دلایل سرفه مزمن

دلایل سرفه مزمن پزشکی

سرفه مزمن که بیشتر از هشت هفته طول بکشد، می‌ تواند علامت و نشانه‌ ای از یک مشکل جدی برای سلامتی فرد باشد.

سرفه یکی از مشکلاتی است که افراد هنگام ابتلا به آن شکایت فراوانی از این بیماری دارند. دلایل سرفه زیاد است . سرفه زمانی اتفاق می افتد که سلول ها در برابر عبور هوا تحریک شده و باعث ایجاد این مشکل می‌شود. نتیجه این مسئله آن است که هوا در ریه ها تحت فشار بسیار زیادی بوده و مجبور می شود با فشار خارج شود که سرفه رخ می دهد. در هوای سرد پاییز و زمستان، بیشتر مردم از سرفه مزمن رنج می برند. برای خواندن مطلبی در مورد سرفه و آگاهی از دلایل سرفه مزمن با نیک صالحی همراه باشید.

بررسی دلایل سرفه مزمن

سرفه مزمن سرفه‌ای است که برای بیش از سه هفته ادامه پیدا کند.
ممکن است این سرفه ناشی از بیماری، یک رفتار مانند سیگار کشیدن و با عارضه جانبی یک دارو باشد.

برخی از دلایل رایج سرفه مزمن اینها هستند:

سیگارکشیدن

آسم

داروهای مانند مهارکننده‌های ACE که برای درمان فشار خون بالا به کار می‌روند یا داروهای مسدود کننده گیرنده بتا که
برای درمان فشار خون بالا، گلوکوم (آب سیاه) یا میگرن به کار می‌روند.

دلایل سرفه مزمن

بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس) که سوزش سردل ایجاد می‌کنند.
این محتویات اسیدی ممکن است با تحریک گلو سرفه هم ایجاد کنند.

آلرژی‌ها، که ممکن است با ایجاد ترشح پشت حلق باعث سرفه شوند.

بیشتر بدانید : دلایل سرفه زیاد کدام اند؟

شایع‌ترین علل بروز چنین مشکلی ترشحات پشت بینی، برگشت اسید معده و آسم
هستند. البته هر وقت بیماری زمینه‌ای بهبود یابد، این سرفه‌ها نیز بهبود خواهد یافت.

آسم: دومین علت شایع سرفه مزمن در بزرگسالان و یک علت عمده سرفه کودکان
است. علاوه بر سرفه امکان بروز خس خس سینه و احساس تنگی نفس هم
وجود دارد.

سرفه مرتبط با آسم ممکن است فصلی باشد که به دنبال یک عفونت در مجاری تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود و یا ممکن است با قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا خشک، دود و یا یک رایحه ایجاد شود.

همچنین بخوانید :  درمان سرفه با استفاده از گیاهان دارویی

فیبروز ریه: فیبروز ریه به معنی تشکیل بافت فیبروز (بافت همبند) در ریه است. علائم آن عبارتند از کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، تنگی نفس، خستگی، بی‌اشتهایی و کاهش وزن.

ریفلاکس معده از دلایل سرفه

ریفلاکس اسید: بیماری ریفلاکس معده باعث نشت محتویات معده به مری می‌شود. به طور معمول این روند باعث سوزش سر دل خواهد شد اما علامت دیگر آن خس خس سینه و سرفه است. اسیدهای معده قسمت زیرین تارهای صوتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دلایل سرفه مزمن

سرماخوردگی ویروسی: یک نوع دیگر، سرفه تولیدی یا خلط دار است که معمولاً پس از سرماخوردگی‌های ویروسی به وجود می‌آید. این نوع سرفه مواد مخاطی را از دستگاه‌های تنفسی شما بیرون می‌راند. البته آلرژی یا عفونت‌های باکتریایی نیز این نوع سرفه‌ها را ایجاد می‌کنند. اگر هفته‌ها پس از سرماخوردگی همچنان سرفه می‌کنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. چرا که سرفه‌های طولانی ممکن است به معنای درمان نشدن بیماری شما باشند. ضمن این که سرفه که خود نشانه وجود عامل ویروسی یا باکتریایی در بدن شماست، ممکن است به مزمن شدن ناراحتی‌های ریوی منجر شود.

استفاده از داروهای فشار خون: شایع‌ترین عارضه استفاده از مهارکننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین یا همان داروهای فشار خون سرفه مزمن است که در ۵ تا ۱۵ درصد افراد رخ می‌دهد. این سرفه معمولاً خشک و منقطع است. این عارضه ممکن است بلافاصله بعد از شروع دارو و یا ماه‌های بعد خود را نشان دهد. در صورت بروز این حالت بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا داروی دیگری را برای شما تجویز کند.

برونشیت مزمن: برونشیت مزمن وضعیتی است که در آن آسیب مجاری هوایی باعث سرفه و بعضاً همراه خلط می‌شود. بیشتر افراد مبتلا به برونشیت مزمن، یا سیگار مصرف می‌کنند و یا سابقه مصرف سیگار را در گذشته داشته‌اند.

همشهری و باشگاه خبرنگاران

تاریخ بروزرسانی : 2019-03-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :
logo-samandehi