بخشیدن همسر بعد از مشاجره چگونه امکان پذیر است؟

بخشیدن همسر بعد از مشاجره چگونه امکان پذیر است؟ زناشویی

دعواهای زناشویی اغلب پایان خوشی دارند و یکی از طرفین یا هردو به اشتباه خود پی می برند و اقدام به معذرت خواهی می کنند

کشمکش و جر و بحث تا وقتی که بالا نگیرد و در حد حرف باقی بماند قابل جبران و بخشش است . آنهم در صورتی که طرف مقابل احساس ندامت خود را ابراز نماید. در ادامه می خواهیم راه های  بخشیدن همسر بعد از یک دعوا را باهم بررسی کنیم. با نیک صالحی همراه باشید

بخشیدن همسر بعد از مشاجره

اختلاف نظر بخش لاینفک و جدایی ناپذیر روابط زناشویی محسوب می‌شود و تاکنون با همسرانی مواجه نشده‌ایم که با یکدیگر اختلاف نظر نداشته باشند، پس به‌جای انکار این امر و فرار از مباحثه با همسر باید راهکارهای روابط موثر و چگونگی حل مشاجرات را آموزش ببینیم.

بخشیدن همسر

چگونگی بخشیدن همسر

نخستین گام در روبه‌رو شدن با مشاجرات همسران این است که اگر در درجه‌ای از عصبانیت هستید که نمی‌توانید با همسرتان به صورت حضوری صحبت کنید، برایش نامه ای تنظیم یا پیامکی ارسال کرده و شدت و علت عصبانیت‌تان را توضیح دهید

گام دوم برای بخشش بعد از مشاجرات این است که می‌توانید زمانی برای مباحثه اختصاص داده و از طریق مشورت با یکدیگر به نتیجه واحدی برسید که چه کاری باید انجام شود تا درآینده شاهد چنین اتفاقات دردناکی نباشید.اختصاص زمان از دوجنبه حایز اهمیت است :نخست اینکه باعث نزدیکی همسران و فراموش کردن حدودی از اختلاف‌نظرها شده و درمرحله دوم باعث می‌شود افراد از خودرایی مطلق خارج شوندکه این امر نیز خود در بخشیدن نقاط ضعف مفید است و در واقع در یک ارتباط متقابل شاهد برطرف شدن مقادیر بالایی از کدورت‌ها هستیم.

گام سوم که بسیار اثربخش و مهم نیز محسوب می‌شود، این است که همان‌گونه که یادآوری نقاط ضعف و اشتباهات دیگر باعث افزایش هیجانات و احساسات منفی می‌شود، مرور و بررسی خوبی‌ها و نقاط مثبت شخصیتی همسرنیز نه تنها باعث کم رنگ شدن نقاط منفی می‌شود بلکه احساس عشق و دوستی را افزایش داده که این نیز به نوبه خود در بخشش بعد از مشاجرات می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

گام های مهم برای بخشیدن همسر

گام چهارم این است که وقتی همسرتان به خاطر عیوب واشتباهاتش از شما طلب بخشش می‌کند، برای بخشیدن وی مقاومت بروز نداده بلکه با گذشت به موقع، فرصت اصلاح و تغییر رفتار را به وی دهید ضمن اینکه فرصت عذرخواهی‌های مجدد را نیز برای ایشان فراهم کردید؛درغیر این صورت باعث تشدید اختلافات شده ودر مشاجرات بعدی نه تنها عذرخواهی نخواهد کرد بلکه بر اشتباه خود نیز اصرار کرده و فاصله منطقی بین شما افزایش پیدا می‌کند

گام پنجم شامل این نکته است که فراموش نکنید همان اندازه که بخشیدن بدون قید وشرط شما در مقابل همسرتان مهم است، چگونگی رفتار شما بعد ازآن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.در بسیاری از مراجعان کلینیکی شاهد آن هستیم که همسران بعد از بخشیدن یکدیگر باوجود تمام شدن مشاجرات به‌خاطر گذشتی که داشته اند، احساس شرمندگی و سرکوفت را در طرف مقابل زنده کرده واز طریق منت گذاشتن شعله اختلافات را مجدد شعله ور کرده و باعث غلیان احساسات منفی می‌شوند.

گام ششم شامل این مورد است که احساسات‌تان رو بدون مقصر دانستن همسرتان نشان دهید:از آنجا که بسیاری از مشاجرات با احساس مقصر دانستن طرف مقابل همراه است، یکی از نکات کلیدی این است که مرز احساس ناراحتی و تقصیر فردی راجدا کرده وبدانیم دریک رابطه یک نفر مقصر نیست بلکه هر دونفرسهیم هستند و این برداشت درست باعث می‌شود به راحتی گذشت خویش را افزایش داده وتصور ذهنی که نسبت به همسرتان به صورت اشتباه شکل گرفته، تصحیح شود .

جزئیات بیشتر درباره بخشش بعد از یک دعوای حسابی

شاید به جرات بتوان گفت، یکی از سخت ترین موقعیت ها برای بخشش در یک ازدواج داشتن
یک مشاجره تند و زننده است. هر چند این موضوع با سوء استفاده یا خیانت زناشویی
برابری نمی کند اما این مشاجرات هم می تواند اثرات منفی داشته باشد که ازدواج را
با چالش های جدی روبرو کند. مشاجرات زناشویی می توانند به شدت به سمت
لجاجت و کینه توزی برود زیرا طرفین به خوبی همدیگر را می شناسند .

بخشیدن همسر

راه های بخشیدن همسر

آنها می دانند که باید کجا دست بگذارند و اصطلاحا چه دکمه ای را بزنند تا طرف
مقابل را نابود کنند. آنها مسلح به انبار کلماتی هستند که هر کدام از آنها قادر است
مانند یک اسلحه خطرناک باعث انفجار طرف مقابل شود و اگر یک بار شاهد
کارایی این کلمات باشند ترغیب می شوند که در دفعات و موقعیت های آتی نیز این کار را بکنند.

حتی در سخت ترین مشکلات و دعواها هم، همسران می‌بایست توجه داشته باشند
که اشتباه و‌ خطا ممکن است از هر کدام‌شان سر زند. آنچه در این بین اهمیت دارد
این است که در این مواقع بتوان خشم خود را کنترل کرد و به پاسخ و توضیحات
طرف مقابل گوش فرا داد و در اینجاست که داشتن مهارتهای زناشویی، نقش مهم
و حیاتی خود در رابطه زن و شوهری را نشان می دهد

بخشش بعد از یک دعوای حسابی

عفو و گذشت یکی از این مکارم والا و بلکه به قول امام علی ـ علیه السلام ـ
تاجی زینت بخش بر سر همه آنهاست:

«العفوُ تاجُ المکارِمِِ» ۱

گذشت زینت بزرگواریهاست.

این خوی پسندیده، پرتوی از مسرّت واقعی و موجی از عواطف و احساسات انسان دوستانه
را در دلها ایجاد می کند. کینه ها و دشمنی ها را از آن می زداید و موجب می شود
که خصم دست از خصومت برداشته و طرح دوستی و محبّت بریزد.

“تَعافَوا تَسقُطِ الضَّغائِنُ بَینَکُم” ۲

از یکدیگر گذشت کنید، تا کینه‏هاى میان شما از بین برود.

خطا و اشتباه در همه‌ی ابعاد زندگی ما انسان‌ها وجود دارد و هیچ انسانی جز پیامبران و معصومین(ع) عاری از آن نیستند. مسلماً هیچ فردی کامل نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که هیچ‌گاه اشتباهی مرتکب نشده یا این‌که اشتباهات او آن‌قدر بی‌اهمیت است که می‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. در صورتی که اگر همین خطا از دیگری سر بزند، از طرف این فرد غیرقابل توجیه و غیرقابل گذشت خواهد بود. در روابط همسران نیز آن‌ها باید به این مسأله توجه داشته باشند که هیچ انسانی کامل نیست و ممکن است این اتفاق برای هر زوجی پیش آید. اگر در این رابطه همسران با تفکر و تدبر کافی و آگاهانه رفتار کنند، از بروز بسیاری از کشمکش‌های زندگی جلوگیری خواهند نمود.

سلامت نیوز و تبیان

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2018-10-25 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :