دلایل خطرناک دردهای لگن در دوران بارداری!

دلایل خطرناک دردهای لگن در دوران بارداری! زناشویی

دلایل درد لگن در دوران بارداری , پیچ‌خوردگی تخمدان یکی دیگر از دلایل درد است که نادر اما بسیار جدی است: در این مورد، تخمدان‌ها دچار پیچش می‌شوند.

دلایل درد لگن در دوران بارداری

دلایل درد لگن در دوران بارداری , برخی زنان با مشکلات جدی در دوران بارداری مواجه می‌شوند که می‌تواند با دردهای مختلفی همراه باشد. اگر درد لگنی شما با دردها و علائم خاص دیگری همچون تب و خونریزی همراه باشد باید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

در ادامه، دلایل جدی‌تر و خطرناک‌تر درد لگنی در دوران بارداری را معرفی خواهیم کرد.

دلایل درد لگن در دوران بارداری

علت و دلایل درد لگن در دوران بارداری

علت و دلایل درد لگن در دوران بارداری

سقط جنین

اگر درد شکمی در سه ماهه‌ی اول بارداری تجربه شود باید نگران سقط جنین باشید چرا که متاسفانه ۱۵ تا ۲۰ درصد از بارداری‌ها به سقط جنین ختم می‌شوند. علائم سقط جنین شامل خونریزی و انقباض متناوب و شبیه به انقباضات عادت ماهیانه است.

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمیکه طی آن، تخمک‌ در مکانی به غیر از رحم و معمولا در لوله‌ی فالوپ جای می‌گیرد در هر یک بارداری از پنجاه بارداری اتفاق می‌افتد. اگر به احتمال خیلی کم حاملگی خارج رحمی را تجربه کنید در هفته‌های ششم تا دهم بارداری درد شدید و خونریزی خواهید داشت چرا که لوله‌ی فالوپ شروع به اتساع می‌کند.

زنانی که در معرض خطر بارداری خارج رحمی قرار دارند زنانی هستند که سابقه‌ی حاملگی خارج رحمی، یا جراحی لگنی، شکنی و فالوپی داشته‌اند یا در زمان باردار شدن، اندومتریوز، لوله‌ی رحمی بسته‌شده یا آی یو دی داشته‌اند یا دچار عفونت لگنی بوده‌اند. رحم‌هایی که دارای شکل غیرطبیعی هستند و استفاده از روش‌های مصنوعی باروری نیز خطر حاملگی خارج رحمی را افزایش می‌دهد.

حاملگی‌ خارج رحمی را نمی‌توان ادامه داد و باید حتما به سرعت درمان شود.
اگر نتیجه‌ی تست خانگی بارداری شما مثبت است اما هنوز آزمایش درمان‌گاهی انجام نداده‌اید و دچار درد شکمی هستید باید هرچه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.
با انجام سونوگرافی می‌توان مطمئن شد که تخمک در رحم جای گرفته است یا خیر.

دلایل درد لگن در دوران بارداری

زایمان زودرس

اگر کمردرد و فشار لگنی شدید دارید که می‌آید و می‌رود احتمالا به زمان زایمان نزدیک شده‌اید.
اگر در یک ساعت بیش از چهار بار دچار انقباضات شکمی شوید و حتی اگر دراز بکشید و مثانه هم خالی باشد این انقباضات تا دو ساعت هم طول بکشند باید پزشک مراجعه کنید.
اگر این علائم پیش از ۳۷ هفتگی تجربه شوند، به آن زایمان زودرس می‌گویند.

پره اکلامپسی

طبق گزارش موسسه‌ی پره اکلامپسی آمریکا، پره اکلامپسی و دیگر اختلالات مربوط به فشار خون بالا در میان ۵ تا ۸ درصد زنان باردار مشاهده می‌شود.
پره اکلامپسی می‌تواند پس از ۲۰ هفتگی آغاز شود و به همین دلیل است که پزشک شما در هر بار مراجعه،
فشار خون شما را می‌گیرد. این مشکل با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار همراه است.

فشار خون بالا باعث می‌شود که رگ‌های خونی رحم تنگ شوند و اکسیژن و مواد غذایی لازم به جنین نرسد و به همین دلیل رشد جنین کاهش می‌یابد. پره اکلامپسی خطر جدا شدن زودرس جفت را نیز به همراه دارد که طی آن، پیش از زایمان، جفت از دیواره‌ی رحم جدا می‌شود. اگر پره اکلامپسی شدید باشد با درد در ناحیه‌ی بالا و راست شکم همراه است و تهوع، سردرد، ورم و مشکلات بصری نیز به آن اضافه می‌شود.

دلایل درد لگن در دوران حاملگی

جدا شدن زودرس جفت

جفت بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان – اکسیژن و مواد غذایی برای جنین است و معمولا در قسمت بالایی دیواره‌ی رحم جای می‌گیرد و تا زمان تولد از جنین جدا نمی‌شود. در موارد نادری (یک مورد در میان هر ۲۰۰ تولد) جفت از دیواره‌ی رحم جدا می‌شود که معمولا در سه‌ ماهه‌ی سوم اتفاق می‌افتد و بسیار خطرناک است.

درد جدا شدن جفت از دیواره‌ی رحم بسیار شدید است و با گذشت زمان بیشتر می‌شود.

رحم سفت می‌شود (اگر شکم را فشار دهید سفت و فرو نمی‌رود) و ممکن است خونریزی قرمز رنگ بدون لخته داشته باشید. در برخی موارد، با جدا شدن جفت، زایمان نیز اتفاق می‌افتد که در این صورت تولد نوزاد باید با سزارین انجام شود. اگر جدا شدن جفت خیلی شدید نباشد می‌توان تحت نظر پزشک به بارداری ادامه داد یا با تحریک زایمان، زایمان واژینال انجام داد. زنانی که در معرض خطر این مشکل قرار دارند زنانی هستند که سابقه‌ی جدا شدن جفت از رحم را داشته‌اند، یا فشار خون بالا، پره کلامپسی و ترومای شکمی را تجربه کرده‌اند.

دلایل درد لگن در بارداری

فیبروم رحمی

فیبروم‌های رحمی رشد غیر سرطانی رحم است. این فیبروم‌ها معمولا در سنین باروری ایجاد می‌شوند و بارداری می‌تواند بزرگ شدن آن‌ها را تحریک کند، فیبروم‌ها می‌توانند دردناک یا بی‌درد باشند.

هنگامی‌که یک فیبروم به سرعت رشد می‌کند بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان – خونی
آن نیز افزایش می‌یابد و ممکن است بترکد که درد را به همراه دارد.
در اغلب موارد، فیبروم‌ها در دوران بارداری مشاهده می‌شوند اما در حالت عادی باید فیبروم‌ها
را خارج نمود تا بارداری‌های بعدی به راحتی ادامه پیدا کنند.

پارگی رحم

این مشکل بسیار نادر است اما امکانش وجود دارد که رحم در دوران بارداری پاره شود
به خصوص اگر از سزارین‌های قبلی زخمی روی رحم باقی مانده باشد یا پیش از این سابقه‌ی جراحی‌ شکمی داشته باشید. اگر رحم پاره شود دردی شبیه به درد شدید پاره شدن یک زخم قدیمی را خواهد داشت و می‌تواند بسیار خطرناک و برای مادر و فرزند کشنده باشد.

پارگی‌هایی که خارج از زمان زایمان اتفاق می‌افتند به ناحیه‌ی شکمی آسیب می‌زنند.
هیچ راهی برای جلوگیری از پارگی رحم وجود ندارد؛ البته اگر بیمار در معرض خطر پارگی رحم قرار داشته باشد باید تحت نظر پزشک قرار بگیرد و هر نوع علائمی باید در مورد او جدی گرفته شود به خصوص اگر با پیشروی بارداری، درد بیمار بیشتر شود.

دلایل درد لگن در دوران بارداری

پیچ‌خوردگی تخمدان

پیچ‌خوردگی تخمدان یکی دیگر از دلایل درد است که نادر اما بسیار جدی است:
در این مورد، تخمدان‌ها دچار پیچش می‌شوند.
این اتفاق می‌تواند در مراحل اولیه‌ی بارداری پیش بیاید. تخمدان به شکل یک دوک نخ‌ریسی است و می‌تواند خود به خود بچرخد و بارداری ، زایمان، علائم بارداری، علائم زایمان – خونی‌اش پاره شود. یکی از عوامل ایجاد پیچ‌خوردگی در تخمدان تحریک تخمک‌گذاری است که به بزرگ شدن تخمدان‌ها می‌انجامد.
علائم این مشکل شامل درد ناحیه‌ی پایین شکمی، تهوع و تب است.

آپاندیس

ورم آپاندیس در دوران بارداری هم می‌تواند اتفاق بی‌افتند.
معمولا درد ناشی از ورم آپاندیس در قسمت پایینی و راست شکم احساس می‌شود.
ممکن است آپاندیس در دوران بارداری به راحتی تشخیص داده نشود چرا که با پیشرفت بارداری، آپاندیس به سمت بالا هدایت می‌شود.
ورم آپاندیس نیازمند جراحی اورژانسی و برداشتن آن به منظور جلوگیری از پارگی است.

سنگ کلیه

اگر احساس درد در پهلو دارید، احتمال دارد این درد ناشی از سنگ کلیه باشد.
معمولا با تجویز دارو یا مواد غذایی خاصی، باید منتظر ماند تا سنگ از بین برود.
اگر به وجود سنگ در کلیه‌ی خود مشکوک هستید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

آکا ایران

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-01-23 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :