تغییرات هورمونی در بارداری چه تاثیراتی روی ظاهر میگذارد؟!

تغییرات هورمونی در بارداری چه تاثیراتی روی ظاهر میگذارد؟! زناشویی

عوارض تغییرات هورمونی در بارداری , در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمون‌ها پوست برنزه تر می‌شود و ممکن است لک‌هایی روی گونه، پیشانی و برجستگی‌های صورت بروز کند که به آنها لک حاملگی گفته میشود.

عوارض تغییرات هورمونی در بارداری

عوارض تغییرات هورمونی در بارداری , دوران بارداری با تغییرات هورمونی و متابولیک زیادی در بدن مادر اتفاق می‌افتد و همین تغییرات باعث بروز پوستی متفاوت میشود. دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست برخی از این تغییرات را برای شما توضیح میدهد.

عوارض تغییرات هورمونی در بارداری
عوارض تغییرات هورمونی در بارداری
رنگ پوست عوض میشود

بیشتر زنان باردار در سه ماهه اول بارداری به دلیل آنکه رنگدانه‌های‌شان افزایش پیدا میکند، رنگ پوست‌شان تیره‌تر می‌شود. حالا اگر پوست و موی خانمی تیره باشد تیرگی ناشی از بارداری هم در او بیشتر خواهد بود البته قسمت‌هایی از پوست که به طور طبیعی تیره‌تر است تیرگی بیشتری پیدا می‌کند. از سوی دیگر خانم‌های سبزه‌ها در نیمه دوم حاملگی دچار نوعی تغییر رنگ پوست به نام ماسک حاملگی می‌شوند که به صورت تیرگی لب بالا، گونه‌ها، پیشانی و چانه است و در اثر تماس پوست با آفتاب نیز تشدید می‌شود. این نواحی تیره عموما قهوه‌ای و در دو طرف قرینه است که ممکن است بعد از زایمان از بین برود یا با درجات خفیف‌تری باقی بماند. عوارض تغییرات هورمونی در بارداری

پوست ترک میخورد

یکی از بارزترین تغییرات پوستی که در اغلب خانمهای باردار اتفاق می‌افتد این است که پوست شکم در خانم ها به دلیل بزرگ شدن آن ترک می‌خورد. نکته مهم اینجاست که ترک پوست در بارداری راه ثابت شده علمی برای پیشگیری ندارد. در برخی افراد به دلیل خصوصیات ژنتیک پوست با حجیم شدن جنین پوست انعطاف لازم را نداشته و بیشتر از حد معمول شکاف برمیدارد. معمولا توصیه‌هایی که برای کاهش یا از بین بردن این علائم به کار برده میشود نتیجه ۱۰۰ درصد ندارد. ا ما به تازگی بسیاری از این خانمها بعد از زایمان از تکنیکهایی مانند لیزر استفاده میکنند که در موارد زیادی میتواند این خطوط را کاهش دهد. باید توجه داشته باشید که در این میان ترکهای قرمز و ارغوانی شانس بهبود بیشتری نسبت به ترکهایی دارند که زمان زیادی از بروز آنها گذشته و دیگر سفید شده‌اند. در همه تکنیکهایی که استفاده میشود درمان نسبی است و حتی اگر خانمی کار خاصی روی پوستش انجام ندهد بعد از زایمان و به مرور زمان این ترکها معمولا در نواحی مختلف کمرنگ تر میشود.

روغن زیتون و کرم کمک میکند‌

در حال حاضر بیشترین توصیه برای کاهش خطوط شکم استفاده از برخی کرم‌هاست که روی برچسب‌شان تاکید شده است مانعی برای استفاده در دوران بارداری ندارند و البته از جمله موثرترین روشهای سنتی استفاده از روغن زیتون برای این نواحی است.

لکهای حاملگی ظاهر میشود

در زمان بارداری به دلیل تغییرات هورمون‌ها پوست برنزه تر می‌شود و ممکن است لک‌هایی روی گونه، پیشانی و برجستگی‌های صورت بروز کند که به آنها لک حاملگی گفته میشود. بهتر است خانمها بدانند که این لکها جای نگرانی ندارند و بعد از بارداری برطرف میشوند. اگر قرار باشد از کرمهایی برای رفع این لکها استفاده کنند بهتر است کرمهایی فاقد هیدروکینون و ترتینوئین باشند تا آسیبی به جنین وارد نکنند. نکته مهم اینجاست که لک‌هایی مشابه لکهای حاملگی هم در روند جلوگیری از بارداری ممکن است بروز کند که این لکها مقاومتر هستند و برطرف کردن آنها نیاز به مشورت با پزشک دارد.

شاید بیماری پوستی افزایش پیدا کند

معمولا در زمان بارداری بیماری‌های پوستی بروز بیشتری پیدا می‌کنند چون محدودیت استفاده از دارو در این افراد وجود دارد. مثلا در مورد آکنه چون نمیتوان دارو استفاده کرد، این مشکل تشدید میشود. برای این بیماری تنها میتوان از آنتی بیوتیک‌های مالیدنی مانند اریترومایسین و آزیترومایسین استفاده کرد. نی نی بان

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2017-08-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :