تاثیرات خطرناک استرس و اضطراب را روی زایمان بدانید!

تاثیرات خطرناک استرس و اضطراب را روی زایمان بدانید! زناشویی

تاثیر استرس روی زایمان , نبود آگاهی و ترس از ناشناخته های دوران بارداری باعث ایجاد اضطراب می شود ترس و اضطراب حس نگرانی به مغز داده و سبب افزایش ترشح هورمونهای استرس می شود.

تاثیر استرس روی زایمان

تاثیر استرس روی زایمان , مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن تاکید بر ایجاد نگرش مثبت نسبت به مقوله زایمان در میان مادران باردار، گفت: ترس و اضطراب منجر به زایمان زودرس می شود.

تاثیر استرس روی زایمان

تاثیر اضطراب و نگرانی روی زایمان

دکتر محمد اسماعیل مطلق در نشست کارگاه سه روزه آمادگی زایمان طبیعی در بندرعباس اظهار داشت: نبود آگاهی و ترس از ناشناخته های دوران بارداری باعث ایجاد اضطراب می شود ترس و اضطراب حس نگرانی به مغز داده و سبب افزایش ترشح هورمونهای استرس می شود و در نتیجه منجر به زایمان زودرس یا حتی نبود پیشرفت زایمان و در نتیجه، این موارد منجر به مداخلات پزشکی غیر ضروری می گردد. مطلق افزود: باید با برگزاری دوره های آموزشی برای مراجعان زایمان در بخشهای دولتی و خصوصی از بروز مشکلاتی از جمله افسردگی ، اضطراب، مسمومیت حاملگی ، فشار خون و دیابت حاملگی جلوگیری نماییم تا به مقوله زایمان با نگرشی مثبت نگاه کنند. این مقام مسئول تاکید کرد: بارداری و زایمان یک فرآیند طبیعی و فیزیولوژیک است که یک خانم در زندگی آن را تجربه می کند و در این دوران تغییراتی در ساختار جسمی و روانی مادر رخ میدهد که باید از آنها اطلاع داشته باشد.

تاثیرهای نگرانی و استرس روی زایمان

وی با اشاره به آمار یک میلیون و ۷۳۰ هزار نفری زایمان در کشور که یک میلیون و ۵۰۰ هزار منجر به فرزند آوری می شود، گفت: برگزاری دوره های آمادگی جهت زایمان برای مادران باردار الزامی است. مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با تصویب کمیته ملی واکسن این وزارتخانه تمام زنان باردار در کشور واکسن آنفولانزا دریافت می کنند. به گفته وی واکسن آنفولانزا برای مادران پرخطر از امسال شروع می شود و بقیه زنان باردار نیز در صورت تامین واکسن موردنیاز واکسینه خواهند شد.تولد نوزادان زود تر از موعد طبیعی یکی از مهم ترین دغدغه ها و نگرانی های زوج ها به ویژه مادران جوانی است که در انتظار تولد فرزندشان به سر می برند و این تولد زودهنگام نوزاد و تکامل نیافتن اندام های او از جمله مهم ترین عوامل بروز این نگرانی است زیرا مقاومت و ایمنی بدن نوزاد را در برابر بیماری ها و عفونت های احتمالی به حداقل می رساند و در شرایطی خاص خطر مرگ را نیز برای نوزاد به همراه دارد. تاثیر استرس روی زایمان

عوارض استرس روی زایمان جنین

بر اساس مطالعات درصدی از نوزادان به جای تولد در زمان طبیعی، قبل از موعد طبیعی متولد میشوند. این نوزادان که در گروه نوزادان نارس قرار می گیرند در مقایسه با نوزادان دیگر در هفته اول تولد ۶ برابر و در سال اول تولدشان سه برابر نوزادان معمولی با خطر آسیب پذیری و مرگ روبه رو هستند. احتمال ابتلا به مشکلات و اختلال های تنفسی در این نوزادان زیاد است. تنظیم دمای بدن نوزادان نارس در مقایسه با نوزادان طبیعی سخت تر است و این گروه ممکن است در روند رشد مغزی شان با مشکل روبه رو شوند. از این رو زایمان زودرس میتواند عوارض نگران کننده ای برای والدین نوزاد به همراه داشته باشد. تولد زودرس در سه چهارم موارد مرگ و میر نوزادان و نیمی از موارد اختلالات نورولوژیک در کودکان مقصر است. خطر مشکلات مرتبط با تکامل دستگاه عصبی و بیماری های ناتوان کننده در کودکان با سابقه تولد زودرس به مراتب بیشتر از سایرین است. سن بارداری به طور معکوس با خطر مرگ و میر نوزادان در ارتباط است. مرگ و میر به میزان قابل توجهی در نوزادانی که پیش از هفته ۳۲ بارداری متولد شده اند بالاتر است. متاسفانه با وجود پیشرفت های اخیر در مراقبت های مامایی و نوزادی، شیوع تولدهای زودرس رو به افزایش است. شست سه روزه ارزیابی عملکرد کلاسهای آمادگی برای زایمان طبیعی با حضور کارشناسان مسئول اداره سلامت مادران ۵۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور از امروز به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بندرعباس آغاز شد. ایرنا

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2017-10-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :