هواوی

زنی که پس از یک سردرد شدید لهجه اش تغییر کرد!

زنی که پس از یک سردرد شدید لهجه اش تغییر کرد! اختصاصی سایت نیک صالحی

یک زن آریزونیایی که پس از بیدار شدن از یک سردرد بسیار شدید و بی حس شدن یک سمت از بدنش دچار لهجه بیگانه شد.

سندرم لهجه خارجی

سندرم لهجه خارجی ، میشل مایرز خانم ۴۵ ساله ای اهل آریزونا از نوعی وضعیت بسیار نادر به نام سندرم لهجه خارجی رنج می برد که موجب می شود به لهجه های مختلف خارجی از جمله بریتانیایی، استرالیایی،ایرلندی  صحبت کند و این درحالی است که هرگز به خارج از ایالت متحده امریکا سفر نکرده است. به گزارش نیک صالحی در سال ۲۰۱۵ وی پس از یک سردرد بسیار شدید به رختخواب رفت و پس از بیدار شدن قادر به صحبت نبود و یک طرف بدنش کاملا بی حس شده بود. او را به نزدیک ترین بیمارستان رساندند و پزشکان اظهار داشتند که او دچار زبان پریشی شده و قادر به تکلم نیست که ناشی از سکته و یا آسیب مغزی است. ولی پس از این تشخیص، ناگهان این زن دوباره شروع به صحبت کرد.

زن اهل آریزونا با لهجه بریتانیایی

او در این مورد می گوید:”من آمدم که بگویم :”اسم من میشله” ولی به شکل دیگری ادا کردم، به گونه ای که کسی نتوانست متوجه شود و من با خودم گفتم: “آیا بلایی سر مغزم آمده؟!”” در نهایت جملات او کم کم معنا دار شد ولی چیزی عجیب در مورد لهجه او وجود داشت. با وجود آنکه وی در اوکلاهاما به دنیا آمده و بزرگ شده ولی لهجه او شبیه شخصی از بریتانیا به نظر می رسید. لهجه بسیار غلیظ انگلیسی بریتانیایی او همه پزشکان را در بهت فرو برد. بنابراین آنها یک روان پزشک را فراخواندند تا از او چندین آزمون بگیرد. در نهایت وضعیت او را سندرم لهجه های خارجی تشخیص دادند که شرایط بسیار نادری است و از سال ۱۹۰۷ تاکنون تنها ۶۰ مورد گزارش شده است.

تغییر لهجه زنی پس از سردرد بسیار شدید

زن امریکایی با لهجه بریتانیایی

لهجه میشل از ماه مه ۲۰۱۵ تغییر یافت و باوجود آنکه او تاکنون با انواع روان پزشک و متخصصان مغز و اعصاب ویزیت داشته، هنوز لهجه بیگانه وی از بین نرفته است. او می گوید کنار آمدن با این شرایط به خصوص در روزهای اول بسیار سخت بوده چرا که مردم با آن به عنوان یک شوخی برخورد می کنند و حتی گاهی به او می گویند صدای تو شبیه خوانندگان (Spice Girl) (گروه موسیقی دخترانه بریتانیایی) است. اکنون او یاد گرفته با شرایط عجیب او خود زندگی کند و پس از آنکه متوجه شد ممکن است برای همیشه مانند یک زن بریتانیایی صحبت کند، تصمیم گرفت در مورد این شرایط عجیب و نادر، مردم را آگاه کند. او می گوید:”من حاضرم هرچه را دارم بدهم ولی دوباره نرمال باشم. بیماری های نادر بسیار سخت است چرا که احساس تنهایی و انزوا خواهید کرد. من می خواهم به افرادی شبیه خودم کمک کنم تا آنها پنهانی زندگی نکنند. می دانم که این وضعیت دیوانگی به نظر می رسد. ولی می توانید آن را در اینترنت جستجو کنید. من مطمئنا تنها شخص با این سندرم نیستم.”

این زن هرگز به کشورهایی که لهجه آنها را پیدا کرده سفر نکرده است

سندرم لهجه خارجی

جالب است اگرچه لهجه خانم مایر از سال ۲۰۱۵ ثابت مانده و طولانی ترین لهجه ماندگار او محسوب می شود ولی در سال ۲۰۱۱ پس از مواجه شدن با یک سردرد بسیار شدید سه روزه، او با لهجه ایرلندی از خواب بیدار شد. در وهله اول خانواده و دوستان او تصور کردند وی قصد شوخی و بازی دارد ولی به سرعت متوجه وحشت او شدند. خوشبختانه لهجه غریب او پس از گذشته نه روز از بین رفت. سپس در سال ۲۰۱۴ دوباره این اتفاق افتاد، میشل روی تراس منزلش نشسته و مشغول تماشای کودکانش بود و ناگهان درد زیادی در سرش احساس کرد. او چند لحظه چشمانش را بست و وقتی دوباره باز کرد، درد تمام سمت چپ بدن او را فرا گرفته بود. دست چپ او بی حس شد و قادر به تکلم نبود و پس از شروع به تکلم، لهجه او تبدیل به استرالیایی شد که البته پس از گذشت دو روز از بین رفت. ولی در سال بعد همین شرایط با لهجه بریتانیایی رخ داد و از آن زمان تاکنون این لهجه باقی مانده و تغییر نکرده است. تهیه و ترجمه: گروه خبر نیک صالحی بخش اختصاصی نیک صالحی

تاریخ بروزرسانی : 2018-02-15 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :