کاهش وزن ناگهانی نشانه چیست؟

کاهش وزن ناگهانی نشانه چیست؟ پزشکی

کاهش وزن ناگهانی ممکن است نشانه ای از وجود یک بیماری در بدن باشد برای تشخیص هر چه سریع تر باید با پزشکتان مشورت کنید

اگر از کاهش وزن ناگهانی خود رنج می برید و این موضوع شما را نگران کرده است پس هر چه سریع تر به دنبال چرایی کاهش وزن خود باشید که چه عواملی باعث این موضوع شده است لاغر شدن بی مورد می تواند دلایل مختلفی و گاهی خطرناک داشته باشد .

کاهش وزن ناگهانی

مهدیار زمان زاده در ارتباط با پرکاری تیروئید اظهار داشت: از آنجا که متابولیسم پایه در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید افزایش می‌ یابد، در واقع بسیاری از بیمارانی که تیروئید شان بیش‌ از حد فعال شده است، درجاتی از کاهش وزن را تجربه خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه میزان این کاهش وزن با شدت فعالیت غده تیروئید در ارتباط خواهد بود، گفت: بنابراین، اگر غده تیروئید بیش‌ از حد فعال شود، متابولیسم پایه افزایش می‌یابد و افراد برای حفظ وزن موجود خود به کالری بیشتری نیاز خواهند داشت.

متخصص بیماری‌ های غدد گفت: اگر شخصی کالری مصرفی خود را برای جبران کالری اضافی سوزانده شده، افزایش ندهد، دچار کاهش وزن خواهد شد.

زمان زاده اضافه کرد: بارداری گاهی مشکلاتی برای مادر خواهد داشت که باید تحت کنترل قرار گیرد.یکی از مهمترین مشکلات بارداری کم کاری تیروئید است که باید درمان شود تا زایمان با موفقیت انجام گیرد.

دلایل کاهش وزن ناگهانی

وی افزود: زایمان زودرس، مسمومیت باردرای، سقط جنین، فشار خون ناشی از بارداری، اختلالات رشد در کودک، آسیب های مغزی، کاهش آهن بدن و افزایش فشار خون از عوارض کم کاری تیروئید در زنان باردار به شمار می‌رود.

متخصص بیماری های غدد و داخلی با بیان اینکه شناخت علائم و بیماری‌ های دوران بارداری کمک بزرگی در زایمان و نیز حفظ سلامت شخصی خواهد داشت، افزود: بدون شک از اختلالات تیروئید در زمان بارداری آگاه هستید ، توصیه میشود که قبل از بارداری تست تیروئید را انجام دهید و از وضعیت خود با خبر باشید.

زمان زاده با اشاره به اینکه کم کاری تیروئید یکی از عوارضی است که می‌تواند جان مادر و فرزند را به خطر بیاندازد .در چنین حالتی مراجعه به پزشک و کنترل هورمون الزامی است، گفت: متخصص غدد به صورت مرتب به بیمار کمک می‌ کند تا بیماری فرد تحت کنترل باشد همچنین علاوه بر تجویز دارو، به فرد باردار توصیه می کند که هر شش هفته یک بار آزمایش تیروئید بدهد تا میزان هورمون تیروئید در خون مشخص شود.

همچنین بخوانید :  داروی جدید برای کاهش وزن تایید شد

حقایقی جالب درباره  ۱۰ علت کاهش وزن ناگهانی بخوانید

۱- نارسایی های قلبی

۲- اختلالات غذایی جدی

۳- دغدغه‌ های فکری و مشکلات روحی

۴- انواع بیماری سرطان

۵- بیماری‌ های انگلی

۶- نارسایی غده فوق‌کلیه

۷- اسهال مزمن

۸- دیابت یک علت لاغری ناگهانی

۹- پرکاری تیروئید یا Hyperthyroidism

۱۰- ایدز یا ویروس HIV

برخی دیگر از علل کاهش وزن ناگهانی

عوامل دیگری هم در کاهش وزن ناگهانی تاثیر دارند. مانند :

* از دست دادن عضلات یا sarcopenia

* آرتریت

* بیماری زوال عقل

* کلسیم بیش از اندازه‌ی بدن

* اولسر یا زخم‌های گوارشی

* سل

* کولیت یا ورم معده

* مشکلات ریوی

* نارسایی کلیوی

* مصرف بیش از اندازه‌ی ملین

* انسداد روده

خطرات کاهش وزن ناگهانی

بیشتر بدانید :کدام کاهش وزن ناگهانی خطر دارد؟

اشتها و سوخت‌وساز بدن به‌وسیله عوامل هورمونی و عصبی تنظیم می‌شود. در این فرآیند، مراکز تغذیه و سیری در هیپوتالاموس نقش محوری دارند. افراد سالم با وجود تغییر در مصرف کالری و میزان فعالیت روزانه، اغلب وزن خود را در یک محدوده پایدار حفظ می‌کنند، اما اگر مصرف کالری به‌طور قابل‌توجهی از کالری در دسترس بیشتر باشد، کاهش وزن رخ می‌دهد.

باید توجه داشت که از حدود۶۰ سالگی به‌طور متوسط هر سال نیم‌کیلوگرم از وزن بدن کم می‌شود، بنابراین کاهش وزن ناخواسته در سالمندان غیرشایع نیست، اما اگر میزان کاهش وزن قابل‌توجه باشد و طی ۶ ماه تا ۱۲ ماه رخ دهد، باید حتما بررسی قرار شود. این نوع کاهش وزن فرد را مستعد عفونت و بیماری می‌کند. همچنین احتمال مرگ و میر را در طول ۱۸ ماه ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

کاهش مقدار غذای دریافتی، سوء‌جذب، اسهال، استفراغ، دیابت شیرین و دفع گلوکز در ادرار، پرکاری تیروئید، اختلالات روانی، افسردگی، سرطان‌ها، بیماری‌های خوش‌خیم گوارشی، عفونت‌ها و… همگی می‌توانند از دلایل کاهش وزن ناخواسته باشند.

فارس , آسان طب , تک پزشک

تاریخ بروزرسانی : 2018-04-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi