نرمی استخوان و راه درمان ان

نرمی استخوان و راه درمان ان پزشکی

درمان نرمی استخوان با مصرف دوز های مختلف ویتامین دی انجام می شود.

نرمی استخوان بیماری است که به دلیل کمبود ویتامین دی در افراد ایجاد می شود و از علایم آن می توان به ضعف عضلانی،درد در ستون فقرات،لگن و پاها اشاره نمود.برای پیشگیری از نرمی استخوان باید روزانه ده تا پانزده دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید و از غذاهای غنی از ویتامین دی استفاده نمایید.در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا در مورد این بیماری و درمان نرمی استخوان بیشتر بخوانید.

درمان نرمی استخوان

بیماریهای متابولیک استخوان که ناشی از کمبود و یا فقدان ویتامین دی می باشد سبب بروز نرمی استخوان می شود
و در کودکان به آن راشیتیسم و در بزرگسالان استئومالاسی می گوییم .

یکی از عناصر مهم در استحکام استخوانها کلسیم می باشد و ویتامین دی در جذب کلسیم در روده ها و
نیز بازجذب کلسیم از کلیه ها و رسوب آن در استخوانها نقش مهمی ایفا می کند.
حال اگر میزان این ویتامین کم باشد ، متابولیسم آن در بدن دچار اختلال باشد .

یا بافت ها نسبت به آن مقاومت داشته باشند ، اثرات ناشی از کمبود آن در استخوانها خود را نشان
می دهد و نرمی استخوان بروز می کند .
برای درمان ابتدا باید نوع اختلال مشخص شود و بر اساس علت زمینه ای در مورد درمان آن اقدام کرد.
کمبود کلسیم در کودکان می تواند اختلالات رشد و نمو را سبب شود .

تغییرات ساختمانی در استخوانها و نیز اختلال عملکرد عضلانی ناشی از کمبود کلسیم رخ می دهد .
در بزرگسالان هم تغییرات استخوانی در قسمتهای مختلف بروز می کند ، طول مهره ها کوتاه می شود و لگن
پهن می شود .

درمان نرمی استخوان

نرمی استخوان

بد نیست درباره نرمی استخوان بیشتر بدانید

علائم بیماری نرمی استخوان ممکن است خیلی مبهم باشد، مثلاً فرد به‌طورکلی حال خوبی ندارد و احساس بدن درد می‌کند. ممکن است فرد بیمار دچار استخوان درد گسترده در اندام‌های مختلف خود به ویژه در ناحیه لگن و پایین کمر شود. ممکن است استخوان‌ها به طور غیر طبیعی نرم و حساس شوند و با یک فشار معمولی خم شوند. در مراحل پیشرفته، فرد بیمار دچار ضعف عضلانی مخصوصاً در قسمت ران پا می‌شود، به طوری که وقتی نشسته است به راحتی نمی‌تواند برخیزد و یا نمی‌تواند از پله‌ها بالا برود.

اگر نرمی استخوان منجر به افت میزان کلسیم خون شود، علائم آن می‌تواند به صورت سوزن سوزنی شدن انگشتان و لب‌ها و گرفتگی عضلات دست و پا بروز کند.

در کودکان راشیتیسم می‌تواند باعث بروز عوارض زیر شود:

کمانی شکل شدن پاها

پیش آمدن قفسه سینه

نرم بودن استخوان جمجمه

انحنای ستون مهره‌ها

کوتاهی قامت

همچنین ممکن است کودکان دچار درد استخوان و ضعف عضلات باشند که باعث می‌شود دیرتر شروع به راه رفتن کنند یا تغییری (مانند لنگیدن یا خرامیدن) در شیوه راه رفتن آن‌ها به وجود بیاید. این حالت راه رفتن را اصطلاحاً “راه رفتن اردکی” می‌گویند. همچنین به دلیل آنکه استخوان‌های کودک نرم و شکننده است، احتمال شکستگی استخوان‌ها در این کودکان بیشتر است و ممکن است کودک بدون هیچ‌گونه آسیب‌دیدگی قابل ملاحظه‌ای، دچار شکستگی استخوان شود.

راشیتیسم و نرمی استخوان چگونه درمان می‌شود؟

در موضوع درمان نرمی استخوان بدانید از آنجا که اغلب موارد این بیماری به دلیل کمبود ویتامین D به وجود می‌آید، برای درمان نرمی استخوان هم از تجویز ویتامین D استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند به صورت قرص یا شربت مصرف شود.

اما اگر بیمار به کمبود بسیار شدید ویتامین D مبتلا باشد و یا علائم شدید این کمبود را نشان می‌دهد، باید دوز‌های بالاتری از ویتامین D را برای درمان نرمی استخوان مصرف کند. این دارو ممکن است به صورت خوراکی هر چند هفته یک بار مصرف شود و یا هر چند ماه یک بار به درون ماهیچه تزریق شود. برای درمان نرمی استخوان در افرادی که مشکل جذب ویتامین D از غذا را دارند نیز می‌توان از روش تزریق در ماهیچه استفاده کرد.

درمان نرمی استخوان

نرمی استخوان

درمان استئومالاسی

* باید از یک رژیم غذایی حاوی شیر و فرآورده‌های آن برخوردار باشیم.

* از سبزیجاتی استفاده کنیم که سرشار از کلسیم و ویتامین D باشند.

* تجویز روزانه ۲۰۰۰-۵۰۰۰ واحد از ویتامین D برای درمان مفید می‌باشد.

* ورزش همیشگی همراه با رژیم کلسیم و ویتامین D در برطرف کردن عوارض استخوانی مفید می‌باشد.

* مراجعه و تشخیص به موقع بیماری، از پیشرفت و زمین‌گیر شدن جلوگیری می‌کند.

توصیه‌های مناسب تغذیه‌ای و رفتاری برای جلوگیری از استئومالاسی در گروه‌های مختلف سنی:

* گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال

بانک استخوانتان را با ذخیره کلسیم از طریق تغذیه مناسب غنی کنید. به نظر می‌رسد استخوان‌های نوجوانان برای جذب کلسیم ساخته شده است. استخوان‌های نوجوانان برای آن است که کلسیم را جذب و از آن استفاده کنند. در استخوان‌ها، ابتدا داربست‌هایی از پروتئین به طور میکروسکوپی ساخته می‌شود و بعد این داربست‌ها به وسیله کلسیم، پر و انباشته می‌شوند. بدین ترتیب استخوان‌هایی متراکم ساخته می‌شود. در این سال‌ها برای ساختن استخوان‌های قوی به حداقل ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز نیاز دارید. سعی کنید به جای انواع و اقسام نوشابه‌ها، روزانه ۳ لیوان شیر بنوشید. همچنین از منابع دیگری که کلسیم دارند (مثل ماست، پنیر و سبزی‌ها با برگ سبز تیره) زیاد مصرف کنید.

* مراقبت های گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال برای جلوگیری از نرمی استخوان

استخوان‌ها، در این سنین به راحتی ساخته نمی‌شوند، اما به حداکثر قدرت خود خواهند رسید. ورزش کردن در این سال‌ها مهم است و باید از طریق رژیم غذایی مناسب دریافت کلسیم کافی داشته باشید. ورزش‌هایی که در آن پاها، وزن بدن را تحمل می‌کنند مانند پیاده‌روی، دو میدانی و …، در ساختن استخوان‌های محکم‌تر نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

* گروه سنی ۳۵ تا ۵۰ سال

ممکن است در این سنین به تدریج تراکم استخوان‌ها کاهش یابد، بنابراین در این مرحله از زندگی، دریافت مقدار کلسیم کافی و ورزش برای در حداقل نگه‌داشتن سطح کاهش قدرت استخوان ضروری است. بیشتر زنان در ۵۵-۴۲ سالگی یائسه می‌شوند. اگر قبل از این سنین قاعدگی نامنظم شده یا علائمی از یائسگی بروز نماید، در رابطه با پوکی استخوان نیز با پزشک مشورت نمایید.

* گروه سنی بالای ۵۰ سال

زنانی که وارد مرحله یائسگی شده‌اند، ممکن است سالانه ۱ تا ۶ قسمت از ۱۰۰ قسمت قدرت استخوانشان را از دست بدهند. دریافت مقدار کلسیم کافی و ورزش هنوز مهم است، لذا باید سعی شود به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار گرفته و ویتامین D لازم را دریافت کنید. حداقل ۲۰ دقیقه در روز و سه بار در هفته پیاده‌روی داشته باشید. بعضی از افراد به رژیم غذایی و داروهای دارای کلسیم نیاز دارند که باید به متخصص تغذیه و پزشک معالج خود مراجعه نمایند.

دکتر غلامپور -تبیان

ترفندهای فوق العاده برای تزئین سبزیجات
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2020-05-14 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :