تأثیرات مثبت و باور نکردنی خانه تکانی بر سلامت

تأثیرات مثبت و باور نکردنی خانه تکانی بر سلامتپزشکی

خانه تکانی یکی از سنت های ایرانیان است که در آستانه سال نو به آن می پردازیم. اما خانه تکانی علاوه بر اینکه باعث تمیز شدن خانه می شود، مزیت های زیادی هم برای سلامت جسمی و روحی مان دارد.

تأثیرات مثبت و باور نکردنی خانه تکانی بر سلامتReviewed by Admin on Mar 1Rating:

تاثیر خانه تکانی

تاثیر خانه تکانی و درهم‌ریختگی خانه می‌تواند جنبه‌های مختلفی از زندگی روزمره ما را مختل کند و حتی نظم اعضای خانواده را هم به‌ هم بریزد. بنابراین، تردیدی نیست که تمیز کردن خانه می‌تواند این درهم‌ریختگی را برطرف کند و نظم را به خانه بازگرداند. با این‌ حال، کسب آشنایی بیشتر با فواید تمیز کردن خانه می‌تواند ما را نسبت به این کار بیشتر از قبل ترغیب کند.

۱. خانه تکانی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها

وقتی که از محصولات ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن خانه استفاده می‌کنید، عناصر مخرب و بیماری‌زا مانند میکروب‌ها، ‌ویروس‌ها،
قارچ‌ها و کپک‌ها را از بین می‌برید. این عناصر، ‌ظرفیت بالایی برای مبتلا کردن شما به بیماری‌های مختلف دارند
و مقابله با آن‌ها را باید جدی گرفت.

به همین دلیل هم متخصصان می‌گویند که ضدعفونی کردن قسمت‌های خاصی از خانه مانند توالت، حمام،
پیشخوان آشپزخانه و قسمت‌های پُراستفاده دیگر، باید به یکی از اولویت‌های ماهانه تبدیل شود.
تمیز کردن خانه از این طریق می‌تواند از شما در مقابل عوامل بیماری زا محافظت کند.

تاثیر خانه تکانی بر سلامت

۲. خانه تکانی و سوزاندن کالری‌ها

شاید کمتر کسی تمیز کردن خانه را با فعالیت‌های ورزشی مشابه بداند، اما تحرکات بدنی مختلف در حین تمیز کردن خانه به سوزاندن حدودا ۲۰۰ کالری در هر ساعت منجر می‌شوند. بعضی از این تحرکات و فعالیت‌ها که با کالری‌ سوزی بیشتری همراه هستند، عبارت‌اند از تمیزکاری باغچه یا گلخانه، گردگیری کردن، شستن و خشک کردن ظرف‌ها و پاک کردن سطوح مختلف با فشار دست.

۳. خانه تکانی و کاهش استرس

زندگی کردن در یک خانه تمیز و منظم ذاتا احساس خوبی به انسان‌ها می‌دهد، اما فرآیند تمیزکاری خانه نیز این توانایی را دارد که سطح استرس و اضطراب را کمتر کند و در نتیجه آرامش خوبی را در شما به‌ وجود بیاورد.

طبق گزارش منتشرشده در British Journal of Sports Medicine، حدود ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی برای تمیزکاری خانه، استرس و اضطراب را حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

۴. خانه تکانی و مدیریت خشم

عصبانی شدن انسان‌ها در بعضی از موقعیت‌ها طبیعی است، اما به‌ جای این‌که خشم‌تان را بر سر همسر یا فرزندتان خالی کنید، بهتر است که از تمیز کردن خانه برای مدیریت خشم کمک بگیرید. درواقع، تمیزکاری خانه به‌عنوان یکی از راه‌های خلاقانه و مثبت برای خلاص شدن از شر خشم و ناامیدی محسوب می‌شود.

تاثیر خانه تکانی

خانه تکانی

۵. خانه تکانی و تقویت تمرکز

آشفتگی و درهم‌ریختگی خانه حتی می‌تواند تمرکز را هم از ما بگیرد. مطالعات علمی نشان می‌دهند که اگر خانه به اندازه کافی منظم و تمیز باشد، ما می‌توانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم و خیلی بهتر برای انجام کارهای مختلف‌مان تمرکز کنیم.

۶. خانه تکانی و کنترل حساسیت ها

خانه‌ای که به‌طور منظم تمیز می‌شود، میزان آلرژن‌های کمتری را هم در خود جای می‌دهد.حساسیت ها به‌ واسطه باکتری‌هایی شکل می‌گیرند که چشم‌ها، ‌گلو و بینی را تحریک می‌کنند. این در حالی است که غبارزدایی از خانه و تمیز کردن آن به‌طور منظم، میزان این آلرژن‌های مخرب را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سلامتیسم

تاریخ بروزرسانی : 2018-03-01 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو