پایانی بر دعوای زن و شوهری

پایانی بر دعوای زن و شوهری زناشویی

اگر روحیه بخشش و گذشت در همسران وجود داشته باشد دعواها به جاهای باریک کشیده نخواهد شد

همه ما شنیده ایم که از قدیم گفتند زن و شوهر دعوا کنند ابلهان باور کنند. دعوای زن و شوهری در حد معمول تقریبا یک امر عادی محسوب می شود البته اگر دو طرف عاقل باشند و نخواهند با لج و لجبازی همدیگر را ادب کنند. گاهی هم دیده شده همین دعواهای ساده زن و شوهری موجب طلاق خواهد شد.

دعوای زن و شوهری

دعوای زن و شوهری در هر زندگی‌ای اتفاق می‌افتد.

حتی در زندگی زوج‌هایی که خوشبختند و عقدشان در آسمان‌ها بسته شده.
پیشگیری از این نمک پاشی‌های گاه و بیگاه شاید غیرممکن باشد اما می‌توانید کمی با ملاحظه و مدارا دعواهایتان را
به سمت صلح و مفاهمه هدایت کنید.

دعوای زن و شوهری

پایان دعوای زن و شوهری

مهم‌ترین کار در این موارد این است که سعی کنید دعوای زن و شوهری را از داد و بیداد به سمت گفت‌وگو بکشانید
و به جای خرده‌گیری از رفتارهای یکدیگر، احساساتی که از رفتار همسرتان پیدا کرده‌اید، با او در میان بگذارید.
البته در همین زمان سعی کنید فقط حق را به خودتان ندهید و احساسات همسرتان را هم درک کنید.

دنیا را گاهی از چشم دیگران دیدن رمز مصالحه و تفاهم است.
با همسرتان عهد کنید که هیچ وقت به هم ناسزا نگویید و این عهد را تحت هیچ شرایطی زیر پا
نگذارید.

جرو بحث و دعوای زن و شوهری

در دعوای زن و شوهری شدید، همیشه یکی از زوجین فکر می‌کند با تخریب شخصیت او، می‌تواند به طرف مقابل‌اش غلبه
کند، بنابراین اختلافات آن‌ها تا حدی ادامه پیدا می‌کند تا مثل میدان جنگ، یکی پیروز و دیگری مغلوب شود.اما در
دعواهای زن و شوهری، «شنونده» بودن اصلی است که نباید فراموش کنید.

اگر به جای داد زدن سعی کنید کمی گوش دهید، هم خودتان آرام‌تر می‌شوید و هم فرصت پیدا می‌کنید حرف‌های
همسرتان را بشنوید.

اما این شنونده بودن به معنای خوردن حرف‌ها و سکوت کردن نیست.
حرفتان را بزنید اما بعد از آن که حرف‌های طرف مقابل را شنیدید.

در نهایت اگر احساس کردید که بحث بین‌تان بالا گرفته و به دعوا تبدیل شده‌است، سعی کنید از محیط خارج
شوید یا در محیطی خلوت و مخصوصاً به‌دور از چشمان فرزندان‌تان با هم صحبت کنید.

بد نیست رفتارهای اشتباه زن و شوهرها بعد از دعوا را بدانید

اگر چند دقیقه پس از بحث دوباره بخواهید در مورد آن با هم حرف بزنید ایرادی ندارد. اما اگر چند روز پس از آن دوباره این مساله باز شود و بخواهید صحبت کنید، چندان جالب نیست. اگر در دعوایی خود را مقصر می دانید، نزد همسرتان بروید و از او عذرخواهی کنید. اگر حرفی زده اید که او را ناراحت کرده است، آن را تصحیح کنید.

اینکه زن و شوهر با یکدیگر بحث و دعوا کنند بسیار عادی است. آنها دو انسان مجزا با طرز فکرهای متفاوت هستند. کاملا طبیعی است که در مواردی با هم اختلاف نظر داشته باشند و حتی به واسطه این اختلاف نظر با یکدیگر بحثشان نیز بشود. اما برخی از اشتباهات مخرب پس از این دعواها روی می دهند. زن و شوهرها پس از بحث با هم کارهای اشتباهی را انجام می دهند که به تثبیت و طولانی تر شدن ناراحتی بسیار کمک می کند. ما در این مطلب ۱۰ مورد از این اشتباهات را یادآور شده ایم که توصیه اکید داریم آنها را ترک کنید و دیگر تکرار نکنید.

رفتارهای اشتباه زن و شوهرها

دعوای زن و شوهری

مشکلات دعوای زن و شوهری

با هم سرد رفتار نکنید

پس از بحث و دعوا اصولا دو طرف حوصله حرف زدن با هم را ندارند. اما اگر پس از گذشت زمان، هنگامی که هر دو آرام تر بودید و همسرتان نزد شما آمد و به هر بهانه ای می خواست با شما حرف بزند، از پاسخ دادن به او امتناع نکنید. بدترین کار ممکن در این شرایط این است که سکوت اختیار کنید و به اصطلاح قیافه بگیرید. کارشناسان روابط زناشویی می گویند: با پاسخ ندادن به طرف مقابل، این حس را به او می دهید که در حال تنبیه کردن او هستید و این باعث می شود تا او نتواند حرف هایش را راحت تر با شما در میان بگذارد.

تکرار این مسایل، فاصله بزرگی میان زن و شوهر ایجاد می کند که شاید خسارت های جبران ناپذیری نیز در پی داشته باشد. به جای این کار بچه گانه به همسر خود بگویید: «من هنوز ناراحت هستم و نتواسته ام همانند تو به این زودی همه چیز را فراموش کنم. به من چند ساعتی فرصت بده تا بتوانم آرام شوم. سپس در مورد آن با هم حرف خواهیم زد.»

جمله های او را به خاطر نسپارید

حتما شنیده اید که می گویند: «در دعوا حلوا خیرات نمی کنند!» دقیقا هم همین طور است. جملات یا واژه هایی که هنگام دعوا از دهان همسر خود می شنوید را نادیده بگیرید. به آنها اهمیت ندهید و بگذارید همان جا وسط دعوا خاک شوند. بار سنگین آنها را به دوش نکشید. بدون شک هنگام دعوا دو طرف قربان صدقه هم نمی روند و واژه های ناامیدکننده به کار می برند. اما هوشمندانه ترین کار این است هر زمان حرف های ناراحت کننده او به ذهنتان رسید، یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید فکر خود را با مسایل مثبت پر کنید. دوره این جملات چیزی جز درد و ناراحتی در پی ندارد.

بحث و دعوا بین زن و شوهرها

هنگامی که او ناراحت است به او نگویید: «ببخشید»

وقتی در اوج بحث و دعوا هستید گفتن خشک و خالی «ببخشید» دردی را دوا نمی کند. باید سعی کنید پس از اینکه اوضاع بهتر شد، نزد او بروید و عذرخواهی کنید و سوتفاهم پیش آمده را برایش توضیح دهید. یا بگویید چه شد که آن کار را انجام داده اید یا آن حرف را گفته اید. عذرخواهی کردن بدون پشیمانی واقعی و بدون توضیح چندان قابل قبول نیست. باید سعی کنید اشتباه خود را تکرار نکنید و این اطمینان را نیز به طرف مقابل بدهید.

برای دعوای خود دنبال بهانه نباشید

هزاران مساله ناراحت کننده در زندگی وجود دارند که می توانید به واسطه آنها دعوا راه بیندازید. به طور مثال، یک روز کاری سخت، سردرد، بی خوابی، کم خوابی و … . اما محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا ثابت کرده اند زوج هایی که کم می خوابند و استراحت کامل ندارند، بیشتر در معرض مشاجره های دایمی قرار دارند. اینکه تقصیرها را گردن طرف مقابل بیندازیم کار درستی نیست. اگر شما ناراحت، عصبانی یا دلخور هستید یا خبرهای ناراحت کننده شنیده اید، باید این مساله را با همسرتان در میان بگذارید. این مساله به آرام ماندن جو، کمک شایانی می کند. کم خوابی موجب حساسیت بیشتر اعصاب می شود.

بحث را دوباره باز نکنید

اگر چند دقیقه پس از بحث دوباره بخواهید در مورد آن با هم حرف بزنید ایرادی ندارد. اما اگر چند روز پس از آن دوباره این مساله باز شود و بخواهید صحبت کنید، چندان جالب نیست. اگر در دعوایی خود را مقصر می دانید، نزد همسرتان بروید و از او عذرخواهی کنید. اگر حرفی زده اید که او را ناراحت کرده است، آن را تصحیح کنید.

اطلاعات و عصر ایران

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2018-07-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :