مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری و رفع مشکلات دوران حاملگی!

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری و رفع مشکلات دوران حاملگی! زناشویی

حالت تهوع بخصوص به هنگام صبح ، یکی از اولین نشانه های حاملگی واز عوارض شایع این دوران است که اغلب در اواخر ماه سوم خود به خود بهبود می یابد.

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری نقش بسزایی در سلامت مادر در طول دوران حاملگی دارند. زنان می‌توانند از کمک‌های یک پزشک خانواده، متخصص زنان، ماما و یا مراقبت‌های گروهی دوران بارداری برای اطمینان از سلامت خود و فرزندشان استفاده کنند.

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

مراقبت‌ های دوران بارداری

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

مراقبت‌های دوران بارداری: ملاقات اول

به محض این که از حاملگی خود مطمئن شدید، به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. برای گرفتن وقت ملاقات، زمان بگذارید. مسائل زیادی وجود دارند که باید درباره آنها صحبت کنید. می‌توانید از شریک زندگیتان بخواهید که به همراه شما در جلسات مشاوره شرکت کند.

سوابق پزشکی

در جلسات مراقبت‌های بهداشتی پرسش‌های زیادی مطرح می‌شوند؛ پرسش‌ها عمدتا درباره مسائل زیر هستند:
• چرخه قاعدگی و سابقه امراض زنانه
• سابقه حاملگی
• سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی
• استفاده از داروهای تجویز شده، بدون نسخه و مکمل‌ها
• سبک زندگی؛ کشیدن سیگار، نوشیدن الکل و کافئین
مسائل حساس، از جمله خشونت خانگی، سقط جنین و استفاده از مواد مخدر در گذشته از جمله مسائلی هستند که باید درباره آنها صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن این اطلاعات به تامین سلامت شما و فرزندتان کمک خواهد کرد. اگر دوست ندارید دیگران از سوابق پزشکی شما با خبر شوند، می‌توانید آنها را به صورت خصوصی به اطلاع مشاور برسانید.

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

مراقبت‌ های بارداری

موعد مقرر برای زایمان

تعداد اندکی از زنان در موعد مقرر زایمان می‌کنند. با این حال، تعیین وقت زایمان و یا برآورد یک زمان احتمالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پزشک با تعیین تاریخ دقیق زایمان خواهد توانست که بر رشد کودک و پیشرفت پروسه بارداری در این بازه زمانی نظارت کامل داشته باشد. در این راستا، آزمایش‌های مشخصی انجام می‌گیرند.

درباره مشکلات و مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری بیشتر بدانید

تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن :

حالت تهوع بخصوص به هنگام صبح ، یکی از اولین نشانه های حاملگی واز عوارض شایع این دوران است که اغلب در اواخر ماه سوم خود به خود بهبود می یابد. برای مقابله با این ناراحتی خوردن یک تکه نان برشته یا بیسکویت قبل از برخاستن از رختخواب ، مصرف غذا به مقدار کم ولی در دفعات زیاد در طول روز ، خودداری از خوردن غذاهای نفاخ ، چرب وپر ادویه توصیه می شود در صورت داشتن استفراغهای شدید ومکرر به پزشک ارجاع شود .

تکرر ادرار :

در ابتدای بارداری معمولا به علت بزرگ شدن رحم وفشار آن بر روی مثانه دفعات ادرار کردن بیشتر می شود . در اواخر بارداری نیز با پایین آمدن سر جنین به داخل لگن وفشار ناشی از آ ن دوباره تکرر ادرار دیده می شود .توصیه می شود خانم باردار از مصرف مایعات قبل از خواب خودداری کند ، ضمنا هرگز ادرار خود را نگه ندارد زیرا این کار باعث مشکلات ادراری می شود . در صورتی که تکرر ادرار همراه با سوزش ودرد زیر شکم باشد نشانه عفونت ادراری است وباید به پزشک مراجعه کرد .

خستگی وخواب آلودگی :

در اوایل حاملگی بیشتر زنان احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند . معمولا این حالت بعد از ماه چهارم بر طرف می شود . استراحت بیشتر و تغذیه صحیح در این مواقع لازم است .

مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

یبوست :

بسیاری از خانمها که در حالت عادی اجابت مزاج طبیعی دارند ممکن است به علت تغییرات هورمونی وکند شدن حرکات روده وکاهش فعالیت جسمی در حاملگی دچار یبوست شوند . مصرف زیاد مایعات در طول روز ( حدود ۶ لیوان در روز ) استفاده از میوه وسبزیجات تازه ، مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد مثل نان سبوس دار وعادت به اجابت مزاج در ساعات معینی از روز در جلوگیری از این حالت موثر است .مصرف ملین توصیه نمی شود .

مشکلات و مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

تنگی نفس :

به علت بزرگ شدن رحم وافزایش فشار آن به قسمت پایین ریه ها ونیز اثرات هورمونهای مربوط به بارداری ، ممکن است مختصری احساس تنگی نفس و تند شدن تنفس ایجاد شود . گذاشتن چند بالش زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته و اجتناب از پر خوری در کاهش تنگی نفس به هنگام خوابیدن کمک می کند . در صورت پیشرفت این حالت حتما باید با پزشک یا ماما مشورت شود . در ماه آخر بارداری ، زمانی که سر جنین در داخل لگن قرار می گیرد ، نفس کشیدن برای مادر راحت تر می شود .

همچنین بخوانید :  آیا خوردن آلوئه‌ ورا برای خانم های باردار مجاز است ؟!

گرفتگی عضلات پا :

از نیمه دوم بارداری به علت بزرگی رحم و فشار روی اعصاب ، گرفتگی عضلات پاها شایع است گرم نگه داشتن وماساژ عضلات ، باعث کم شدن گرفتگی عضلات وکاهش درد می شود . چنانچه با این اقدامات گرفتگی عضلات رفع نشد ، ممکن است علت آن ،‌اختلال کلسیم باشد .
در این صورت بهتر است با پزشک مشورت شود .

کمر درد و پشت درد :

در برخی خانمها بزرگ شدن رحم باعث انحراف مهره های کمر به سمت جلو شده ودرد پشت وکمر ایجاد میکند . استراحت وپوشیدن کفش پاشنه کوتاه ، استفاده از کمر بند مخصوص حاملگی ، انجام حرکات ورزشی مناسب وگرم نگه داشتن این قسمتها در کاهش درد مؤثر است .
توصیه می شود این مادران بر روی تشکهای سفت بخوابند.

مشکلات حاملگی و مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

درد کشاله ران :

با بزرگ شدن رحم ممکن است خانم باردار ، دردهای مبهمی را در کشاله ران احساس کند .
اغلب این دردها با اسنراحت رفع می شود .
اگر این گونه دردها مداوم شد باید به پزشک یا سایر کارکنان بهداشتی مراجعه شود .

بی خوابی :

با افزایش ماههای حاملگی به علت بزرگ شدن شکم ، حرکات جنین ، درد پشت ، کمر درد وتنگی نفس به تدریج خوابیدن برای مادر مشکل میشود . نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از رفتن به بستر ،گذاشتن کیسه آب گرم و نخوردن غذاهای سنگین در رفع بیخوابی مؤثر است . از نیمه دوم بارداری بزرگی رحم و فشار آن به رگهای خونی باعث اختلال در رسیدن خون به جفت ، جنین و بعضی اندامهای زن باردار میشود .برای خونسازی بهتر ، زن باردار باید از خوابیدن به پشت خودداری کرده وبه پهلو بخوابد .

سوزش سر دل :

یکی از شکایات شایع زنان حامله میباشد که معمولا در اثر برگشت محتویات معده به مری بوجود می آید . در اکثر خانمهای باردار این حالت خفیف است با مصر ف غذا با حجم کمتر ودر وعده های بیشتر ، حذف غذاهای دیر هضم ،چرب ، سرخ کرده و پر ادویه از رژیم غذائی و خودداری از تند خوردن غذا بهبود مییابد. بهتر است مصرف شکلات ، قهوه ، چای و سایر نوشیدنیهای حاوی کافئین محدود شود . در صورتی که با رعایت این موارد باز هم سوزش سر دل ادامه داشت به کارکنان بهداشتی مراجعه شود .

مشکلات شایع بارداری و مراقبت‌ های ضروری دوران بارداری

 

احساس ضعف وسستی :

به علت تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی ممکن است مادر احساس ضعف وبی حالی کند .
در این موارد استفاده از هوای تازه و محیط آرام ودور از ازدحام ، تنفس عمیق ، انجام حرکات ورزشی سبک ، خودداری از تغییر وضعیت ناگهانی مثلاّ از حالت نشسته به حالت ایستاده یا حالت خوابیده به نشسته توصیه می شود .

ویار :

بعضی از زنان در بارداری به مواد خاصی در اطراف خود حساس می شوند ، مثلاّ از برخی بوها یا غذاها شدیداّ ناراحت میشوند ، یا بر عکس به خوردن برخی مواد تمایل پیدا می کنند . ویار غذایی شدید ترین نوع ویار در حاملگی است . گاهی تمایلات ناجوری در خانمهای باردار دیده میشود . مانند خاک خوری ،خوردن برفک یخچال وسایر مواد مضر . لازم است این افراد ضمن خودداری از این کار ، با پزشک یا ماما مشورت کنند . زیرا ممکن است این حالت به علت کمبود ماده خاصی در بدن باشد .

اوما – پزشکان بدون مرز

آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
تاریخ بروزرسانی : 2018-04-03 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :