افسردگی مادران باردار چه عوارضی دارد و چگونه باید درمان شود؟!

افسردگی مادران باردار چه عوارضی دارد و چگونه باید درمان شود؟! زناشویی

تحقیقات علمی بر اهمیت فعالیت و ورزش جهت درمان افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان تأکید می کند، این در حالی است که ۱۴ قرن پیش، قرآن کریم به آن اشاره کرده است؛

طبق یک تحقیق جدید، اگر مادر در طول بارداری مبتلا به افسردگی شود یا داروهای ضدافسردگی را برای درمان بیماری قدیمی اش استفاده نماید، ریسک ابتلا کودک به بیماری آسم افزایش می یابد. دکتر «شیائوکین لئو»، متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه آرهوس در دانمارک، که سرپرستی این تیم تحقیق را به عهده داشت عنوان کرد: «نحوه تاثیر افسردگی مادران باردار بر احتمال ابتلا کودک به آسم مشخص نیست، اما مکانیسم آن می تواند شامل تغییرات هورمونی یا تغییر در سبک زندگی باشد. مهم ترین یافته مطالعه ما این است که ما متوجه شدیم مصرف تمام داروهای ضدافسردگی در طول بارداری در کل موجب افزایش احتمال بروز آسم نمی شود.»

عوارض افسردگی مادران باردار

اما در مورد داروهای قدیمی تر ضدافسردگی موسوم به «تری سایکلیک»، داستان فرق می کند. محققان احتمال ابتلا نوزاد به آسم را در صورت مصرف این دارو در طول بارداری به اندازه افسردگی مادر در طول بارداری می دانند. در این مطالعه در حدود ۸ درصد از زنان داروهای قدیمی تر را مصرف می کردند. تاثیرات ناشی از افسردگی بین ۷ و ۱۳ درصد از زنان باردار را تحت تاثر قرار می دهد و در سال های اخیر مصرف داروهای ضدافسردگی در زمان بارداری افزایش یافته است. داروهای موسوم به «بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRI)»، متداول ترین داروهای تجویزی برای افسردگی هستند. سرترالین، فلوکستین، و سیتالوپرام از این قسم داروها محسوب می شوند.

افسردگی مادران باردار

افسردگی مادران در بارداری

«لئو» و تیمش، گزارشات پزشکی بیش از ۷۳۳ هزار نفر از کودکان دانمارکی متولدشده بین سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۷ را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. بیش از ۲۱ هزار نفر از مادران این کودکان یا بیماری افسردگی داشتند یا در دوران بارداری داروهای ضدافسردگی مصرف می کردند. این یافته ها آشکار ساخت کودکانی که از مادران مبتلا به افسردگی متولد شده بودند، احتمال پیشرفت بیماری آسم کودکی در آنها ۲۵ درصد بیشتر بود. از بین حدود ۹ هزار کودکی که به مادران شان در طول بارداری داروهای ضدافسردگی تجویز شده بود، ریسک ابتلا به آسم کودکان زنانی که داروهای ضدافسردگی قدیمی تر مصرف می کردند، ۲۶ درصد بود.

داروهای ضدافسردگی تری سایکلیک

محققان دریافتند داروهای ضدافسردگی «تری سایکلیک» که معمولا برای بیماری های شدید افسردگی تجویز می شوند، با بیماری آسم در ارتباط هستند. البته این ارتباط ناشی از رابطه علت و معلولی نیست، بلکه این خود افسردگی حاد است که در ریسک بروز آسم نقش دارد. البته به گفته «لئو»، ارتباط بین افسردگی و آسم ممکن است ناشی از بیولوژی دوران حاملگی، عوامل ژنتیکی یا زیست محیطی یا هر سه این موارد باشد.

افسردگی مادران باردار

افسردگی در مادران باردار

درباره نشانه های افسردگی مادران باردار بیشتر بدانید

اگر شما تعدادی از نشانه های زیر را تجربه کرده اید، با متخصص خود تماس بگیرید:

-از هیچ چیز لذت نمی برید و احساس خوبی به شما دست نمی دهد
-هر روز احساس غم، ناراحتی و پوچی می کنید.
-قادر به تمرکز روی کارهای خود نیستید
-بیش از اندازه احساس ناراحتی، پریشانی کرده و بی دلیل گریه می کنید
-بی خوابی و بدخوابی در طول مدت روز
-خستگی دائمی و بیش از اندازه

-تمایل به خوردن زیاد، تمام مدت روز یا عدم تمایل به خوردن
-احساس گناه، نا امیدی و بی ارزش بودن
نشانه های اضطراب کدامها هستند

چنانچه احساس عصبی یا سردرگمی و دستپاچگی می کنید و یا اینکه این نشانه ها را دارا هستید با پزشک خود تماس بگیرید:

-حملات ترسناک. این نوع حملات بدون هیچ نشانه ای به وجود می آید.
این حملات شامل تپش قلب، سبکی سر یا بیهوشی،
عرق کردن کف دست، تنگی نفس و احساس حمله قلبی
-احساس نگرانی دائمی درباره خود و سلامتی نوزاد یا ترس از وقوع یک اتفاق بد

افسردگی در مادران باردار

افسردگی در مادران در دوران بارداری

بد نیست بدانید که قرآن چه توصیه ای برای افسردگی مادران باردار دارد

تحقیقات علمی بر اهمیت فعالیت و ورزش جهت درمان افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان تأکید می کند، این در حالی است که ۱۴ قرن پیش، قرآن کریم به آن اشاره کرده است؛ وقتی خداوند عزوجل به حضرت مریم(س) می فرماید که تنه درخت خرما را تکان دهد و ناراحت و غمگین نباشد:آیات ۲۴ تا ۲۶ سوره مبارکه مریم:

«فَنَادَاهَا مِنْ تَحْتِهَا أَلَّا تَحْزَنِی قَدْ جَعَلَ رَبُّکِ تَحْتَکِ سَرِیًّا»( پس از زیر [پای] او [فرشته] وی را ندا داد که غم مدار پروردگارت زیر [پای] تو چشمه آبی پدید آورده است)، « وَهُزِّی إِلَیْکِ بِجِذْعِ النَّخْلَهِ تُسَاقِطْ عَلَیْکِ رُطَبًا جَنِیًّا» (و تنه درخت‏ خرما را به طرف خود [بگیر و] بتکان بر تو خرمای تازه می ریزد) « فَکُلِی وَاشْرَبِی وَقَرِّی عَیْنًا….» (و بخور و بنوش و دیده روشن دار).

در این آیات خداوند به صراحت به حضرت مریم(س) توصیه می کند که ناراحت و اندوهگین نباشد، سپس امر می کند که با جنب و جوش درخت را تکان دهد.

مهر – نی نی سایت – فردا

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-03-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :