آیا می‌دانید “عطسه کردن” چطور متوقف می‌شود؟

آیا می‌دانید “عطسه کردن” چطور متوقف می‌شود؟ پزشکی

در این مطلب به موضوع از بین رفتن عطسه و راههای عطسه کردن پرداخته ایم.

عطسه واکنش طبیعی بدن در برابر محرک های تنفسی و یا جلوگیری از التهاب تنفسی در هنگام بیماری می باشد اما شاید برایتان جالب باشد که برخی از مشکلات و بیماری های می تواند موجب قطع شدن عطسه شود در ادامه همراه با نیک صالحی شوید تا روش های از بین رفتن عطسه را بخوانید.

از بین رفتن عطسه

دکتر خواجوی، متخصص گوش و حلق و بینی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: با بروز سکته، قسمت‌های مختلفی از
بدن دچار آسیب دیدگی می‌شود.
برای مثال: اگر مرکز تنفس و اعصاب دچار آسیب شوند قسمت “عطسه” با اختلافاتی مواجه می‌شود.
وی افزود: هنگام عطسه فشار داخل قفسهٔ سینه بالا می‌رود و با فشار از “ریه” به طرف بینی رانده می‌شود.
خواجوی گفت: به دلیل “سکتهٔ مغزی “عضلات حلق و حنجره و قفسهٔ سینه فلج شده و توانایی عطسه و سرفهٔ
فرد بیمار متوقف می‌شود.
دکتر خواجوی بیان کرد: بازگشت عطسه در این افراد بستگی به شدت انسداد رگ‌ها و خونریزی‌های پیش آمده دارد.
وی خاطرنشان کرد: عطسه در این افراد زمانی باز خواهد گشت که سکته قسمتی از بدن را ضعیف کرده باشد،
ولی در صورتی که به طور کامل قسمتی از بدن از بین رفته باشد امکان برگشت عطسه وجود ندارد.

از بین رفتن عطسه

عطسه

بد نیست راههای عطسه کردن را بدانید

استفاده از دستمال کاغذی

دستمال کاغذی را از یک طرف لوله کرده و درون سوراخ بینی قرار دهید. به آرامی دستمال کاغذی را به جلو و عقب حرکت دهید تا زمانی که احساس قلقلک ایجاد شود این کار را ادامه دهید. این کار باعث تحریک عصب سه قلو (trigeminal nerve) می‌شود.

زمانی که از این روش استفاده می‌کنید باید به شدت احتیاط کنید. توجه کنید که نباید دستمال کاغذی را زیاد وارد سوراخ بینی کنید، چرا که این کار باعث ایجاد درد زیادی می‌شود.

قلقلک دادن با پر

به راحتی با مالیدن یک پر به قسمت پایینی بینی و ایجاد احساس قلقلک می‌توان باعث تحریک بروز عطسه شد. بهتر است که پر مصنوعی استفاده شود و هرگز نباید پر را وارد بینی کرد.

نگاه کردن به چراغ

برخی از مردم تنها با نگاه کردن به چراغ روشن می‌توانند عطسه کنند. پژوهشگران تخمین می‌زنند که بالای یک سوم افراد مستعد این نوع از عطسه کردن واکنشی هستند که به آن ریفلاکس عطسه نوری (photic sneeze reflex) یا ACHOO (autosomal dominant compulsive helio-ophthalmic outbursts of sneezing) گفته می‌شود. این واکنش احتمالاً به این دلیل رخ می‌دهد که عصب سه قلو در کنار عصب بینایی قرار دارد.

عطسه کردن نوری جنبه ارثی دارد، و فرزندان این افراد ۵۰ درصد احتمال دارد که این واکنش را نشان دهند. برای اجرای این کار باید به صورت ناگهانی به یک چراغ روشن نگاه کرد. با این همه هرگر نباید به خورشید به صورت مستقیم خیره شد، چرا که خیره شدن به خورشید باعث آسیب دیدن چشم‌ها خواهد شد.

بو کردن عطرهای قوی

برخی از عطرها و رایحه‌های قوی باعث عطسه فرد می‌شود. برای امتحان کردن این کار یک عطر را داخل هوا اسپری کنید تا لایه‌ی پوشاننده بینی تحریک شود. هرگز مستقیماً یک عطر را بو نکنید و هرگز آن را مستقیماً داخل بینی اسپری نکنید.

از بین رفتن عطسه

عطسه

کندن موی داخل بینی

کندن یک مو از داخل بینی باعث فعال شدن عصب سه قلو و تحریک عطسه می‌شود. با این همه در هنگام کندن موی بینی باید بسیار محتاط بود، چرا که پوست این ناحیه بسیار حساس است.

خوردن شکلات تلخ

شکلات تلخ دارای درصد بالایی کاکائو استو این ماده ممکن است باعث عطسه شود. دلیل علمی این کار مشخص نیست ولی دانشمندان معتقد هستند که این کار ارتباطی با آلرژی ندارد. از آن‌جایی که این توصیه برای همه افراد عمل نمی‌کند، این راهکار خصوصاً برای کسانی موثر است که معمولاً شکلات نمی‌خورند.

دکتردکتر

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2021-03-03 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :