آشنایی با شایع ترین بیماری های غدد

آشنایی با شایع ترین بیماری های غدد پزشکی

بیماری های غدد علاوه بر وراثت که خیلی در انتقال آن موثر است به دلایل کم تحرکی و همچنین تغذیه ناسالم ایجاد می شوند

دیابت تیروئید و چاقی از مهمترین بیماری های مربوط به غدد هستند که در کشور ما نیز بسیار شایع است. مردم هرچقدر درباره این بیماری ها اطلاعات کسب نمایند و دانش داشته باشند کم است و نیاز است برنامه جامعی برای شناخت بیماری های غدد گذاشته شود. در ادامه در نیک صالحی درباره شایع ترین بیماری های غدد صحبت می کنیم

شایع ترین بیماری های غدد

دبیر علمی دوازدهمین همایش بین المللی غدد و متابولیسم گفت: دیابت، چاقی و تیروئید، شایع‌ترین بیماری‌های غدد در مردان و زنان ایرانی محسوب می‌شود. شهرام علمداری افزود: دوازدهمین همایش بین المللی غدد و متابولیسم هر دوسال یک بار با محوریت کشور ایران و با بررسی بیمار‌های شایع غدد در کشور و ارائه راهکار برگزار می‌شود.

بیماری های غدد

شناخت بیماری های غدد

علمداری با اشاره به برخی از راهکار‌های ارائه شده در این بیماری‌ها گفت: انواع درمان‌های جدید درباره بیماری‌های دیابت، چاقی و تیروئید از طریق خوراکی پیگیری می‌شود.

دبیر علمی دوازدهمین همایش بین المللی غدد و متابولیسم افزود: مهمانان خارجی از کشورهایی چون آمریکا، فرانسه، انگلیس و لبنان در این همایش حضور دارند.وی گفت: بی تحرکی، تغییر سبک زندگی، فشار روانی از دلایل شیوع این بیماری‌ها ست.

علمداری افزود: بیش از ۱۰ درصد از مردان و زنان ایرانی به بیماری دیابت و چاقی مبتلا هستند.

بد نیست با علل و علایم بیماری غدد لنفاوی آشنا شوید

سیستم لنفاوی بسیار پیچیده و شامل اندام‌ها و بافت‌هایی است که وظیفه اصلی آنان دفع زباله و سموم از بدن است. لنفانژیت به عفونت گره‌های لنفی یا رگ‌های لنفی موجود در سیستم لنف گفته می‌شود.

سیستم لنفاوی دست در دست سیستم ایمنی، با هرگونه عفونت مقابله می کند و مایع اضافی موجود در بافت‌ها را تخلیه می‌کند. سیستم لنفاوی از سلول، مجاری، اندام ها و غدد تشکیل شده است.

بیماری های غدد

آشنایی با بیماری های غدد

این سیستم مسئول انتقال پروتئین، چربی، مایعات و مواد دیگر در بدن است. غدد گاهی به عنوان گره‌های لنفی نیز شناخته می‌شوند و در سراسر بدن به ویژه زیر بغل، کشاله ران و فک یافت می‌شوند.

این گره ها مایع لنف را تصفیه می‌کنند و باکتری های مضر را از بین می‌برند. لوزه‌ها، طحال و غده تیموس مهمترین اندام‌های مرتبط با سیستم لنفاوی هستند.

در مغز استخوان سلول‌هایی به نام لینفوسیت تولید می‌شود، این سلول ها از طریق مایع لنفاوی به گره‌های لنفی و اندام‌های مربوطه ارسال می‌شوند تا از بدن در مقابل باکتری ها و ویروس‌ها محافظت کنند.

این مایع در کل بدن حرکت می کند و آن را پاکسازی می‌کند. لنفانژیت زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم لنفاوی تحت حمله باکتری ها یا ویروس های مضر قرار می‌گیرند. این عفونت می‌تواند در بدن رشد کرده باشد یا از طریق زخم یا جراحت وارد بدن شود.

شایع‌ترین علل ابتلا به لنفانژیت

– عفونت باکتریایی حاد (عفونت استرپتوکوک)
-عفونت باکتریایی استافیلوکوک
-عفونت پوستی در صورت ورود باکتری به جریان خون
-دیابت
-هرگونه بیماری یا نقص سیستم ایمنی
– استفاده طولانی مدت از استروئیدها
-آبله مرغان
-التهاب غدد لنفاوی ناشی از بافت سرطانی و بیماری هایی مانند بیماری کرون
نشانه‌های لنفانژیت
-بروز خطوط قرمز رنگ زیر پوست بیشتر در نواحی بازو، پشت پا و روی دست
-قرمزی پوست در ناحیه پشت، سینه، صورت، گوش، بازو، دست و پا
-تورم غدد لنفاوی
-افزایش دمای پوست ناحیه گردن
-تب
-لرز
-درد
-سردرد
-استفراغ
-کاهش اشتها
-درد عضلات

روش های درمان

معمولا به محض مشاهده علایم اولیه و تشخیص بیماری درمان آغاز می‌شود. داروهای ضد التهابی و آنتی بیوتیک اولین روش درمان هستند. درمان ضد میکروبی وریدی هم کارساز است. در موارد جدی‌تر نیاز به جراحی و برداشتن زخم یا حذف گره‌ لنفی آلوده ضروری است.

بهداشت نیوز و فردا نیوز

آواز عاشقانه مهرداد میناوند در مراسم ازدواج لاکچری اش
یک رقص خیابونی شاد و پرانرژی
تاریخ بروزرسانی : 2018-11-18 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :