طلاق عاطفی و معایب آن نسبت به طلاق رسمی

طلاق عاطفی و معایب آن نسبت به طلاق رسمی زناشویی

یکی از از نشانه هایی که ممکن است ابتلای شما به طلاق عاطفی را نشان دهد رو آوردن طرفین به شبکه های اجتماعی و گوشی است

واژه طلاق را که می شنویم سریعا به یاد زن و شوهری می افتیم که از هم جدا شده اند و هر کدام برای خودشان زندگی می کنند. اما امروز می خواهیم درباره طلاق عاطفی با شما صحبت کنیم, طلاقی که در آن زن و شوهر زیر یک سقف زندگی می کنند ولی از لحاظ عاطفی هیچ وابستگی به یکدیگر ندارند

طلاق عاطفی

طلاق یکی از معضلات اجتماعی در جوامع خصوصا جامعه ما به شمار می رود. در جامعه مدرن کنونی هرچه قدر ازدواج ها سخت تر و کمتر صورت می گیرد ما شاهد طلاق های آسان، توافقی و فراوان هستیم به طوری که هم اکنون آمار طلاق در کشور ما از ازدواج بالاتر است و طبق اعلا م سازمان ثبت احوال از هر ۶ ازدواج ۱ مورد به طلا ق می انجامد و پدیده طلا ق نسبت به ۵ سال گذشته ۳۷درصد افزایش داشته است.

طلاق عاطفی

عوارض طلاق عاطفی

حال باید دید چرا دو جوان که با هزاران شور و شوق و امیدو آرزو قدم در راه زندگی مشترک و زناشویی می گذارند پس از چند صباحی هیچ نقطه مشترکی برای ادامه دادن به زندگی مشترک نمی یابند و در نتیجه فرار از زندگی مشترک را برقرار ترجیح می دهند و بنیان زندگی را که با هزاران امید ساخته اند در چشم برهم زدنی سرنگون کرده و هر کدام راه خود را از یکدیگر جدا می کنند.

البته این طلا ق های ثبت شده در دفاتر ازدواج و طلا ق است که علنی می شود و در اداره ثبت و احوال به ثبت می رسد و آمارهایش منتشر می شود. در این میان بسیاری از طلا قهای زوجین رسمی نیست و آنها به ظاهر زیر یک سقف مشترک با هم زندگی می کنند ولی از لحاظ روحی و عاطفی فرسنگ ها از هم فاصله دارند و تفکراتشان به هیچ عنوان با هم همخوانی ندارند ولی بنا به شرایطی اعم از داشتن فرزند ترس از روزهای بعد از طلا ق و جدایی، نداشتن خانواده ای که حمایتگرشان باشد و دید جامعه به افراد مطلقه خصوصا در مورد زنان آنها ترجیح می دهند مشکلا ت را تحمل کرده و از جوانی و خوشی های خودشان بگذرند ولی انگ مطلقه بودن را به خود نبینند.

مضرات طلاق عاطفی

البته بسیاری از روانشناسان و جامعه شناس طلاق عاطفی را بدتر از طلاق عیان و ثبت شده می دانند و افراد درگیر در طلا ق های عاطفی را در معرض مشکلا ت فراوانی اعم از خیانت به همسر، افسردگی های فراوان، ناامیدی و دیگر مسائل می بینند در این میان این پرسش ایجاد می شود که چه عواملی خصوصا در چند دهه اخیر منجر به افزایش طلا ق هم از نوع عاطفی و هم از نوع معمولیش می شود؟

در این راستا به عوامل مختلفی می توان اشاره کرد که تاثیرات مستقیم یا غیرمستقیم بر مقوله طلا ق زوجین دارند، مانند، فقر، بیکاری، اعتیاد و مشکلا ت مالی. تفاوت های سنی بالا خصوصا اگر خانم ها از آقایان دارای سن بیشتری باشند از دیگر مشکلا ت است و غالبا در این نوع ازدواج ها این مساله جزو مشکلا ت مهم به حساب نمیآید ولی با گذشت زمان و در خلا ل زندگی مشترک و زناشویی این خود به معضل خطرناک و تهدید کننده روابط زناشویی منجر می شود که در نهایت و با بالا گرفتن اختلا فات از سوی طرفین به طلا ق می انجامد.

همچنین بخوانید :  عوامل موثر در افزایش آمار طلاق چیست؟!+راههای پیشگیری از طلاق

در این میان یکی دیگر از مسائل مهم و به شدت تاثیرگذار در روابط زناشویی طرفین
موضوع روابط جنسی و رضایتمندی آنها از باهم بودن و ارضای نیازهای روحی و جنسی
و جسمی یکدیگر است که حتی در برخی پژوهش ها مهمترین عامل طلا ق زوجین
در سال های اخیر بحث نبود روابط جنسی رضایت بخشی میان آنها بوده است.

دلایل طلاق عاطفی

حتی در مورد طلاق های عاطفی که به ظاهر افراد با هم در زیر یک سقف زندگی می کنند
در بسیاری موارد شاهد بیشترین نارضایتی جنسی طرفین از همدیگر هستیم ولی
بنابه شرایطی که در ابتدای یادداشت ذکر شد از به زبان آوردن و اظهار نارضایتی کردن
از مشکلا تشان خودداری کرده و همه را در خود نگه می دارند.

در این میان مسوولین و کارشناسان مربوطه باید تدابیری را بیندیشند تا زن و مردی که خواهان ازدواج با هم هستند قبل از اینکه زندگی مشترک خود را آغاز کنند به همه مسائل زندگی زناشویی تا حدودی واقف باشند و با دید و نگاهی باز و مطمئن قدم در این مسیر پرپیچ و خم بگذارند زیرا اگر انتخابی از روی هوا و هوس یا عشق های آتشین زودگذر صورت پذیرد می توان به جرات گفت عاقبت خوشی پیدا نخواهد کرد.

همیشه عشق و عقل باید با هم و در یک راستا برای انتخاب فرد مورد علا قه برای تشکیل زندگی مشترک موفق عمل کنند تا جامعه شاهد بالا رفتن آمارهای طلا ق نباشد چنان که گفته شد آمارها فقط طلا ق های رسمی و ثبت شده را اعلا م می کنند و ما می دانیم طلا ق های عاطفی میان خانواده ها روزبه روز بیشتر و فراگیرتر می شود و این در صورتی است که این نوع طلا ق ها نه جایی ثبت می شوند و نه آمارهای رسمی در این خصوص وجود دارد ولی گاها اثراتشان مخربتر از طلا ق های رسمی و ثبت شده است.

بد نیست بدانید نشانه‌های طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی

معایب طلاق عاطفی

۱٫ کاهش چشمگیر وقت گذاشتن برای یکدیگر.

۲٫ کاهش وابستگی‌ به یکدیگر

۳٫ افزایش سرگرمی‌های برون زناشویی و تمرکز بر مسائل بیرون از خانواده

۴٫ فاش شدن رازها و اشتباهات همسران در بیرون از خانواده

۵٫ عدم استفاده از راهبردهای حل مسئله

۶٫ کاهش میزان ارتباط کلامی، که منجر به از دست دادن روابط عاطفی و وفاداری
و زمینه ساز روابط فرا زناشویی خواهد شد

۷٫ عدم اعتماد همسران به یکدیگر در حل مشکلات و یاس و نامیدی در حل مسائل.
که منجر به ادامه مشاجره در خانواده می‌شود

۸٫ وقت گذاشتن بیش از اندازه برای فرزندان و غافل شدن از روابط بهینه زناشویی

۹٫ به رخ کشیدن اشتباهات، مسائل کوچک و سرزنش کردن یکدیگر

۱۰٫ پرداختن به مسائل گذشته به جای اندیشیدن به مسائل پیش رو

۱۱٫ کاهش شور و هیجان در زندگی

۱۲٫ پرداختن به شبکه‌های اجتماعی ، اینترنت ، سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیون به جای صرف وقت برای یکدیگر

۱۳٫ عدم پذیرش مشکل یا ماندن در وضعیت سکوت که منجر به تشکیل ائتلافی علیه همسر می‌شود.

پایگاه تحلی بانو و باشگاه خبرنگاران

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
تاریخ بروزرسانی : 2018-08-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :