هواوی

۵ راه کار ساده برای جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه به بدن

۵ راه کار ساده برای جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه به بدن پزشکی

گوشی های تلفن‌ همراه طی چند سال در کل جهان و به صورت گسترده عمومی شده‌اند و به گفته محققان و کارشناسان؛ فقط یک دهه دیگر آثار سرطان‌زا بودن آنها بروز خواهد کرد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی مردم مدت‌های زیادی از گوشی تلفن همراه استفاده می کنند بدون توجه به این که این وسیله چه صدمه های غیر قابل جبرانی روی سلامت آن ها دارد. تلفن‌ همراه امروزه دیگر تنها برای برقراری ارتباط صوتی با دیگران نیست بلکه این وسایل الکترونیکی اغلب برای حضور در فضای مجازی، شبکه‌های مجازی، بازی‌های آنلاین و دیدن فیلم و… استفاده می شوند. برای خواندن ۵ راه کار ساده برای جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه به بدن با نیک صالحی همراه باشید.

تماس اشعه تلفن همراه با بدن

تلفن‌های همراه ظرف چند سال در سراسر جهان و به طور گسترده عمومی شده‌اند و به گفته کارشناسان؛ تنها یک
دهه دیگر آثار سرطان‌زایی آنها بروز خواهد کرد.
شبکه خبری سی ان ان در گزارشی در این زمینه آورده است: مطالعات ضد و نقیضی تاکنون روی عوارض جانبی
استفاده از این وسیله ارتباطاتی انجام گرفته که برخی از آنها به ما می‌گویند، موردی برای نگرانی وجود ندارد اما
برخی دیگر با همان نسبت مساوی هشدار می‌دهند که کاربرد این وسیله بروز تومورهای مغزی را در پی دارد.

خود صنعت تلفن همراه نیز می‌گوید: اغلب مطالعاتی که در مجلات علمی در سراسر جهان در این باره منتشر شده
است نشان می‌دهد که تلفن‌های بی سیم هیچ خطری برای سلامتی ندارند و تهدیدی از این لحاظ به حساب نمی‌آیند.
پژوهشگران و متخصصان می‌گویند؛ در هر حال باید به خاطر داشته باشیم که تلفن‌های همراه اشعه منتشر می‌کنند.
هیچ کس دقیقا نمی‌داند که آیا این اشعه‌ها نگران کننده هستند یا خیر؟

جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه به بدن

تلفن‌های همراه بر اساس محدودیتهای ایمنی قانونی
ساخته شده‌اند اما متخصصان توصیه می‌کنند که اگر هنوزنگران هستید، پنج راه کار ساده وجود دارد که می‌تواند از خطر
تماس شما با اشعه تلفن همراه بکاهد.

جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه

این اقدامات ساده به قرار زیر است:

– از تلفن‌های آیفون دار استفاده کنید.
بدون شک این یک راه چاره مناسب از نظر کارشناسان است.
در این وضعیت هیچ چیز نزدیک سر شما قرار نخواهد گرفت.
به این ترتیب گوشی را در فاصله حداقل چند اینچی نگه دارید.
یک فوت یا بیشتر فاصله ایده آلی است.
پروفسور ماگرا هاواس، استادیار انستیتو مطالعات سلامت در دانشگاه ترنت در کانادا ضمن توصیه بالا می‌گوید که هر اینچ که
تلفن از بدن شما فاصله داشته باشد، کاهش پرتوها بسیار سریعتر صورت می‌گیرد و در فاصله چهار اینچی هیچ احتمال
تماس با اشعه وجود نخواهد داشت.

– از یک گوشی سیم دار یا همان هدفون با یک مهره در انتهای آن استفاده کنید، اشتباه نکنید.
این یک قطعه جواهر نیست، بلکه وجود مهره باعث می‌شود که سیم مستقیما با گوش تماس نداشته باشد چون خود
سیم می‌تواند به گوش شما اشعه منتقل کند.
این مهره می‌تواند اشعه را پیش از رسیدن به گوش کاربر، جذب کند.
این هدفونها با هزینه کم و در فروشگاه‌ها موجود هستند.

راهکارهای جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه به بدن

– می‌توانید از گوشی‌های بلوتوث استفاده کنید.
پروفسور هاواس می‌گوید؛ یک گوشی بلوتوث هرچند که هنوز اشعه دارد اما مقدار آن حداقل ۱۰۰ بار کمتر از اشعه‌ای
است که هنگام نگهداشتن خود گوشی تلفن در نزدیک سر به بدن منتقل می‌شود.
تنها مشکل گوشی‌های بلوتوث این است برخی از کاربران به طور دائم آن را استفاده می‌کنند.

– می توانید از گوشی‌های «لوله توخالی» استفاده کنید.
این گوشی‌ها شبیه به گوشی‌های سیم دار معمولی هستند به استثنای شش اینچ انتهایی آخر گوشی و قسمتی که کنار
گوش قرار می‌گیرد.
این قسمت در واقع یک لوله توخالی است و در زیر پلاستیک هیچ سیمی وجود ندارد.
این نوع گوشی‌ها را نیز می‌توان از طریق اینترنت خریداری کرد.

– آخرین گزینه نیز این است که تلفن‌هایی را تهیه کنید که حداقل اشعه را تولید می‌کنند.
پرتوهای تلفن در یک نرخ جذب خاص با علامت اختصاصی SAR اندازه گیری می‌شود.
برای مشاهده میزان SAR‌ در تلفن خود می‌توانید به فهرست ارایه شده در سایت CNET.COM مراجعه کنید.

خوب است بدانید : مضرات اشعه تلفن همراه در استفاده آن برای کودکان و نوجوانان

اکثر والدین به فرزندان خود می آموزند که با افراد غریبه صحبت نکنند، اگر در منزل تنها هستند در را به روی کسانی که نمی شناسند باز نکنند و اگر فرد ناشناسی تلفن زد به او اطلاعات ندهند. همچنین آنها روی این موضوع کنترل و نظارت دارند که فرزندشان با چه کسی حرف می زند؟ با چه کسی دوست است؟ کجا می رود؟ چه کتاب و روزنامه ای می خواند؟ و… اما نمی دانند که همین نظارت، کنترل و راهنمایی را باید هنگام استفاده از تلفن همراه نیز اعمال کنند. بسیاری از والدین در مورد رایانه و بازیهای رایانه ای فرزندشان نظارت دارند ولی نسبت به تلفن همراه بی تفاوتند. با وجودی که این وسیله اگر تحت کنترل نباشد می تواند بسیار خطرناک تر از رایانه، اینترنت، تلویزیون و… باشد. از جمله این خطرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری از تماس اشعه تلفن همراه

۱٫ ضعف بینایی

بررسی‌های جدید دانشمندان اروپایی نشان می‌دهد کار زیاد با تبلت به چشم کودکان آسیب‌های جدی وارد می‌کند و می‌تواند برای سیستم عصبی و چشمی کودکان بسیار مضر باشد. با توجه به اینکه استفاده از گوشی همراه و تبلت برای کودکان در مدت زمان کوتاه خلاصه نمی‌شود، قطعاً به بینایی آنها آسیب می‌زند.

۲٫ بروز مشکلات عصبی در کودکان

یکجا نشینی و غافل شدن از بازی‌های کودکانه موجب بروز مشکلات عصبی در آنها می‌شود. کار زیاد با رایانه، تبلت، گوشی و حتی تماشای زیاد تلویزیون از فاصله نزدیک و مواجهه بیش از حد با منابع نوری باعث بروز این مشکل می‌شود.

انجمن متخصصین اطفال آمریکا نیز می‌گوید که کودکان پیش از دو سالگی نباید به هیچ نمایشگری نگاه کنند اما تقریبا ۹۰ درصد کودکان تا قبل از دو سالگی به طور منظم تلویزیون نگاه می‌کنند؛ زمان مشاهده تلویزیون نیز به تدریج بیشتر می‌شود.

۲٫ پایین آمدن کیفیت خواب

زمانی که افراد به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود در تاریکی نگاه می‌کنند، طول موج کوتاه نور آبی منجر به تأخیر در ترشح ملاتونین می‌شود و پیرو آن، فرآیند خواب را سخت‌تر می‌کند.

نویسنده ارشد این تحقیقات از دانشگاه هوستون گفت: «دستگاه‌های الکترونیکی نظیر تبلت و گوشی همراه سطح هورمون خواب را کاهش و کیفیت خواب را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند».

متخصصان دانشگاه هوستون در ادامه می‌گویند: «هزینه‌های پایین آمدن کیفیت خواب به خصوص در کودکان بسیار بیشتر از خستگی و خواب‌آلودگی است؛ عدم داشتن خواب منظم با خطر بالایی از افسردگی، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است».

۳٫ به وجود آوردن اختلالات ذهنی

به گفته محققان روسی، ارسال بیش از اندازه پیام کوتاه نوعی وسواس و اختلال ذهنی به دنبال دارد که متاسفانه نزد کاربران نوجوان بسیار رایج است. استفاده بیش از اندازه و غیر ضروری از تلفن همراه برای کاربر استرس و پریشانی ذهنی پدید می آورد. این اختلالات به حدی است که نوعی بیماری روانی و عصبی براساس آن تعریف شده است و فرد مبتلا در طول روز چندین بار احساس می کند گوشی تلفن همراهش زنگ می‌خورد. از سوی دیگر برخی اختلالات روانی به دلیل تماشای صحنه‌های نامناسب در برخی بازی‌ها، فیلم‌های بلوتوثی، فیلم‌های فضای مجازی و مطالب خاص از دیگر مواردی است که نباید از آن غافل شد.

۴٫ منزوی شدن کودکان

روزنامه دیلی‌میل نوشت: «بازی با تبلت و گوشی همراه فرصت آموزش، خواندن، نوشتن و حتی اجتماعی شدن و برقراری ارتباط با دیگران را از کودکان سلب می‌کند». تمام روزهایی که می‌توانند بهترین گزینه‌های برقراری ارتباط کودکان با دیگران و ایجاد روابط اجتماعی مفید باشند، با بازی با وسایل الکترونیکی به هدر می‌روند.

۵٫ چاقی کودکان

محققان آمریکایی با بررسی داده‌های بیش از هزار کودک چاق اظهار کردند: «با فراگیر شدن تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند چاقی کودکان بیش از قبل شیوع پیدا کرده است که در پی آن بیماری‌های متعدد دیگری نیز شکل می‌گیرند».

زل‌ زدن کودکان به صفحه نمایشگر وسایل الکترونیکی، نشستن‌های مداوم، بی‌تحرکی‌های زیاد، پایین آمدن کیفیت خواب و حتی غذا خوردن در هنگام بازی به چاقی کودکان دامن زده است.

۶٫ رابطه اشعه تلفن همراه و تومور مغزی

متخصصان انگلیسی باور دارند، تومور مغزی در نوجوانی و بزرگسالی حاصل استفاده بی‌رویه کودکان از وسایل الکترونیکی است؛ یک مطالعه جامع بین‌المللی در سال ۲۰۱۱، نشان داد، میان استفاده از وسایل الکترونیکی و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالی ارتباط مستقیم وجود دارد. هر چه کودک بیشتر از وسایل الکترونیکی استفاده کند، احتمال آسیب دیدن او در بزرگسالی افزایش می‌یابد.

۷٫ آسیب‌های انگشت دست کودکان

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا هشدار می‌دهد که استفاده طولانی‌مدت از صفحات لمسی ابزارهای الکترونیکی به انگشت دست کودکان آسیب می‌زند؛ سرگرم شدن با تبلت و گوشی همراه فرصت بازی‌های معمولی را سلب می‌کند و به این ترتیب عضلات کودک روز به روز تحلیل می‌رود و به مروز زمان حرکاتش تأخیر بیشتری خواهند داشت.

۸٫ اشعه تلفن همراه و خطر ابتلا به سرطان

از آنجایی که تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط از امواج رادیویی استفاده می‌کنند،‌ یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های استفاده از اینگونه وسایل افزایش خطر ابتلا به سرطان است.

۹٫ کاهش مهارت‌های ارتباطی

شواهد نشان می‌دهد، جایگزینی این تکنولوژی به جای ارتباطات حضوری (به خصوص با استفاده از امکان ارسال پیام‌های کوتاه) تا حدود زیادی ارتباطات انسان‌ها را به حداقل رسانیده است. افزایش این گونه ارتباطات به کاهش روابط چهره به چهره و زنده صوتی منجر می‌شود. ارتباطات ناقصی که در قالب متون خشک و بی روح جان می‌گیرد، مرز شوخی و جدی را درهم می‌آمیزد و مسیر اغراق آمیز و نادرستی را می‌پیماید که هرگز جایگزین مناسبی برای ارتباط کلامی و عاطفی میان گروه دوستان و آشنایان نیست و شناخت مجازی و غیر واقعی حاصل از آن نمی‌تواند معیار خوبی برای آگاهی درباره طرفین رابطه باشد. این ارتباط مجازی فرصت یادگیری آداب زندگی را به طور عملی و از طریق ارتباط موثر با اقشار مختلف اجتماعی از فرد سلب و او را در محیطی بسته و محدود محصور می‌کند.

مشرق

تاریخ بروزرسانی : 2018-12-27 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :