ضرورت مصرف ید در دوران بارداری و عوارض کمبود ید!

ضرورت مصرف ید در دوران بارداری و عوارض کمبود ید! زناشویی

در سه ماهه اول بارداری، جنین به هورمون‌های مادر بسیار وابسته است و بعد از این مدت جنین برای رشد خود غده تیروئید تولید می‌کند که برای تولید میزان زیادی ید نیاز دارد و باید آن را از طریق مادر دریافت کند.

دکتر حسین دلشاد ، رئیس مرکز تحقیقات ریز‌مغذی‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مصرف مکمل‌های ید توسط زنان باردار و شیرده از ضرورت‌های اساسی این گروه است، تاکید کرد: مصرف نمک یددار نمی‌تواند به مقدار لازم تامین کننده کمبود ید جامعه باشد و به همین دلیل تهیه و توزیع کپسول‌هایی به صورت مکمل ید برای زنان باردار و شیرده امری الزامی است. در ادامه با ضرورت مصرف ید در بارداری بیشتر آشنا خواهید شد .

فواید مصرف ید در بارداری

ید به عنوان یک ریزمغذی ، نقش عمده‌ای در تولید هورمون تیروئید دارد
طبق مطالعات انجام شده بر اساس وضعیت دریافت ید توسط گروه آسیب پذیر جامعه یعنی زنان باردار و مادران شیرده کشور، میزان متوسط ید در این جامعه کمتر از ۱۰۰ میکروگرم در لیتر و گویای کمبود ید است.

اغلب مسئولان برای اصلاح ید در جامعه، مصرف همگانی نمک یددار را توصیه می‌کنند،
اما مطالعات مختلف در دنیا و ایران نشان می‌دهد که مصرف همگانی نمک یددار نمی‌تواند ید مورد نیاز زنان باردار و مادران شیرده را تامین کند.

مصرف ید در بارداری

خاصیت مصرف ید در بارداری

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی و انجمن تیروئید آمریکا،
کلیه زنان باردار و مادران شیرده از چند ماه قبل از اقدام به بارداری نیازمند مصرف مکمل‌های ید هستند.

هورمون‌های تیروئید که وابسته به ید کافی در بدن است، نقش حیاتی در رشد و تکامل مغز و سیستم اعصاب جنین ایفا می‌کند، علاوه بر مصرف نمک یددار که برای مادران باردار و شیرده پیش و حین بارداری الزامی است، تجویز روزانه یک عدد مولتی ویتامین که حاوی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میکروگرم ید باشد نیز ضروری است.

خوشبختانه با مشخص شدن نتایج مطالعات مبنی بر نیازمندی جامعه مادران باردار و شیرده به ید،
دفتر بهبود تغذیه جامعه و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، اقدام به تهیه و توزیع کپسول‌هایی به صورت مکمل ید برای تمام زنان باردار و شیرده کشور کرده است.

درباره عوارض کمبود ید در زنان باردار بیشتر بدانید

در سه ماهه اول بارداری، جنین به هورمون‌های مادر بسیار وابسته است و بعد از این مدت جنین برای رشد خود غده تیروئید تولید می‌کند که برای تولید میزان زیادی ید نیاز دارد و باید آن را از طریق مادر دریافت کند. کمبود ید در دوران بارداری بسیار خطرناک است، به دلیل کمبود ید در دوران بارداری، ساخت هورمون تیرویید برای رشد و تکامل جنین کم می‌شود و این امر می‌تواند باعث کم کاری مادرزادی تیروئید، اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی جنین شود. همچنین به دنیا آمدن کودکان عقب افتاده ذهنی از عوارض کمبود ید است. لوچی چشم، کری و لالی از دیگر عوارض کمبود یُد است.

مصرف ید در بارداری

عوارض کمبود مصرف ید در بارداری

زایمان زودرس از دیگر عوارض کمبود ید است که در کم کاری و پرکاری تیروئید در دوران بارداری ایجاد می‌شود
پرکاری تیروئید باعث نارسایی قلبی، مرگ داخل رحمی جنین و مسمومیت مادر در دوران بارداری می‌شود.
همچنین کم کاری تیروئید باعث تغییر در تکامل عصبی جنین و ایجاد فشار خون در مادر می‌شود.

تجویز داروهای ضد تیروئید

تجویز داروهای ضد تیروئید راهکاری مناسب برای درمان پرکاری تیروئید است از آنجایی که تیروئید با استفاده از ید به ساختن هورمون تیروئید می‌پردازد، ید یک ماده معدنی مهم برای مادر در دوران بارداری است، بنابراین در دوران بارداری باید به اندازه کافی در رژیم غذایی ید دریافت شود. اگر زنان به میزان قبل از دوران بارداری ید مصرف کنند دچار کمبود ید خواهند شد،به همین دلیل نیاز است تا در این دوران تحت نظر پزشک از مکمل‌های ید استفاده کنند تا نیاز آنها به ید برطرف شود.

توصیه می شود که زنان از سه ماه قبل از اقدام به بارداری و نیز در سه ماهه اول بارداری ترکیبات اسید فولیک و ید را مصرف کنند. در حال حاضر این ترکیبات در ایران نیز تولید می‌شود. نیاز زنان باردار در سه ماهه اول بارداری به ید افزایش می‌یابد، در حال حاضر قرص‌های ویتامینی که برای استفاده زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم تجویز می‌شود دارای مقداری ید است که این افراد می‌توانند از این قرص‌ها استفاده کنند.

تشخیص کمبود ید

پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری با علایم، معاینه فیزیکی و آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.
همچنین برای اندازه‌گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)،
هورمون‌های تیروئید T4 و برای پرکاری تیروئید نیز اندازه‌گیری T3 انجام می‌شود.
کودکان، افراد در سن بلوغ، زنان باردار ، شیرده، ساکنان مناطق کوهستانی از افراد در معرض خطرهستند.
ایسنا – نبض ما

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :