دخالت والدین در زندگی را چگونه حل کنیم؟

دخالت والدین در زندگی را چگونه حل کنیم؟ زناشویی

برخی از والدین گاهی از روی محبت و دلسوزی حرف هایی می زنند که ممکن است سوء برداشت شود و دخالت تلقی شود

یکی از مشکلاتی که اکثر زوجین از آن شکایت می کنند دخالت خانواده هایشان در زندگی آنها است. مشکل دخالت والدین در زندگی مسئله کمی نیست و باید برای رفع آن هر دو طرف تلاش کنند تا اتفاقی برای زندگی زناشویی شان پیش نیاید. در ادامه چند راهکار برای رفع این مشکل به شما معرفی می کنیم

مشکل دخالت والدین در زندگی

دخالت والدین در زندگی فرزندان دخالت والدین در زندگی فرزندان، داستان دیروز و امروز نیست، برخی از والدین به قصد کمک به فرزند، خواسته یا ناخواسته وارد جزییات زندگی آنها می شوند و بجای برداشت باری از دوش زندگی، گره به گره های زندگی شان اضافه می کنند و گاه حتی گره را کورتر و کورتر می کنند!

سارا ۲۵ سال دارد و یک سالی از ازدواجش با علی می گذرد، او به شدت نسبت به خانواده همسرش حساس و بدبین شده است از این که مادر همسرش همیشه یک پای ثابت دعواهای آنهاست، احساس نگرانی می کند، او می گوید: تقریبا تمام درگیری ها و مشکلات ما توسط همسرم به گوش مادرش می رسد و ایشان هم با رویی گشاده برای حل مشکل زندگی دردانه فرزندشان، تنها مرا مقصر بر اختلاف می پندارند و همیشه به آرامش و سکوت دعوتم می کنند!

قهر و آشتی های بسیار داریم و مادر همسرم پرونده های قهر ما را ثبت کرده است، گاه به وقت آشتی، چنان گوشه و کنایه ای به من می زند که متوجه می شوم علت آن، مربوط به همان مساله حل شده ای است که ایشان هرگز نتوانسته است آن را فراموش کند.اگرچه شاید گاهی حق با اوست، اما از این که داستان زندگی ام همیشه در بوق و کرنا باشد، احساس ناامیدی و یاس می کنم؛ استقلال در زندگی مشترک، حق مسلم من و همسرم است!

دخالت والدین در زندگی یا حمایت

دخالت والدین در زندگی

دخالت والدین در زندگی زوجین

حمایت یا دخالت، مسأله این است

بین حمایت و دخالت تفاوت بسیار است، اظهار نظرات دلسوزانه و مفید والدین، همیشه به معنای دخالت نیست. شک نداشته باشید والدین شما و همسرتان، در کارشان حس نیت دارند و خواهان خوشبختی و آرامش شما هستند اگر چه شاید گاه، شیوه مناسبی را برای حل مشکلات شما انتخاب نکنند. به خاطر داشته باشید این شما و همسرتان هستید که اجازه می دهید، اظهارنظرات والدین تان رنگ و لعاب دخالت به خود بگیرد، اگر آنان را عاقل و مصلح بر صلاح تان می بینید برای حل مشکلات تان پیشقدم شوید و از آنها درخواست کمک و مشورت کنید و گرنه شایسته است با توافق با همسرتان، در و پنجره زندگی مشترک تان را آن چنان حصاری بکشید که هیچ احدالناسی حتی پدر و مادرتان نیز، بدون موافقت شما، اذن دخول نداشته باشد.

یا من یا پدر و مادرت!

“یا من یا پدر ومادرت!” یکی از آسیب زننده ترین جملاتی است که برخی از زوجین به وقت عصبانیت و یا برای فیصله دادن به درگیری و دعوا، به همسرشان می گویند، غافل از آن که با چنین تهدید نابجایی،خود را در مهلکه ای کشنده تر از قبل قرار می دهند. به خاطر داشته باشید قطع کردن و یا محدود کردن ارتباط با خانواده همسر ، نه تنها تصمیم مناسب و سازنده ای نیست بلکه نتایج ناخوشایند و وخیمی را نیز به بار می آورد. به جای قطع ارتباط می توانید تعداد دفعات رفت و آمد را تغییر دهید و یا زمان حضور خود در خانواده همسرتان را کوتاه کنید، مثلا به جای این که از ظهر مهمان خانه پدری تان باشید سرشب این کار را بکنید و بعد از صرف شام هم قصد بازگشت به خانه را کنید.

حل مشکل دخالت والدین در زندگی

گفت وگو کنید

برای یک ارتباط کلامی موثر، باید زمان و مکان مناسبی را انتخاب کنید، به وقت دلگیری و یا خستگی هرگز با همسرتان در این باره صحبت نکنید. بهتر است زمانی را به این مهم اختصاص دهید که هر دوی شما از سطح آرامش نسبی برخوردارید و به قدر کافی هم، حوصله چالش کردن با مسائل را داشته باشید.

یادتان باشد شنیدن نکات منفی در ارتباط با خانواده، هم برای شما و هم برای همسرتان خوشایند نیست، پس بدون اغراق و مبالغه در مورد دخالت های والدین تان گفتگو کنید، البته لازم است همانطور که از مضرات دخالت های آنها سخن می گویید به این موضوع هم اشاره کنید که اعمال و گفتار والدین خود و یا همسرتان از سرخیرخواهی است اما گاه دلسوزی و ترحم بسیار آنان و یا بی تدبیری و نداشتن اطلاعات کافی شان، باعث ختم به خیر نشدن اتفاقات می شود.
بین حمایت و دخالت تفاوت بسیار است، اظهار نظرات مفید والدین، همیشه به معنای دخالت نیست

مراقب حریم خصوصی تان باشید

برخی از زوجین، معنای حریم خصوصی را آن طور که شاید و باید درک نکرده اند و یا شاید خودشان را آنقدر مستقل از خانواده شان نمی بینند که حفظ حریم کنند. بطور حتم، وقتی حد و مرزهای زندگی مشترک مشخص نباشد. هر شخصی، حتی پدر و مادر، خود را محق به این اجازه می داند که به وقت غیر مقتضی نیز، در زندگی زوج، ورود و خروج کند و در باید و نبایدهای زندگی آنان ایفای نقش نماید، بنابراین برای کم کردن دخالت های والدین لازم است حریم خصوصی تان را حفظ کنید.

جزئیات بیشتر درباره دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

دخالت والدین در زندگی

دخالت والدین در زندگی زناشویی

از مهم‌ترین دلایل دخالت والدین و اطرافیان در زندگی زوج‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

۱- عدم اطمینان والدین به آمادگی فرزندانشان برای شروع یک زندگی مشترک

نقش خانواده در ازدواج، در ابتدای ازدواج فرزندان بسیار پررنگ است. به خصوص در شرایطی که
فرد از نظر اقتصادی به خانواده خود وابسته باشد. والدین می خواهند نتیجه یک عمر تلاش
و تجربه خود را در مورد نحوه زندگی، چگونگی معاشرت و ارتباط با همسر، چگونگی صرفه جویی
در هزینه‌ها و… به فرزند خود منتقل کنند. از طرفی نیز حق خود می‌دانند که در سرنوشت
فرزندشان سهمی داشته باشند.

۲- فاش کردن اسرار و مشکلات زندگی مشترک برای اطرافیان و دوستان

برخی از زوجین به دلیل شرایط خاصی که خودشان ایجاد کرده‌اند، فرصت بیشتری برای مداخله
اطرافیان در زندگیشان فراهم می‌کنند. زوج‌هایی که بسیاری از رازهای زندگی خودشان را
برای دوستان و آشنایان خود تعریف می‌کنند یا مشکلاتشان را به بیرون از جمع دو نفره
می‌برند با دخالت‌های بیشتری نیز مواجه میشوند.

در صورتی که بهترین فرصت برای بازگو کردن مشکلات خصوصی زندگی مشترک، صحبت کردن
با یک فرد متخصص است. با بهره گیری از مشاوره ازدواج می توانید مشکلات و تعارضاتی که
در زندگی زناشویی با آن مواجه می‌شوید، بیان کنید بدون اینکه مورد قضاوت واقع شوید یا به دلیل
فاش کردن رازهای دونفره تان موجبات ناراحتی همسرتان و دخالت اطرافیان را فراهم کنید.
علاوه بر این راهکارهای مناسب و علمی برای حل مشکلات ارائه میشود.

دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی

۳- وجود مشکلات شخصیتی در زوجین و عدم توانایی در تصمیم گیری

دلایل دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی می‌تواند ریشه در ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری خاص زوجین داشته باشد. به گونه ای که اطرفیان و به خصوص والدین به توانایی زوج‌های جوان برای اداره زندگی اعتماد نداشته باشند و دخالت در زندگی آنان را مفید تشخیص دهند. زوج‌هایی که مهارت‌های حل مسئله یا قدرت تصمیم گیری ندارند و در برخورد با مشکلات زندگی از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، شرایط را برای دخالت اطرافیان در زندگی زناشویی فراهم می‌کنند.

۴- عدم آمادگی زوج‌ها برای ازدواج

تازه عروس و دامادها که در کسب مهارت های اولیه زندگی موفق نبوده و قابلیت تعیین و تشخیص
شرایط مطلوب برای زندگی خود را ندارند شرایط را برای دخالت دیگران فراهم می‌کنند.
باید اذعان نمود شاه کلید شروع دخالت‌های والدین و اطرافیان در زندگی زوج‌های جوان،
ریشه در وابستگی عاطفی و مالی آنان به خانواده‌هایشان دارد.

۵- اختلاف و درگیری بین خانواده‌ها

در گذشته ازدواج‌ها به صورت سنتی صورت می‌گرفت و خانواده‌ها شناخت بیشتری نسبت به هم داشتند؛ ولی امروزه که دوستی‌های قبل از ازدواج بیشتر رایج شده است و افراد خود همسرشان را انتخاب میکنند، میزان آشنایی و شناخت خانواده‌ها نسبت به هم کمتر شده است و در مواردی که اختلاف عقاید بین خانواده‌ها زیاد باشد احتمال دخالت والدین در زندگی فرزندشان نیز بیشتر می‌شود.

جامعه ایرانی و هنر زندگی

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2019-08-07 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :