بیماری ایدز در بارداری چه خطرهایی برای جنین دارد؟!

بیماری ایدز در بارداری چه خطرهایی برای جنین دارد؟!زناشویی

بیماری ایدز در بارداری , انتقال ویروس ایدز از راه های گوناگونی صورت می‌گیرد که از جمله آن میتوان به انتقال این ویروس ازمادران باردار به نوزادان اشاره کرد.

بیماری ایدز در بارداری

بیماری ایدز در بارداری , بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، حدود ۳۴ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز تاکنون در کشور شناسایی شده است اما برآورد این است که بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در کشور به این ویروس مبتلا هستند و بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده‌اند.بیماری ایدز یکی از معضلات دهه‌های اخیر جهان است که نام آن با ترس برده می شود . بیماری ایدز ، مجموعه ای از علائم است که در اثر نقص دستگاه دفاعی بدن انسان و علائم مربوط به عفونت های فرصت طلب ، خود را نشان می دهد. این بیماری در اثر ویروس اچ آی وی ایجاد و منتقل می شود. این ویروس مثل اغلب ویروس ها به صورت انگلی زندگی می کند، یعنی با ورود به برخی سلول های دفاعی بدن (لنفوسیت تی ۴) و ایجاد تغییرات در این سلول ها، به سرعت تکثیر شده و تعداد آن در خون بیمار افزایش می یابد و در نهایت با تخریب این سلول های دفاعی موجب اختلال و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. در این زمان بدن بیمار آمادگی مقابله با بیماری ها را نداشته و عوامل بیماری زایی که در حالت عادی و در شخص سالم هیچ بیماری ای را ایجاد نمی کنند، در فرد مبتلا به ایدز منجر به بیماری های خاصی می شوند.

بیماری ایدز در بارداری

خطر بیماری ایدز در بارداری برای جنین

هر چند که بیماری ایدز در حال حاضر جز مسایل حاد بهداشتی کشور ما نیست ، ولی افزایش موارد آلودگی و بیماری از سال ۱۳۶۶ به بعد که اولین مورد آن در کشور شناخته شد ، ازیک سو، و قرار گرفتن ایران در منطقه آسیا که هر سال به طور فزاینده ای مورد آن زیادتر می شود ازسوی دیگر ، ایجاب می کند با به کارگیری راه های مؤثر پیشگیری ، از انفجار این آتشفشان خاموش جلوگیری شود .

خطرات بیماری ایدز در بارداری

انتقال ویروس ایدز از راه های گوناگونی صورت می‌گیرد که از جمله آن میتوان به انتقال این ویروس از مادران باردار به نوزادان اشاره کرد. ویروس ایدز از مادر آلوده به کودک ممکن است در دوران حاملگی ، هنگام وضع حمل و یا کمی بعد از زایمان انتقال یابد. میزان سرایت آلودگی از مادر به کودک ۵ تا ۷درصد است. آلودگی در بچه هایی که به روش سزارین به دنیا آمده اند نیز دیده شده است . شیر دادن یکی از راه های سرایت آلودگی است. ولی چون احتمال آن کم و مزایای تغذیه با شیر مادر بسیار زیاد است ، اکثراً توصیه می شود که مادر به فرزند خود شیر بدهد .حدود۳۵ – ۲۵ درصد (یک سوم) نوزادانی که از مادر آلوده به ویروس ایدز متولد میشوند ، قبل از تولد ، هنگام تولد و یا در دوران تغذیه از شیر مادر آلوده می گردند. در کودکان، آلودگی به ویروس ایدز به سرعت به طرف ایجاد بیماری ایدز پیشرفت می کند و شانس زنده ماندن کودک هم کم است . در همین راستا رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به طرح آزمایشی غربالگری زنان باردار برای اچ.آی.وی/ایدز از سال ۹۴ در مناطق تحت پوشش برخی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: همه زنان باردار ایرانی از سال آینده تست HIV می دهند.

همچنین بخوانید :  تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری برای سلامت دندانهای کودک!

درمان بیماری ایدز در بارداری

افسر کازرونی درخصوص طرح پیشگیری از انتقال مادر به کودک که از سال ۹۳ در برخی دانشگاه ها ، آغاز شده است ،خاطرنشان کرد: از مادران باردار تحت مراقبت در اولین مراجعه، تست اچ.آی.وی گرفته می شود که البته این امر به آنان اطلاع داده شده است.اگر این تست ها در واکنش اولیه مثبت باشد برای تشخیص قطعی تر ارجاع داده میشوند و اگر ابتلا به اچ آی وی تایید شود بلافاصله درمان آغاز می‌گردد. همه اینهادر حالی است که آغاز درمان برای مادر مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز موجب می شود که احتمال انتقال بیماری از مادر به جنین که حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد است به کمتر از دو درصد برسد. رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به اجرای آزمایشی این طرح افزود: از ابتدای امسال در مناطق حاشیه ای تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی این طرح اجرا شده و جمعیت زنان باردار مناطق حاشیه را پوشش می دهد و تا سال دیگر کل زنان باردار کشور پوشش داده می شوند. گفتنی است بیش از ۹۳ درصد مادر مبتلایی که زایمان کرده است ، در این مراقبت ها بچه سالم به دنیا آورده است. وی در ادامه به برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز اشاره کرد و گفت: این برنامه با همراهی سازمان بهزیستی ، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت رفاه و سازمان زندان ها تدوین و در اسفند ۹۴ مصوب شد و اکنون پای اجرا رفته و همه سازمان ها باید در این رابطه کار کنند. سیناپرس

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
تاریخ بروزرسانی : 2017-11-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
خصوصیات یک مرد موفق در زندگی مشترک
خصوصیات یک مرد موفق در زندگی مشترک
عشق شدید و ناگهانی از عوامل طلاق است
عشق شدید و ناگهانی از عوامل طلاق است
راهی برای خروج از عادی شدن روابط زناشویی و جنسی
راهی برای خروج از عادی شدن روابط زناشویی و جنسی
روند رو به افزایش طلاق های توافقی
روند رو به افزایش طلاق های توافقی
دلیل اصلی کاهش نیاز جنسی زنان
دلیل اصلی کاهش نیاز جنسی زنان
زنان باردار از مصرف رنگ مو خودداری کنند
زنان باردار از مصرف رنگ مو خودداری کنند
این نشانه های خیانت شوهرتان است آنها را بشناسید
این نشانه های خیانت شوهرتان است آنها را بشناسید
افسردگی دوران بارداری، طبیعی نیست
افسردگی دوران بارداری، طبیعی نیست