هواوی

خونریزی بعد تزریق آمپول طبیعی است یا خیر؟!

خونریزی بعد تزریق آمپول طبیعی است یا خیر؟! زناشویی

استفاده از آمپول های hcg برای افرادی که اقدام به بارداری کرده اند اما باردار نشدند توصیه می شود

تزریق آمپول یکی از راه های رساندن دارو به بدن است. برخی افراد به دلایل مختلف از آمپول می ترسند و از آن فراری هستند. امروز می خواهیم درباره خونریزی بعد تزریق آمپول با شما صحبت کنیم و بررسی کنیم که این امر به چه دلیل رخ می دهد. با نیک صالحی همراه باشید.

علت خونریزی بعد تزریق آمپول

تزریق آمپول را اما طبیعی است که برای هر فردی ممکن است پیش بیاید و این
عمل را چندین بار در طول زندگی خود تجربه کند اما خون ریزی بعد از تزریق آمپول را نمی توان
نادیده گرفت زیرا می تواند عواقب خطرناکی را برای فرد به دنبال داشته باشد.
این خون ریزی ها می توانند عوامل مختلفی داشته باشند.

خونریزی بعد تزریق آمپول

دلیل خونریزی بعد تزریق آمپول

۳۰ساله هستم که ۲ ساله ازدواج کردیم.
۲ ماه است برای بارداری اقدام کردیم اما موفقیت آمیز نبوده وقتی که به دکتر مراجعه کردم (روز ۱۳ دهم
با اندازه فولیکول ۲۰) برای آزاد سازی تخمکم در زمان خاص تزریق آمپول hcg انجام دادن اما بعد تزریق به
مدت نصف روز خونریزی خفیف داشتم به چه دلیل و آیا این خونریزی طبیعی بوده؟

پاسخ دکتر سایه
زاهدی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:دوست عزیز این خونریزی طبیعی نیست.
با دوماه تلاش معمولا هیج نوع دارویی تجویز نمی شود.
شما یکسال برای بارداری فرصت دارید.
خونریزی نشان دهنده ناپایدار بودن دیواره رحم است.
تحت نظر متخصص باشید.

جزئیات بیشتر درباره تزریق آمپول و مواردی که باید هنگام تزریق رعایت شود

تزریق آمپول روشی سریع برای رساندن دارو به بدن است . همان‌طور که می‌دانیم برای درمان بیماری ها و دریافت داروها یکی از راه های شایع در تجویز فراورده های دارویی تزریق آمپول است که اشتباه در انتخاب محل مناسب تزریق از نظر منطقه آناتومیکی بدن ممکن است منجر به صدمه رسیدن به عصب و استخوان شود. بنابراین بسیار مهم است از مهارت فردی که قرار است برایتان آمپول بزند مطمئن شوید. اما گاهی انسان در شرایطی گرفتار می‌شود که شاید دسترسی به فرد دیگری وجود نداشته باشد. یا موقعیتی پیش بیاید که شما با تزریق آمپول به بیمار بتوانید سلامتی را به او هدیه کنید. پس لازم است این مهارت را بیاموزید.

خونریزی بعد تزریق آمپول

علل خونریزی بعد تزریق آمپول

انواع شیوه های تزریق آمپول

۱ ـ زیر جلدی SC subcutaneous ۲ ـ داخل عضله IM intramuscular ۳ ـ داخل جلدی ID ) intradermal) ۴ ـ وریدی IV ) intravenous)

روش صحیح تزریق آمپول در داخل عضله

اگر دارو سرد است آن را گرم کنید. سرنگ را از بسته آن خارج کنید. آمپول را باز کنید و دارو را داخل سرنگ بکشید. اگر در آمپول چوب ‌پنبه‌ای بود و سوزنِ سرنگ به درستی داخل آن نمی‌رفت، حتما سوزن را عوض کنید زیرا ممکن است به اندازه کافی تیز و درست نباشد. اگر بنا به هر دلیلی نوک سوزن سرنگ را لمس کردید، حتما آن را عوض کنید. پس از گذاشتن سوزن جدید روی سرنگ، هوای اضافه آن را خالی کنید.

همچنین بخوانید :  غذای مادر باردار چه تاثیراتی برروی جنین دارد؟!

یک علامت روی باسن بیمار تصور کنید. سوزن سرنگ را در مرکز آن باید وارد کنید. محل تزریق معمولا قسمت فوقانی خارجی یا ربع فوقانی خارجی باسن در حدود ۵-۸ سانتی متر پایین تر از کرست ایلیاک است. پیش از وارد کردن سوزن، پنبه الکی را در محل موردنظر بمالید. سوزن را عمود بر بدن بزنید. یعنی باید حتما زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. با سرعت بالا، دو سوم سوزن را در عضله وارد کنید. یک سوم سوزن سرنگ باید بیرون بدن بماند. به آرامی دارو را به بدن تزریق کنید. با یک دست بدن را بگیرید و با دست دیگر سرنگ را وارد کنید. از تکان دادن سرنگ روی بدن خودداری کنید. پس از تمام شدن دارو، پنبه الکلی را در کنار سوزن بگذارید. به آرامی سوزن را بیرون بکشید. پنبه را روی محل آمپول فشار دهید. همه بخش‌های سرنگ را دور بیندازید. دست‌های خود را بشویید.

روش صحیح تزریق آمپول به صورت زیر جلدی

بافت زیر جلدی (Subcutaneous) یک بافت همبند شل غنی از بافت چربی با خون‌رسانی کم بوده و به همین دلیل معمولاً سرعت جذب دارو در آن طولانی‌تر از عضله است (۲۰ تا ۳۰ دقیقه در مقابل ۵ تا ۱۰ دقیقه در تزریقات عضلانی) البته برخی از داروها سرعت جذبشان از بافت زیر جلدی برابر با عضله است (نظیر هپارین). برای تزریقات زیر جلدی معمولاً از سرنگ‌های ۲ میلی‌لیتر یا کمتر و سرسوزن نمره ۲۴ تا ۲۶ و با طول ۱٫۵ سانتیمتر استفاده می‌شود.

تزریقات زیر جلدی را می‌توان در هر نقطه‌ای انجام داد (نظیر بی‌حسی‌های موضعی) ولی محل‌های رایج قسمت فوقانی خارجی بازو، جلوی ران، روی شکم و روی کتف‌ها می باشد. همانند تزریقات عضلانی بایستی در زیر جلدی نیز قبل از تزریق آسپیراسیون انجام شود (به‌جز در مورد هپارین). روش کار بدین ترتیب است که چینی از پوست محل با انگشتان یک دست گرفته و بلند شده و سپس سوزن با زاویه ۴۵ تا ۹۰ در جه زیر جلد وارد و پس از آسپیراسیون تزریق می‌شود حداکثر گنجایش بافت زیر جلدی در یک نقطه (بدون بروز درد شدید) حدود ۲ میلی‌لیتر است و نبایستی بیش از ۵ میلی‌لیتر تزریق شود.

دکتر سلام و دلگرم

آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
تاریخ بروزرسانی : 2019-02-17 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :