سرانجام مرد اگر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد!

سرانجام مرد اگر توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد! زناشویی

عدم استطاعت در پرداخت مهریه , در این شرایط تکلیف وکلا در ایجاد صلح و سازش در بین طرف‌های دعواست، دیگر چه برسد به اینکه طرف‌های دعوا زوج‌ها باشند. هدف از زناشویی حسن هم‌جواری و تشکیل خانواده است.

عدم استطاعت در پرداخت مهریه

عدم استطاعت در پرداخت مهریه , برای مثال اغلب این افراد در بازداشت‌های موقت نگهداری شده و دیدار آنها با خانواده‌ها به سهولت انجام می‌شود. همچنین این دسته از زندانی‌ها از لحاظ دسترسی به کتب، مجله و دیگر امکانات محدودیت ندارند.

مهریه همچون هر بدهی مالی دیگر است. هر فرد بدهکار موظف به پرداخت بدهی است.

عدم استطاعت در پرداخت مهریه

عدم استطاعت در پرداخت مهریه زن

فرد بدهکار نیز از لحاظ قانون محکوم به پرداخت است.
این مساله شامل چک برگشتی، بدهی‌های ناشی از چک‌های بی‌محل و بدهی‌های ناشی از قرض است. مهریه ناشی از عقد نکاح که فرد توانایی پرداخت به زوجه را ندارد نیز جزو این دسته از بدهکاری‌ها قرار می‌گیرد. در کشورهای غیرمسلمان قضیه پرداخت مهریه منتفی است،
اما در کشورهای مسلمان پرداخت مهریه از سوی زوج از اهمیت برخوردار است.

بر اساس قانون نحوه پرداخت هزینه‌های مهریه بر عهده زوج است.
در این شرایط زوج مکلف است بر اساس وضعیت اقتصادی مهریه زوجه را پرداخت کند.
اگر زوج توانایی پرداخت مهریه را نداشته و این قضیه برای دادگاه محرز شود، دیگر موضوع حبس او منتفی می‌شود. به قول معروف المفلس فی امان ا…. این در حالی است که عدم تمکن مالی زوج باید به دادگاه اثبات شود. هر چند زوج تا زمانی که نتواند به دادگاه عدم تمکن مالی خود را ثابت کند، باید دوره بازداشت را بگذراند.

در حالی که از طریق شهادت شهود باید دادگاه از وضعیت اقتصادی زوج آگاه شده و برای او تصمیم‌گیری کند. این قانون در صورتی در کشور ما اعمال می‌شود که هم‌اکنون جمعیت قابل توجهی از افراد در سنین جوانی در زندان به سر می‌برند.
این جمعیت پویا می‌تواند در خارج از زندان به فعالیت بپردازد.

عدم استطاعت در پرداخت مهریه

اخیرا چند ماده در قانون خانواده اصلاح شده است.
در یکی از مواد این قانون بر مطالبات مهریه بالای ۱۱۰ سکه بهار آزادی تاکید شده است،
یعنی زوج‌هایی که مکلف به پرداخت مهریه بیش از حد تعیین شده هستند، می‌توانند مشمول مقررات ویژه شوند. به عبارت دیگر در این قانون زوج تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی مکلف به پرداخت مهریه است، اما اصرار به توانایی پرداخت بیش از این مقدار بر عهده زوجه است.

این در حالی است که در گذشته چنین مساله‌ای وجود نداشت.
این قانون در سال ۱۳۹۴ اصلاح شده است.

در این شرایط تکلیف وکلا در ایجاد صلح و سازش در بین طرف‌های دعواست، دیگر چه برسد به اینکه طرف‌های دعوا زوج‌ها باشند. هدف از زناشویی حسن هم‌جواری و تشکیل خانواده است.
بی‌شک مسائلی همچون از هم گسیخته شدن خانواده چندان مناسب نیست.

از سوی دیگر هنگامی که زوج در هنگام عقد نکاح متعهد به پرداخت مال می‌شود،
طبیعتا مکلف به پرداخت آن است.
در حالی که اگر زوج استطاعت مالی در پرداخت این مال را نداشته باشد، به زوجه مدیون است. باید زوج در هنگام عقد به این مسائل توجه کند تا در آینده با چنین مشکلاتی مواجه نشود. فرد بدهکار، بدهکار است، دیگر فرقی نمی‌کند که فرد به همسرش بدهی داشته باشد یا به یک فرد غریبه.

آرمان

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2018-01-09 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :