بربدن را از دست دهد.
در این شرایط بدن دچار کاملا فلج و ناتوان می‌شود.

هرچند که شفایی برای بیماری ام اس وجودندارد، اما با درمان و مراقبت می‌توان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌تر از مردان است.
همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن ۵۰ سالگی می‌باشد.

تبیان -راستینه

تاریخ بروزرسانی : 2018-04-17 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi