زایمان دیرتر از موعد و خطراتی که برای جنین دارد!

زایمان دیرتر از موعد و خطراتی که برای جنین دارد! زناشویی

زایمان دیرتر از موعد عوارض خطرناکی برای جنین مانند مشکلات تنفسی و جدا شدن جفت به همراه دارد . در ادامه بیشتر عوارض طولانی مدت بارداری آشنا می شوید .

در این مطلب می خواهیم به مساله زایمان دیرتر از موعد که گاها می تواند برای مادر و جنین اش خطر داشته باشد مانند مشکلات تنفسی و مرده به دنیا آمدن نوزاد ، بپردازیم .

 

زایمان دیرتر از موعد

 

یک مطالعه جدید بیان می‌کند نوزادانی که چند هفته بعد از تاریخ مقرر به دنیا می‌آیند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض و امراضی باشند که می‌تواند سر و کار آنها را به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بکشاند.

زایمان دیرتر از موعد

خطرهای زایمان دیرتر از موعد

به نقل از WebMD،محققان دانشگاه تل‌آویو در فلسطین اشغالی به بررسی داده‌های حدود ۲۳۵۰۰ زنی پرداختند که در طی پنج سال در مرکز پزشکی ریبین وضع حمل کرده بودند. این‌ها زنانی بودند که در طول حاملگی هیچ عارضه‌ای نداشتند و نوزادان آنها در هفته‌های ۳۹ تا ۴۴ به دنیا آمده بودند.
حاملگی کامل ۴۰ هفته‌ای است.

بنابر نتایج مطالعه، نوزادانی که بعد از هفته ۴۲ به دنیا آمده بودند حدود دو برابر بیشتر احتمال داشت که به عفونت و مشکلات تنفسی دچار شده و در NICU بستری شوند.با اینکه این مطالعه رابطه‌ای را بین حاملگی طول کشیده و ریسک عوارض در نوزاد پیدا کرد، اثبات‌کننده یک رابطه علت و معلولی نبود.تنها حدود ۵ درصد تولدها فی‌الواقع در تاریخ از پیش‌تعیین‌شده ۴۰ هفتگی اتفاق می‌افتند.
با اینکه القای مصنوعی زایمان گاهی توصیه می‌شود، ممکن است زنان آن را نپذیرند.

اگرچه دلیل طول کشیدن حاملگی به طور دقیق مشخص نیست،
اما اگر مادر در بارداری‌های قبلی سابقۀ بارداری طولانی داشته باشد یا در خانوادۀ او سابقۀ بارداری طولانی‌مدت وجود داشته است، می‌تواند احتمال این مشکل را در بارداری اخیر بالا ببرد. تأخیر بیش از دو هفته‌ای زایمان می‌تواند با خطرهایی برای جنین و مادر همراه باشد.

زایمان دیرتر از موعد

خطرات زایمان دیرتر از موعد

آمار مرده متولد شدن یا کمی پس از تولد مردن نوزادانی که پس از هفتۀ ۴۳ بارداری به دنیا می‏‌آیند،
بسیار بیشتر از نوزادانی است که در موعد تعیین‌‏شده به دنیا آمده‌اند.

 

درباره مشکلات زایمان دیرتر از موعد بیشتر بدانید

 

مشکلات احتمالی ناشی از زایمان دیرتر از موعد شامل موارد زیر است:

جدا شدن جفت
مشکلات تنفسی نوزاد
مرده به دنیا آمدن جنین
کاهش سطح مایع آمنیوتیک
مشکلات ناشی از بزرگ‌جثه شدن جنین
کاهش یا توقف رشد نوزاد به دلیل کمبود جا در رحم
دیسترس جنینی منجر به کاهش ضربان قلب کودک
ورود اولین مدفوع جنین یا مکونیوم (Meconium) به مسیر تنفسی او

 

بارداری طولانی مدت

 

درصورتی‌که بارداری طولانی‌مدت دارید، نگرانی به خاطر دیر به دنیا آمدن فرزندتان امری طبیعی است، اما زیاد سخت نگیرید،
زیرا تا زمانی که پزشک از سلامت فرزند شما اطمینان دارد،
می‌توانید بدون نگرانی منتظر تولد کودک خود بمانید.

بعد از هفتۀ ۴۱، پزشک وضعیت بارداری را تحت نظر خواهد گرفت تا در صورت شروع نشدن زایمان در موعد مقرر، اقدامات لازم را انجام دهد. معمولاً بعد از هفتۀ ۴۱، پزشک هفته‌ای دو بار با آزمون بیوفیزیکال، وضعیت سلامت جنین و میزان مایع آمنیوتیک را تحت نظر قرار می‌دهد. درصورتی‌که وضعیت جنین و حجم مایع آمنیوتیک مناسب باشد و مادر قصد سزارین نداشته باشد، پزشک می‌تواند برای شروع زایمان طبیعی کمی بیشتر صبر کند.

در این مدت، پزشک وضعیت دهانۀ رحم را نیز بررسی خواهد کرد و تا هفتۀ ۴۲ منتظر باز شدن دهانۀ رحم و شروع انقباضات خواهد ماند. اگر در این مدت تغییری در دهانۀ رحم ایجاد نشود، پزشک ممکن است تصمیم به شروع زایمان به روش القا بگیرد.

در القای زایمان، پزشک با تجویز داروهایی به باز شدن دهانۀ رحم کمک می‌کند و همچنین با تزریق اکسی‌توسین باعث شروع انقباضات و درد زایمان می‌شود. تیم پزشکی طی فرایند زایمان، مراقبت‌های لازم را از نوزاد انجام خواهد داد، مخصوصاً اگر نوزاد مکونیوم خود را دفع کرده یا سطح مایع آمنیوتیک خیلی پایین باشد.

سلامانه – مادرشو

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-05-22 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :