افتادگی دریچه میترال |بیماری که در دخترها شایع تر است

افتادگی دریچه میترال |بیماری که در دخترها شایع تر است پزشکی

در افتادگی دریچه میترال که در قسمت چپ قلب قرار دارد این دریچه به درستی کار نمی کند و این باعث اختلال در خون رسانی به قلب و اندام های دیگر می شود

این بیماری در دختر بچه ها شایع تر می باشد و در آن دریچه میترال قلب به درستی کار نمی کند. افتادگی دریچه میترال باعث تپش قلب و درد در ناحیه قفسه سینه می شود و نگرانی های زیادی برای والدین آن ها به وجود می آورد ما باید توجه داشته باشند که اضطراب دشمت اصلی این بیمای می باشد و باید سعی کنند در کمال ارامش به فکر راه حل درمان این بیماری باشند در ادماه مطالعه این مقاله با علل این بیماری علائم آن و روش های تشخیص و درمان کلیدی آن اشنا می شوید

افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال شایع بوده ،شایعترین علت نارسای اولیه میترال در کشورهای پیشرفته میباشد و در تمام طول زندگی همراه بیمار است واغلب برای بیماران مشکلی را ایجاد نمیکند ولی علیرغم این مسئله معمولا نگرانی های را برای بیماران و والدین انها ایجاد میکند ،لذا جهت راهنمای بیشتر مطالبی به زبان ساده ارایه میگردد.

همچنین بخوانید :  بیماری قلبی در زنان در اثر استفاده کردن از این نوع داروهای خوراکی!

افتادگی دریچه میترال شایعترین اختلال دریچه ای میباشد،این اختلال در دختربچه ها شایعتر از پسرها میباشد. بیشتر افراد مبتلا از اختلال دریچه ای خود خبرندارند ولی بعضی از بیماران دچار علایمی میشوند که توضیح داده خواهد شد.

علت :

میدانیم که قلب از چهار دریچه تشکیل شده است و دریچه میترال بین دهلیزچپ و بطن چپ قرار دارد و از دو زائده نازک (leaflet ) تشکیل شده است ،در زمان انقباض بطنی (سیستول )این زائدها بصورت نرمال بسته میشوند و از بازگشت خون از بطن به دهلیز جلوگیری میکنند و در زمان انبساط بطنی (دیاستول) دریچه باز میشود و اجازه ورود خون اکسیژنه از دهلیز به بطن داده میشود .

در افرادیکه MVP دارند کلاژن تشکیل دهنده این دریچه غیرطبیعی بوده و ساختمان دریچه بصورت غیرعادی ضخیم و بزرگ میباشد،بنابراین در زمان انقباض بطنی زائده های معیوب دریچه بداخل دهلیز چپ افتادگی پیدا میکند و در موارد شدیدتر باعث بازگشت مختصری از خون بطن بداخل دهلیز میگردد( mitral regurgitation ).

افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال در دختران

ارث :

همچنین بخوانید :  بیماری نارسایی قلبی در اثر این مشکل شایع اجتماعی!

زمینه ارثی در این بیماران وجود دارد ، هر چند که علت دقیق ان مشخص نمی باشد.افراد مبتلا در خانواده ممکن است قد بلند ، لاغربوده ودارای انگشتان و دست های دراز باشند و ممکن است پشت انها صاف باشد.

شیوع :

میزان شیوع در بزرگسالان ۲٫۵ % می باشد در حالیکه شیوع دقیق ان در کودکان مشخص نیست.

علایم بالینی :

علایم بالینی این بیماری از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت می باشد.درحالیکه اغلب بیماران علامتی را ندارند بعضی از انها ممکن است یکی یا چند تا از علایم زیر را داشته باشند:

همچنین بخوانید :  اختلالات خواب، خطر بیماری های قلبی را به دنبال دارد

خستگی یک ناراحتی شایع در این بیماران میباشد.بیماران مبتلا به mvp ممکن است اختلال در سیستم اتونوم داشته باشند که آن باعث اختلال در تنظیم ضربان قلب و تنفس شده و در حین ورزش اکسیژن کافی به عضلات نرسیده و باعث خستگی میشود .

افتادگی دریچه میترال

علائم و درمان افتادگی دریچه میترال

طپش قلب در اغلب بیماران پرولاپس میترال طپش قلب خیلی ناراحت کننده نیست ولی بندرت ممکن است شدید باشد و نیاز به اقدام درمانی داشته باشد .درد قفسه سینه در بعضی از بیماران درد قفسه سینه تیز ممکن است وجود داشته باشد و طول بکشد ولی بر خلاف درد ناشی از اختلال خونرسانی قلب معمولا همزمان یا بلافاصله بعد از ورزش نیست و به نیتروگلیسرین جواب نمی دهد .

علایمی مثل اضطراب ، حملات ترس ، سرگیجه و احساس سبکی سر ، افسردگی و سردرد میگرنی ممکن است در این بیماران وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید :  مهمترین دلایل سکته قلبی در جوانی

تشخیص :

در معاینه بالینی این بیماران صداهای غیرطیبعی قلب با گوشی شنیده میشود ( کلیک و یا سوفل سیستولیک ناشی از MR ) . اکوکاردیوگرافی مفیدترین و دقیق ترین روش تشخیصی این بیماران میباشد. در حین اینکه این روش هیچ عارضه ای برای بیمار ندارد ولی بدقت میتواند شدت درگیری دریچه و نارسایی احتمالی همراه با دریچه را نشان دهد.

پیشگیری افتادگی دریچه میترال :

خود بیماری قابل پیشگیری نیست ، ولی این بیماران نسبت به جمعیت عمومی استعداد بیشتری برای عفونت قلب
( اندوکاردیت ) دارند ، به این معنی که عفونت های ساده دهان و دندان براحتی میتوانند روی سطح
غیر طبیعی دریچه بشینند و باعث عفونت قلب شوند . ب

نابراین بهداشت دهان و دندان و حتی خودداری از جویدن ادامس در این بیماران توصیه میشود. قبلا برای بیماران MVP همراه با نارسایی دریچه میترال قبل از اقدامات تشخیصی و درمانی داندانپزشکی و سایر جراحی ها آنتی بیوتیک جهت پیشگیری از عفونت قلب داده میشد ولی امروزه اغلب نیاز به انتی بیوتیک وجود ندارد مگر در موارد خاص مثل تعویض دریچه میترال با دریچه فلزی که بایستی با نظر پزشک مربوطه تعیین شود.

همچنین بخوانید :  زمان طلایی نجات مبتلایان به سکته قلبی از مرگ

ورزش :

معمولا نیاز به محدود کردن فعالیت ورزشی وجود ندارد و حتی انجام ورزش های هوازی منظم مفید نیز می باشد،
مگر در موارد MVP همراه با نارسایی شدید دریچه میترال که در این مورد مخصوصا از انجام ورزشهای ایزومتریک
مثل کشتی ، وزنه برداری و … باید اجتناب گردد.شرکت در مسابقات ورزشی در موارد نارسای متوسط و شدید
دریچه میترال ،گشادی بطن چپ یا همراهی با سندرم مارفان توصیه نمی شود.

همچنین بخوانید :  گر گرفتگی های شبانه هشداری برای بیماری قلبی!

عوارض :

عفونت قلب ( اندوکاردیت ) ، پیشرفت نارسایی میترال و ایجاد نارسایی قلبی ، نامنظمی ضربان قلب ( آریتمی)

درمان افتادگی دریچه میترال :

اغلب بیماران نیاز به درمان ندارند و دادن اطمینان کافی از اینکه بیماری انها خوش خیم می باشد بسیاری از ناراحتی انها را برطرف میکند.

بسیاری از بیماران نیزاز تغییر شیوه زندگی از جمله انجام ورزش های هوازی ،خوداری از مصرف محرک ها از جمله
کافین و الکل و پرهیز از خستگی بی مورد و استرس سود می برند ، ولی بیماران با پرولاپس شدید ،
ضربان غیر طبیعی قلب ، حملات سنکوپ ، طپش قلب شدید ، درد قفسه سینه و اضطراب
ممکن است نیاز به درمان داشته باشند .

پیش آگهی :

اغلب بیماران مبتلا پیش اگهی عالی دارند ، اگرچه در بعضی از این بیماران نارسایی دریچه میترال وجود دارد که در دراز مدت میتواند باعث بزرگی قلب ، نارسایی قلبی و نامنظمی قلب گردد که در این بیماران معاینات بیشتر و درمان معمولا لازم خواهد بود.مرگ ناگهانی بندرت در این بیماران گزارش شده است ولی میزان شیوع و علت دقیق ان مشخص نشده است .

همچنین بخوانید :  کاهش فشار خون و رفع تصلب شرایین با مصرف سیر

خوب است بدانید : مهمترین علائم افتادگی دریچه میترال

-حمله ی قلبی که منجر به بروز آسیب به اطراف دریچه ی میترال شود.

-اگر تارچه های متصل به عضلات دریچه ی میترال، از بین برود.

-عفونت این دریچه که قادر است بخشی از آن را از بین ببرد.

وقتی علائم خود را نشان می‌دهد، معمولا به تدریج تشدید پیدا می‌کند و می‌تواند شامل عوامل زیر باشد:

-سرفه

-خستگی و سرگیجه

-تنفس سریع

-تپش سریع قلب

-کوتاه شدن تنفس که با انجام فعالیت یا دراز کشیدن بالا می‌رود

-تکرر ادرار خصوصا در شب

نسل فردا

یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
تاریخ بروزرسانی : 2018-07-07 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :