ریزش موی نوجوانان در اثر استرس

ریزش موی نوجوانان در اثر استرس پزشکی

به طور معمول روی سر یک فرد ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تار مو وجود دارد و ریختن بیشتر از ۱۰۰ تار مو در طول روز غیر طبیعی می باشد و نیاز به درمان دارد.

این که در طول روز چندین تار مو از سر بریزد کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. ریزش مویی غیر طبیعی محسوب می گردد که باعث کم پشتی مو و خالی شدن سر شود. در این میان استرس یکی از عواملی است که به شدت روی ریزش مو تاثیر می گذارد. در ریزش موی نوجوانان استرس را عامل اصلی می توان دانست. یکی از روش های جلوگیری کردن از ریزش مو ناشی از استرس، انجام عمل سم‌ زدایی است. برای خواندن مطلبی در مورد ریزش موی نوجوانان در اثر استرس و راه های جلوگیری از آن با نیک صالحی همراه باشید.

ریزش مو در نوجوانان به دلیل استرس

استرس در نوجوانان باعث ریزش موی سر می‌شود در حالی که این پدیده معمولا پس
از ۳۵ سالگی روی می‌دهد.
به گزارش آر.ایکس.پی‌جی سرپرست این مطالعه که یک متخصص تریکولوژیست (متخصص بیماری مو و پوست سر) است می‌گوید هیچکس نمی‌تواند
از استرس فرار کند.

استرس سطوح گلوکو کورتیکوئید را افزایش می‌دهد که مانند یک هورمون مردانه عمل کرده باعث نازک شدن مو می‌شود.قبلا این
پدیده در سنین ۳۵ سالگی مشاهده می‌شد اما این روزها سن دچار شدن به آن کاهش یافته و به حدود
۱۶ سالگی رسیده است.

دیگر فاکتورهای موثر در این مورد رژیم غذایی و آلودگی هوا هستند.

جلوگیری از ریزش موی نوجوانان

یکی از راههای جلوگیری از ریزش مو ناشی از استرس، سم‌زدایی است.
سیستم لنفاتیک سیستم جریان خون ثانویه در بدن است که حاوی سموم ، اکسیژن و ذخیره غذایی است که به
سلول‌ها می‌رسند.

به محض این که سم‌زدایی صورت گیرد، سموم از آن ناحیه خاص دور می‌شوند به طوری که اکسیژن و مواد
مغذی به سلول‌های آن می‌رسند.
در این روش ابزار خاصی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.کار اصلی این است که با استفاده از دست جریان خروج سموم
توسط سیستم لنفاتیک را تسهیل می‌کنیم.

این کار فولیکول‌های مو را تحریک نموده و به رشد مو کمک می‌کند.
تفاوت این روش با ماساژ پوست سر این است که در ماساژ حرکت دست بر روی پوست سر باعث تحریک
آن می‌شود اما در سم‌زدایی حرکت دست حالت آرامش و تسکینی را در پوست سر ایجاد می‌کند.

ریزش موی نوجوانان

خوب است بدانید : ریزش موی نوجوانان ؛ یزش موی سکه‌ای در اثر استرس

وی در ادامه درباره ریزش موی سکه‌ای (ریزش آلوپسی آره آتا) نیز توضیحاتی داد و گفت: در ریزش موی سکه‌ای، در یک یا چند منطقه گرد یا تقریبا گرد در سر به طور ناگهانی مو‌ها ریزش می‌کنند که در این حالت پوست سر قرمز یا ملتهب نمی‌شود. این نوع ریزش ممکن است بعد از یک استرس شدید روحی یا جسمی اتفاق افتد. همچنین ممکن است همراه با بعضی بیماری‌ها مانند بیماری‌های تیروئیدی، بستری شدن در بیمارستان یا مصرف برخی دارو‌ها رخ دهد. در این بیماری هم سیستم ایمنی به ریشه مو حمله می‌کند با این تفاوت که ریشه مو کاملا از بین نمی‌رود.

همچنین بخوانید :  کدام یک از درمان های ریزش مو واقعا موثرند

تمیزی‌فر ادامه داد: گاهی اوقات ریزش موی سکه‌ای ممکن است تمام موی سر را درگیر کند و ریزش در بخش زیادی از مو‌های سر رخ دهد یا گاهی مو‌های بدن نیز درگیر می‌شود و تمام مو‌های بدن نیز می‌ریزد. احتمال جواب درمان در این دو مورد نسبت به ریزش موی “آلوپسی آره آتا” کمتر است و این ریزش بعد از رفع استرس درمان می‌شود. برای درمان این نوع ریزش مو از تزریق داخل ضایعه یا محلول‌ها و کرم‌ها استفاده می‌شود.

این متخصص پوست و مو افزود: ریزش مو دیگری وجود دارد که مانند ریزش موی سکه‌ای بر اثر استرس شدید یا بیماری رخ می‌دهد با این تفاوت که این نوع ریزش مو بعد از چند ماه از بیماری یا استرس اتفاق می‌افتد. همچنین این ریزش مو تمام سر را درگیر می‌کند. با وجود اینکه مضطرب کننده است، ولی معمولا از همه ریزش مو‌ها بهتر درمان‌پذیر است و با درمان و مصرف دارو‌ها و محلول‌ها، مو مجددا رشد کرده و به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

او در ادامه صحبت‌هایش در توضیح علل ریزش مو، کمبود مواد غذایی یا بیماری‌های داخلی را از دیگر عوامل ریزش مو برشمرد و گفت: کم خونی، کمبود ویتامین دی، روی یا بیماری‌های لوپوس، تیروئید و دیابت ممکن است سبب ریزش مو شوند. در این نوع ریزش علاوه بر درمان موضعی ریزش باید کمبود‌های غذایی بدن جبران و بیماری‌های زمینه‌ای نیز کنترل و برطرف شوند.

جام جم آنلاین و فرارو

تاریخ بروزرسانی : 2019-02-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi